Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Re: Prachovnice

Post by Pampalíny »

Už jsem se o tom bavil i s Markem, a říkal ať to dám i sem. Kdyby někdo chtěl prachovnici z rohu, tak by to vyšlo do litru.

S kolečkovým dávkovačem cca 3000 (prý jen ten "zámek" stojí 1,5-2t).
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Já nakonec vzal tu ikcovu, po menších úpravách to bude ono. Tyhle se mi vždycky líbily.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Prachovnice

Post by LiborZ »

Ať ti jí ještě obrousí.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

to už zvládnu, budu muset brousit jednak kvůli samotnému povrchu, druhak kvůli voskování, aby mi na to chytil klíh až to budu potahovat kůží.

Jinak, posílal jsem Vichrici fotky toho plechového vnitřku do ladownice, tak uvidíme jakou by její výrobce nahodil cenu.
Nevím jestli to tu čte Karel, ale pamatuju že po mně chtěl ladownici vyrobit - pokud tohle dopadne, tak to není probém.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Prachovnice

Post by LiborZ »

Karel je línej i číst:)
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Už mám doma tu prachovnici od Ikci, obrousil mi z ní ten řezaný povrch a s ním i moření a vosk, takže by neměl být problém ji potáhnout. Otázka je jak. Jak jste na to šli? Z jednoho kusu nebo ze dvou? Potažené bez lepení, s lepením, za sucha, za mokra?
Co závěs, jaký se osvědčil? Na opasku nebo přes rameno? Mně se ramenní popruh zdá šikovnější, ale už tak mám pověšený brotsack, feldflašku, ladownici a natrusku (a pušku), tak aby se mi to ještě vešlo :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Prachovnice

Post by LiborZ »

Já jsem si to nechal potáhnout. Je to ze dvou kusů. řemen jsem si udělal přes rameno a nijak to nezlobí.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Re: Prachovnice

Post by zoone »

El Cid wrote:Pánové velkomožní a co by jste říkali na takovouhle prachovnici?
želva.jpeg
Tak panove, mam original k tehle prachovnici (teda dokonce dva). Jsou ulozene ve zbrojnici na Konopisti a datovane do 17. stol. Foto ma kamarad, ale hned jak se k nemu dostanu nahodim ho sem. Takze zadna blbost, ale pouzivana vec.

A Konopiste vrele doporucuju jako zdroj na natrusky a prachovnice a mnoho dalsich veci, maj tam toho tuny a z pro nas neskutecnych materialu:) Jen neni snadne se dostat k fotkam, ale i na tom jsem zacal pracovat.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

zoone wrote:
El Cid wrote:Pánové velkomožní a co by jste říkali na takovouhle prachovnici?
želva.jpeg
Tak panove, mam original k tehle prachovnici (teda dokonce dva). Jsou ulozene ve zbrojnici na Konopisti a datovane do 17. stol. Foto ma kamarad, ale hned jak se k nemu dostanu nahodim ho sem. Takze zadna blbost, ale pouzivana vec.

A Konopiste vrele doporucuju jako zdroj na natrusky a prachovnice a mnoho dalsich veci, maj tam toho tuny a z pro nas neskutecnych materialu:) Jen neni snadne se dostat k fotkam, ale i na tom jsem zacal pracovat.
A je k tomu krom datace i země původu?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Re: Prachovnice

Post by zoone »

Brant wrote:
zoone wrote:
El Cid wrote:Pánové velkomožní a co by jste říkali na takovouhle prachovnici?
želva.jpeg
Tak panove, mam original k tehle prachovnici (teda dokonce dva). Jsou ulozene ve zbrojnici na Konopisti a datovane do 17. stol. Foto ma kamarad, ale hned jak se k nemu dostanu nahodim ho sem. Takze zadna blbost, ale pouzivana vec.

A Konopiste vrele doporucuju jako zdroj na natrusky a prachovnice a mnoho dalsich veci, maj tam toho tuny a z pro nas neskutecnych materialu:) Jen neni snadne se dostat k fotkam, ale i na tom jsem zacal pracovat.
A je k tomu krom datace i země původu?
Popisek tam byl, ale presne si ho nepamatuju, ale mame ho taky na fotce, jen se k nim dostat :wink:

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Tak už mám hotové potažení na tom dřevěném rohu. Rozhodl jsem se dát kostýmu zas trochu barvy a použil žlutou kůži. Už jen vymyslet závěs. Co jsem koukal na některých originálech, ta kožená obroučka kolem ústí bývá pobita/přibita různými druhy nýtů a hřebíčků. Co mě překvapilo, některé z nich vypadají úplně jako naše současné plechové dvoudílné nýty z Řempa. Jiné zas připomínají čalounické hřebíčky s plechovou hlavou. Nakonec ještě zjistíme, že všechny tyhle keckařské věci jsou living :badgrin:
Možná bych to mohl prostě omotat kožešinou a je po starostech :lol:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

zoone wrote:
El Cid wrote:Pánové velkomožní a co by jste říkali na takovouhle prachovnici?
želva.jpeg
Tak panove, mam original k tehle prachovnici (teda dokonce dva). Jsou ulozene ve zbrojnici na Konopisti a datovane do 17. stol. Foto ma kamarad, ale hned jak se k nemu dostanu nahodim ho sem. Takze zadna blbost, ale pouzivana vec.

A Konopiste vrele doporucuju jako zdroj na natrusky a prachovnice a mnoho dalsich veci, maj tam toho tuny a z pro nas neskutecnych materialu:) Jen neni snadne se dostat k fotkam, ale i na tom jsem zacal pracovat.
No tak to je super. Konopiště je ok. Dobrý typ na výlet. Jinak já usilovně scháním želví krunýře:o))
Tak se těším na fotky.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

Jestli to obalíš králíkem, tak já budu jako prachovnici nosit PETku zabalenou v jutě :wink:
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Nakonec bez králíka, udělal jsem to žluté kožené potažení, na špičce malou koženou objímku s krátkými třásněmi (jako je třeba na futrálech na lžíce) a kolem ústí silnější koženou obroučku s prořezy na závěsný řemen. No a jak na to koukám, asi opravdu pár malými čalounickými cvočky nic nezkazím - musím tam tu obroučku něčím uchytit aby nesjela. Když vidím některé ty rohy nebo ty vzpomínané pobíjené tašky, musím připustit že prostě ne všude byly kované hřeby.
Viz třeba tohle:
Image

P.S. PETky se na prach nedoporučují vzhledem ke statické elektřině.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Prachovnice

Post by LiborZ »

Já tam ty cvočky mám taky. Jenom jsem je trošku poladil v ohni.
Nalivajko - náčelník proviantní služby