Granáty a podobné veselosti

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Knecht »

Nerad to říkám, ale nepovedlo se mi v Brně najít ten kousek šňůry. Pokud není doma ve střeleckých věcech, tak ji nemáme :?
K hlavním zásobám se teď nedostanu, ale kdyžtak bych jí vzal na Kurovice, tam by mělo být bouchání v pohodě, což?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by LiborZ »

Nedá se to někde koupit?
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by MarcusIV »

kousek šnůry vezmu

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Knecht »

O žádném kamenném obchodě nevím. Ono to myslím není tak úplně legální Image

Nakonec možná bude doma a když ne, holt ji dovezu příště.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by woden »

na kurovice mozem aj ja priniest nejake veci. tak moze prebiehat plne testovanie :-)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Brant »

Na Kurovicích můžeme rozmetat granátama ty terče pro muškety :twisted:
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by El Cid »

Kamarádi, tak musím říct, že mě tato debata opět připomněla, jak mame stejné myšlení co se různého vybavení týče.
Na začátku natáčení před dvěma měsíci jsem klukům Líborovi a Rosťovi říkal na Nuzicích, že chci na filmu zachránit umělý filmový dým.
Mám ho dvě plechovky:o))) Na Bílé Hoře jsem to zkoušel mezi stany a musím říct, že to byla náramná legraci na zmatení nepřítele :)
Takže už vím co uděláme, až půjdeme do tábora krást vodku :biggrin: Jen musím vymyslet zapalování. Napadl mě systém, jako měli ve filmu 1612. /Keramická nádoba s koženým víkem a dírou. V tom knot a někam hodit/. Hmm?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Knecht »

Čím je to iniciované? Potřebuje to plamen, nebo výbuch? Ten dým tam vzniká jako reakce, nebo je to jen prášek co se rozprskne do vzduchu? Já zažil umělý dým z první ruky asi akorát na natáčení Magdeburgu a tam to valilo bez výbuchů z nějakých přístrojů, vypadalo to asi jako vysavač. To je ono?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by El Cid »

Nene vysavače to nejsou:o)) Je to prášek, který se musí zapálit plamenem, nebo doutnákem. Oboje funguje slušně. Po zapálení vzniká okamžitá reakce a dým začíná doutnat, ale nehoří plamenem. Takže to není nebezepčné. Jen to dýmá a nebouchá. Žádná reakce krom bílého dýmu.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Knecht »

No a kdyby se takový prášek dal řekněme kolem prachového jádra scénického granátu, mezi nálož a vnější obal (tenisák). Co by to udělalo při zasažení zášlehem výbuchu jádra? Shořel by všechen naráz a udělal velký oblak dýmu? Víš o co mi jde - aby na místě výbuchu vznikl oblak, ale rychle zmizel - aby to nebyla dýmovnice. Protože tak granáty nefungují. Leda na efekt, kdyby se to mělo házet někam do opevnění, jako že to tam něco zapálilo. Ale výbuch v poli by měl udělat oblak a dost.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by El Cid »

Mám kamaráda pyrotechnika. Zeptám se ho co by se pro nás hodilo.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Indy »

Granáty na Kurovice? :shock: A doprdele. To se musí nahlásit.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Knecht »

Vidíte ho? Práskače?! :biggrin:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Brant »

No jo, bonzák. Ale mimoděk nás celkem přesně instruoval, kam že ten granát máme umístit, co? 8)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Granáty a podobné veselosti

Post by Knecht »

Mimochodem, mám už rozdělanou dvojsumku na granáty. Použiju na ni starou nedokončenou třicítkovou patrontašku.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply