Polsko

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Polsko

Post by Dlouhán »

Pěkná, vypadá jako ostrá.
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Polsko

Post by El Cid »

Připojuji se k pochvale. Moc pěkná, jen škoda že není kozácká ale lašská :biggrin: ...:o) =D>
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Lukasz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Sun 09. May, 2010 13:36

Re: Polsko

Post by Lukasz »

Dlouhán wrote:Pěkná, vypadá jako ostrá.
Ona tak nevypadá ona je :) nemám jí na šerm,ale do průvodů.Je totiž velice mohutná a těžká.údajně na srážení jezdců z koně.takže má dlouhé toporo aby při úchopu oběma rukama mohl člověk jezdce srazit tou kladívkouvou částí.Až ji uvidíte pochopíte že se ani nemusel moc snažit.Sekera je velice pádná nic do jedné ruky :)

Bóg - Honor - Ojczyzna 

User avatar
Lukasz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Sun 09. May, 2010 13:36

Re: Polsko

Post by Lukasz »

Takže takto můj první LH kostýmek.Jedná se o husarský župan a beranici z levharta,povšimněte si detajlíků jako jsou ostruhy či polská šlechtická košile.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bóg - Honor - Ojczyzna 

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Polsko

Post by Brant »

Olala, povedené =D>
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Polsko

Post by Knecht »

Moc pěkné!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Polsko

Post by Dlouhán »

Pěkný.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Polsko

Post by Knecht »

Hele a není beranice z levharta spíš levhartnice? :lol:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Polsko

Post by Brant »

Knecht wrote:Hele a není beranice z levharta spíš levhartnice? :lol:
Něco na tom je. A chudák Libor má veverknici :badgrin:
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Polsko

Post by Knecht »

Brant wrote:
Knecht wrote:Hele a není beranice z levharta spíš levhartnice? :lol:
Něco na tom je. A chudák Libor má veverknici :badgrin:
A aby se s tím dlouho netrápil, vezmem na něj kulovnici :badgrin:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Polsko

Post by Brant »

Kulovnici? To by mě zajímalo, co že to na takovýhle čepici je našitý. 8)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Zagloba
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Tue 02. Nov, 2010 19:00

Re: Polsko

Post by Zagloba »

Czolem bratři Poláci!
Neodolal jsem a založil si nakonec profil i zde.

Obracím se na vás všechny (myslím teď Poláky) s dvěma problémy, které mi už dlouho leží v hlavě – resp. bych tu chtěl iniciovat diskusi na tato témata:

1) naše vystupování na bitvách

a s tím související

2) naše výzbroj

Mám totiž pocit, že v těchto oblastech máme hodně nedostatků a stálo by za to je odstranit...

A teď trochu blíže:
1) Naše vystupování na bitvách:
Pokládám si otázku, koho vlastně na bitvách ztvárňujeme? (u sebe mám tedy jasno – polský pěšák, „hajduk“) Jakou složku vojska? Bojujete sice opěšale, ale kostýmově odpovídáte šlechtě, tedy jízdě...

A pak ta organizovanost/neorganizovanost. Představujeme Poláky, tedy vojsko jako každé jiné, proto mi přijde dost divné, když na bitvě vystupujeme jako tlupa chámů, prakticky bez velitele a jakéhokoli řádu...
Docela mi vadí, když se po bitvě na nějakém fóru dočtu, že se tam opět vyskytovaly neorganizované a nedobové jednotky typu halapartníků, rondašírů a kozáků, kteří bojují tzv. „gotickým způsobem“, tedy bezhlavý útok nedobovými zbraněmi...

2) Naše výzbroj:
A s tím souvisí naše výzbroj – když už se snažíme o pokud možno dobový oděv a vybavení, proč tomu neodpovídá i naše výzbroj?
Jde mi teď především o „kopiníky“ a „berdyšníky“ – pokud vím, tak tento typ vojáků v polském vojsku neexistoval.
Kopiníci sice můžou představovat opěšalou lehkou jízdu, ale v tom případě by ta kopí měla mít tak 4 metry, tedy délku pro jezdce běžnou.
S berdyšníky je ten problém, že existuje snad pouze jediné vyobrazení vojáků vyzbrojených pouze berdyšemi – jedná se ale o hajduky a to ještě z roku 1605, takže dost mimo třicítku.

Osobně bych byl pro tato řešení:
- více palných zbraní – ona i ta chudá šlechta střílela – mohlo by jít o kratší palné zbraně (arkebuzy, bandolety), které lze nosit na řemeni na zádech a jsou typické pro jízdu
- opatřit dlouhá jezdecká kopí a představovat opěšalou lehkou jízdu – tedy i s velitelem a řádem, který v takových jednotkách fungoval

Nechci tady v žádném případě dělat zlou krev, jde mi jen o diskusi, ze které by mohlo, doufám, vzejít nějaké zlepšení...

Díky za odpovědi!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Polsko

Post by Knecht »

Panove Ljachy, mně do toho sice celkem nic není, ale co takhle kdybyste se odšlechtili (nechali si jednoho šlechtice jako velitele), jelikož sami víte, že řada současných kusů oděvu se stejně musí vyměnit. Jako plebejci byste si pak udělali normální střeleckou jednotku s puškami a případně berdyši a je to. Velitel si může bouchat z pistole nebo bandoletu, aby mu to nebylo líto.
Případně byste si mohli udělat opěšalé dragouny s karabinami/arkebuzami - což koneckonců v evropském stylu dělá Corporal a taky to není špatné.
Navíc byste jako plebejská pěchota mohli daleko rozumněji spolupracovat v bitvě s nami kozakami.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Vlkodlak
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Wed 07. Jul, 2010 16:18

Re: Polsko

Post by Vlkodlak »

Czołem waśmościowie,

Co se fungování na akcích týče, myslím si, že opěšalé jezdectvo není zas tak špatná myšlenka. Mimo jiné i proto, že to v zásadě koresponduje se stylem boje našich kozáckých bratří, povstání je sice pěkná věc, ale válka je válka :wink: , ergo ideální prostředí vytvořit kooperující jednotku o síle cca 30 mužů. Co se velení týče, nechci se kozáků dotknout, protože nevím, jak na tom jsou, ale myslím, že to chce silnou ruku klidně i pro celé uskupení. A když už tak třeba Litvína, ať se neosočujem vzájemně, kdo komu leží v žaludku :) .

No a teď pár faktických poznámek k výzbroji. Kopí je zbraň použitelná, ale 4 m jsou zbytečně moc. Budeme-li mluvit o lehké jízdě, pak kopí znamená rohatyna nebo włócznia (spíše starší záležitost) o délce okolo 2,5 m. Střelné zbraně tu už proběhly, ale jedna tu nezazněla, luk. Je to něco, co by se zamlouvalo mně, chápu, že v klasických třicítkových podmínkách je z něj strach, ale nevím nakolik opodstatněný, protože vyměkčený EUROšíp mi připadá hodně uživatelsky přátelský. A než si nad touto myšlenkou odplivnete, skutečně jsou vidět na soudobých obrazech a rytinách u lehkých jezdců. (klasik Rembrant http://www.kawaleria.pulsar.net.pl/mala ... owczyk.jpg, nenašel sem na webu, ale myslím, že jsou v Osprey A.Booth - Journael van de Legatie... 1632 a G.Ch. Eimmart - přehlídka na počest švédského krále Karla XI, 1672 )

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Polsko

Post by Knecht »

Však naši molodci už se luky snažili prosadit, ale třicítkáři jsou podělaní, přitom dobrá polovička jich je v plechách, tak nevím co řeší. Na bitvách z raného středověku je řada lidí jen v košilích a nestěžují si. Pravda, zase mají často štíty. Nebyl by ale problém, aby se v třicítkovém scénáři domluvilo, že při střelbě si holt ostřelovaní dají před ksicht ruku a je vyřešeno. Ono už když sklopí hlavy v morionech a podobných helmách tak jim kšilt celkem solidně přikreje oči. Ale pokud nebudem organizovat vlastní bitvu tak si ty luky asi těžko prosadíme. Nehledě na to, že za cenu reflexního dobového luku pořídíš dvě až tři muškety.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/