Zajímavosti

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

Post Reply
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Zajímavosti

Post by Brant »

Krátké video o nalezené kozácké čajce potopené v roce 1739 na Dněpru.
http://strbratstvo.ucoz.ru/publ/zakonod ... a/2-1-0-32
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Re: Zajímavosti

Post by Björn Hundolfr »

Ted jsem si o kozacich precetl velmi zajmavy, clanek v casopise Bojova umeni, rozhodne by jste ho pak meli zverejnit na webu =D>

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Zajímavosti

Post by Rostislav »

Björn Hundolfr wrote:Ted jsem si o kozacich precetl velmi zajmavy, clanek v casopise Bojova umeni, rozhodne by jste ho pak meli zverejnit na webu =D>
Jaké číslo? Na stránkách tohoto časopisu jsem si prošel obsah dvou posledních a nenašel jsem to tam...
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Re: Zajímavosti

Post by Björn Hundolfr »

Rostislav wrote:
Björn Hundolfr wrote:Ted jsem si o kozacich precetl velmi zajmavy, clanek v casopise Bojova umeni, rozhodne by jste ho pak meli zverejnit na webu =D>
Jaké číslo? Na stránkách tohoto časopisu jsem si prošel obsah dvou posledních a nenašel jsem to tam...
Je to září-říjen 2009 číslo 09-10 ročník 14
já se k tomu včera nahodou dostal na Hell cage, tak jsem si to hned musel přečíst, rozhodně PhDr. Josef Dolejší napsal pěknej článek

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Zajímavosti

Post by Rostislav »

Jo článek od Dolejšího ve Fighteru? Tak to jo :-) Nějak se mi popletlo jméno časopisu :-)
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Zajímavosti

Post by LiborZ »

Reportáž ze školy šavle:

http://moya.toya.net.pl/

Najeďte si na
- wydarzenia
- sobota 27.3.
- szabla i palcatem
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zajímavosti

Post by Brant »

Znáte někdo tuhle knížku? http://www.kosmas.cz/knihy/61436/kozaci/ Stojí za to ji shánět?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Timofejič
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 512
Joined: Mon 15. Feb, 2010 15:42

Re: Zajímavosti

Post by Timofejič »

Známe, nestojí.
Zmrd býlím!
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zajímavosti

Post by Brant »

Náhodou jsem objevil jakousi kozáckou obdobu vrhání břemenem. Hází se pětikilovou botou do výšky 4 a 7 metrů. http://val.ua/sport/ukraine/191876-print.html. Když nic jinýho, aspoň se u toho lidi legračně ksichtěj :)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Zajímavosti

Post by Rostislav »

Ksichtěj se do tý doby, než jim to přistane na kebuli :-)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zajímavosti

Post by Brant »

Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zajímavosti

Post by Brant »

Zajímavý výňatek z deníku zajatce v první světové válce, který se dostal na Sibiř ke kozákům. Je tam zmínka i o těch Němcích, kteří se probírají v jiné diskuzi. Je to ale jiná doba a navíc Němci nejsou mezi kozáky, ale ve svých osadách.
http://www.volny.cz/berkut/Zapisky/kap4.html
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zajímavosti

Post by Brant »

Ruští kozáci mají v Praze zahraniční stanici.
http://www.irucz.ru/print.php?co=zpravy ... z&ID=16738
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zajímavosti

Post by Brant »

Všichni jste nejspíš četli o Janu Sarkandrovi, procesí s monstrancemi a pokleknuvších kozácích. Na toto téma jsem našel docela zajímavý text vystihující řádění kozáků, proto ho sem dávám. To vymordování svatby je jak z Kill Billa...

Na biskupa vratislavského do Polska uprchlého naříkali brzo na to Slezáci velice. Domnívali se totiž, že na jeho přímluvu král polský Zikmund vyslal císaři pomocné vojsko asi 8000 mužů, větším dílem kozáků, které na cestě své do Čech v Slezsku strašně řádilo.
Čásť vojska tohoto táhla 4. února 1620 severním Těšínskem, vraždíc a pleníc. Když blížilo se k městečku Struměni, obyvatelstvo ozbrojené vytáhlo proti nezvaným hostům. Kozáci minuli potom město Struměň a táhnouce dále k Moravě, vypalovali dědiny a pustošili celý kraj. Novojičínský kronikář píše, že vpadnuvše do Moravy, velké tyranství a žhářstva páchali, od Nového Jičína až k Opavě a nikoliv jen na Moravě, nýbrž i za Těšínem. Na venkově kostely a zámky vyplenili, panstvu i lidu selskému mnoho koní vzali a velice mnoho škody spůsobili, přičemž velké pány i lid obecný zabíjeli. Proto někteří tito divocí vojáci, chyceni byvše, v Těšíně sťati byli.
Též v Novém Jičíně byli čtyři kozáci sťati a sice dne 13. února. V Mezříči dopustili se kozáci taktéž nelidské surovosti. Táhli tam poblíže Hukvaldů, kdež byla moravská zemská posádka, a spěchali pak po toku Bečvy a Moravy. Oddělení kozácké, jež přišlo do Mezříče, přepadlo tam mnohé vznešené hosty svatební. Kdo z hostí se útěkem nespasil, zaplatil to životem. Ženy zprznili, nevěstu odvedli, z hostiny svatební odnesli všechno stříbro, ženským svlekli s těla šaty a tak řádili, že by to kamenem hnulo. Vypálili prý na 500 dědin. V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni, kteří do Slez a Moravy přitáhli: „jsou to praví dravci a ďábelští lidé, velice mnoho peněz, zvláště pytle dukátů, krásné šaty ženské, zlaté prsteny a stříbrné náčiní v Slezsku a na Moravě naloupili. Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
Když kozáci blížili se k městu Holešovu, farář tamější Jan Sarkandr rodák slezský vyšel jim vstříc se svátostí velebnou. Zachránil tím Holešov, neboť kozáci odtáhli v pokoji dále, aniž škod nějakých Holešovu spůsobili.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zajímavosti

Post by Knecht »

Brant wrote:Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
navrhuji abychom zůstali věrní této tradici :twisted:

jinak je zajímavý i ten deník - je pěkné vidět, že Češi dokázali znechutit i značně otrlé kozáky.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply