Polsko

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Polsko

Post by Czernozub »

Hodně štěstí Bohune, držím palce, vzal sis na bedra velký úkol...

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Polsko

Post by Brant »

Lukasz: Držím pěsti ať to vyjde.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Ghoblin
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Mon 22. Mar, 2010 17:48

Re: Polsko

Post by Ghoblin »

Co se týče myšlenky společné polské jednotky, tak jsou Lisowčíci určitě pro - sice zatím postavíme do pole pořád jenom tři lidi, takže bůhvíjaká posila pro jednotku nebudeme, ale jinak to pro nás není problém. Rozhodně jsem pro to dát tomu útvaru řád a disciplínu - chaotické útoky mě osobně na třicítku netáhnou, na tohle blbnutí mám fantasy akce.

Jedinou zásadní otázku mám k volbě jednotky - jednotka hajduků je výborná na zahraniční akce, ale do českého prostředí se hodí asi tak stejně jako moskevští střelci s berdyšema. Rád bych se jednou dožil stavu, kdy budou na třicítkové akci jednotky nejen dobově, ale i místně příslušné dané rekonstruované události - pro mě je i tohle součástí "living" pojetí akce. Minimálně pro začátek třicetileté války není pro území Čech a Moravy problém jednotka polských dragounů - Lisowčíci byli hodně univerzální a pokud bylo třeba, jako dragouni taky fungovali. Pro sjenocení vzhledu by byl podle mého ideální podobnokroj na způsob Olomouckého pluku, v případě poláků tedy nejspíše delia stejného střihu a barvy, úplná uniformita už je myslím dneska překonaná záležitost.

Za nás můžu říct, že se snažíme budovat poczet tak, aby byly na první pohled patrné rozdíly mezi towaryszem a pocztowymi - Vlk jako velitel má výrazně kvalitnější i barevnější kostým a vybavení, zbytek mužstva jde cíleně do hnědé, šedé a podobných barev, a většinu času chodí v krpcích. Nemyslím si tím pádem, že bychom představovali skupinu šlechticů, ale máme ještě hodně na čem pracovat.

Co se týče vybavení, které můžeme jednotce nabídnout, tak je to 2 x 1,5 m ježka jako dekorace tábora nebo polní opevnění, a po předchozí domluvě je obvykle k půjčení nějaké to kopí(2,5m, gumový hrot podle vzoru na stránkách Mortaigne regimentu).

User avatar
Lukasz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Sun 09. May, 2010 13:36

Re: Polsko

Post by Lukasz »

Dobré zprávy tedy :) máme sjednocené jen delii šedé barvy zatím máme 4 vojáky a důstojníka plus já :wink: .Počítal bych s vámi tedy na příští sezónu do tábora který bychom stavěli po boku kozáků ale oddělili si ho tak aby divákům a ostatním ukázal táboření polské armády.Vlk by tedy byl taky důstojník aby byla zastoupena vaše sekce Lisowčíků.doufám že přibudou další lidé kteří budou preferovat vojsko.Až se vrátím ze cvičení domluvím se s tebou Ghobline a dám tobě a tvým lidem přístup na naše polské fórum tedy máte-li zájem zapojit se do rekonstrukčního projektu.

Bóg - Honor - Ojczyzna 

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Polsko

Post by Knecht »

Hrdé polské vojsko se bude nás, nízkých kozáckých primitivů stranit ovšem jen do chvíle, než budeme mít uvařeno. Pak budou náramně družní :badgrin:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
VeverAk
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Polsko

Post by VeverAk »

Jak to vypadá s tím polským fórem? Je založené? Má Ghoblin adresu a jen je soukromník, nebo se k němu zatím nedostala ?
Díky
Ja jestem Kowalski, a to jest pani Kowalska, innej nie chcę. Image          
User avatar
Matty
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Fri 23. Sep, 2011 14:44

Re: Polsko

Post by Matty »

Zdravím všechny a prosím o pomoc. Potřeboval bych informace o polském vojsku za třicetileté války v Čechách. Konkrétně se mi jedná o kompanie rytmistra Ludvíka Alexandra Jarošowského, příslušející k regimentu generála Naskowského. Píšu pro město Štětí knížku o historii města za třicetileté války a narazil jsem na ně. Bohužel ať jsem hledal jak jsem hledal, tek jsem o nich nic jiného nenašel. Mimo informací z korespondence Lichtenštejna s městy .

1636, 10.ledna (praes.), Vojenští komisaři nejv. lajtnant Jan Kryštof Wildhardt a hejtman Pavel Welzel z Braumu českým místodržícím
Podle rozkazu zavedli zbývající Poláky od českých hranic u Trutnova přes Mělník do Chebu. Když jim skupinou jezdců od kompanie rytmistra Ludvíka Alexandra Jarošowského, příslušející k regimentu generála Naskowského, bylo 8.prosince 1635 v přítomnosti purkmistra a radních v Trutnově oznámeno, že ještě jeden nezmustrovaný praporec Adama Regosowského, silný několik set koní, nastoupil pochod ze Silberbergu na moravské a rakouské hranice, aby dohonil polskou armádu, pisatelé se za ním hned odebrali chtíce i tyto Poláky doprovodit do Chebu, zvěděli však, že se praporec sice objevil na moravských hranicích, pak se však obrátil a odtáhl do Opolí, Ratiboře a knížectví Hlohovského, což potvrzuje též připojená zpráva (or., n.).

1636, 9.listopadu, Mladá Boleslav, Komisař Wolf generálvachtmistru a nejvyššímu nad jízdou Hoeff-Huertovi
Poněvadž Weyherův pluk nepotáhne Čechami do říše k cís. hlavní armádě nýbrž zůstane ve Slezsku nebo v Pomořanech, míst. pisateli poručili, aby se svým konsortem Braunem vypomáhal p. Divišovi Kocovi při provázení Poláků. Odebral se tedy z Trutnova do Mělníka, kamž dorazil předevčírem a kde zastihl část Poláků s jejich generálem, nikoli však Koce, o němž nic nezvěděl. Poněvadž ho Mělničtí nevpustili do města stejně jako dvě polské kompanie, odjel včera do Ml. Boleslavě, aby tu a v okolí dal připravit pro Poláky proviant. Je po ruce 3000 bochníků chleba (po 1 ½ libry), 13-20 čtyčvěderních sudů piva, něco ovsa a několik kusů hovězího dobytka (or., n.).
2.příl.
Připojen též nástin pochodu: Mělník – Mšeno (2 míle) – Doksy (2 míle) – Mimoň (1 ½ m.) – Stráž pod Ralskem (1 m.) – Frýdlant (4 míle).

1636, 10.listopadu, Mělník, Huerta Marradasovu sekretáři Jiřímu Zbudovskému (cito, cito, citissime)
Část Poláků (asi 20 kompanií) je zde, ostatní (asi 15 kompanií) ve Štětí, Liběchově a Hošťce. Potáhnou na Ml. Boleslav a pisatel vybídl komisaře Wolfa a Brauna, aby tam dali připravit proviant.

atd. atd....

Ještě jedno jméno:
1637, 31.ledna
Suma vší outraty na lid polský generála Syrenského učiněné poddanými kláštera sv. Vavřince pod Mělníkem, činí 1247 zl. 5 kr
User avatar
Ghoblin
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Mon 22. Mar, 2010 17:48

Re: Polsko

Post by Ghoblin »

Vzhledem k období bych zkusil pohledat v pracích o Smolenském tažení(1634-1635) Můj osobní dohad je ten, že alespoň část těch vojsk pochází z právě rozpuštěné armády bránící Smolensk - jak už bylo v Polsku zvykem, okamžikem ukončení tažení(a nekdy i podstatně dříve) vyschla státní kasa, a tak se zformované a poměrně zkušené jednotky začaly shánět po jiné práci. Habsburkové měli povoleno v Polsku verbovat královským patentem, a tak po těhdle vojácích sáhli. Bude to dost mravenčí práce, a možná že se úplně pletu, ale za pokus to myslím stojí. Poměrně slušná knížka o smolenské bitvě je třeba tahle:
http://avaxhome.ws/ebooks/history_milit ... -1634.html

User avatar
Lukasz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Sun 09. May, 2010 13:36

Re: Polsko

Post by Lukasz »

Czolem přátele,bratři kozáci, jelikož se teď formuje polský svaz a to na fóru www.polsko1640.8r.cz bylo by fajn když by nějaký zástupce z vašich řad (nějaký ataman) oblažil naše fórum svou přítomností a hájil tak v polském svazu kozácké zájmi a mluvil za ně.

Děkuji s pozdravem Lukasz

Bóg - Honor - Ojczyzna 

User avatar
Morgyš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 99
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Polsko

Post by Morgyš »

Zdravím vespolek. Mám historický dotaz - netušíte, které bitvě se říká posledních 100 metrů středověku? Měli tam figurovat polští husaři proti palným zbraním..
Snad to tu neumřelo docela a dostane se mi odpovědi, díky :)
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały a magiczka żyje.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Polsko

Post by Brant »

Já myslím, že je to bitva u Varšavy 1656.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Polsko

Post by Czernozub »

Já mám za to že Varšava to nebyla, že to bylo později, pokud se teda bavíme o tom slavném nájezdu husarů proti švédské pěchotě...

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Morgyš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 99
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Polsko

Post by Morgyš »

Díky za info :)
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały a magiczka żyje.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Polsko

Post by Kain »

1656, Varšava. Ale Englund to popisuje jako posledních 80 metrů středověku.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Polsko

Post by Knecht »

No ono celé Polsko v té době se dá označit jako posledních 80 let středověku :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply