Boty - чоботи

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by El Cid »

Kamaráde, střih ti já bohužel neposkytnu. Dělali jsme ho z novin a ty jsme pak vyhodili. Napiš Benovi, zda by ti nepomohl se střihem.
Pošlu ti email SZ.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by zoone »

Mam dotaz do plena. Zajimalo by me, jestli je ta cerna barva nutna a nebo jestli by mohli byt i v tmave hnede. Kdyz sem prochazel nalezy, nektere vypadaji jako z tmavehnede kuze (v Rudenkovi maji i ze svetle kuze)...

Take by me zajimalo jestli se nosily i nejake nizke boty. Ve zminkach sem to nasel, ale bez podrobnosti o vzhledu (snad az na knizku od Rudenka). Matne si vybavuju neco jako krbce a lapte. Myslim, ze to probehlo i tady, ale ted sem to nenasel.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by woden »

Hnede podla mna urcite mozu byt.
Aj tie cierne co su ako nalezy boli niektore povodne hnede.
Klasicka koza na slnku dost stmavne. Ked ju este niecim osetrovali tak mohla byt aj cierna podla sposobu osetrovania.
Ked si zoberes nalezy kozenych veci tak vacsina z nich su cierne, kde pochybujem ze mali vsetko cierne.
Attachments
wpe2F2.GIF
P1010108.JPG
IMG_6378.jpg
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Boty - чоботи

Post by MarcusIV »

Ohledně barvy bot jsme také trochu spekulovali, že čené boty z nálezů jsou černé stářím a původně mohli být klidně i světlé, ale na barevných obrázcích kozáků máme boty malované vždy černé, takže černá je sázka na jistotu.
Nějaké boty od Beresteczka:
Beresteczko nálezy 2.jpg
Beresteczko nálezy 26.jpg
but wykopany pod beresteczkiem 1.jpg
but wykopany pod beresteczkiem 6.jpg
but wykopany pod beresteczkiem 3.jpg

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Boty - чоботи

Post by Brant »

Něco k těm botám je v tom druhém překladu v diskuzi Oděv - materiál a barvy. Taky se tam píše o lýčených střevících ála krpce. Nazývají je lyčaky, ale nosili je zřejmě spíš sedláci (i ženy). Obecně je ale možné, že zrovna o botách časem seženeme víc informací, které dohady o barvách apod. teprve rozklíčují. Já chci botky černé, právě kvůli tomu, že na dobových malůvkách jsou asi nejčastější.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Boty - чоботи

Post by Brant »

Dole na fotce jsou origoš lyčaky pro chudinu:
lycaky.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by El Cid »

Takové lyčaky jsem kupoval tehdy na ukrajině na trhu. Dají se tam pořídit za pár korun.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
Post Reply