Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

Post Reply
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Prachovnice

Post by LiborZ »

Brant wrote:K čemu je v té ládovnici ta velká díra?
The attachment ladovnice.JPG is no longer available
To netuším, ale je tam prachovnice, kterou si dělám:)
P1020462.JPG
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

díra může být třeba na kamínky do zámku, na olejničku, krabičku s čištěním...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

Knecht wrote:díra může být třeba na kamínky do zámku, na olejničku, krabičku s čištěním...
To jo, já myslel, jestli někdo nemá přesný info na co to bylo.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Mám hotové základní kožené pouzdro ladovnice, ale řeším teď několik detailů.
První - uchycení řemení. Na fotkách rekonstrukcí vídám nejčastěji uchycené normálně po bocích, případně odspodu, tažené na bok a tam chycené znovu. Jak je zajištěno, že ladovnice v konečném výsledku visí vpředu a relativně vysoko, když by měla jako každé jiné zavazadlo na řemeni přes rameno sjet vlastní vahou dolů k boku? Je ten řemen tak natěsno, nebo je v tom nějaký konstrukční fígl který mi uniká?
Druhá věc - zapínání. Některé pozdější patrontašky mají dole na dně druk a na něj se navlíká řemínek s prořezem vybíhající z víka. Tady to nevidím. Visí to jen tak vlastní vahou?
Třetí - samotné víko. Na originálech z nálezů skoro vždycky chybí nebo není pořádně vidět. Co tvar chlopně? Rovný plus mínus obdélník jako polské ladovnice, nebo nějaký ten tvar podobný tašvicím? A pak je tu ten plechový předek, ten by asi přicházel v úvahu hlavně u těch obdélných. Ale zase ho znám hlavně z polských nebo pozdějších kusů. Ten plech to asi může vlastní vahou a vynuceným tvarováním kůže pod sebou dobře držet zavřené, takže by se mi docela líbil, ale nerad bych ho tam dal pokud tam nepatří. Podle toho co vyberu by pak vznikalo ještě pár detailnějších dotazů, ale to až budu mít jasno v hlavních rysech víka.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

K tomu plechu - primárně to zřejmě byly polské ladovnice, ale stejně jako oblečení apod. se to určitě objevovalo i u kozáků, kteří se snažili Polákům připodobnit. Má ji třeba Ruděnko (viz pár příspěvků výš). Akorát si myslím, že by tuhle ladovnici neměl mít třeba sedlák. Jenže toho ty neděláš, takže co se mě týče, klidně si ji pořiď. Třeba mě ale někdo opraví, je to víceméně pouze můj názor a domněnky.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Prachovnice

Post by LiborZ »

Já mám řemeny našité z boku. Abys to měl nahoře, chce to kratší řemen. To ti ale spíš řekne Marek, já nestřílím. Dole mám přezku. Tvar laple mám podle tohodle obrázku.
kozák a smrt.JPG
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Měl jsem nápad, že bych udělal to víko plechové a aby se odlišilo od polských, že bych ho ozdobil podobně jako jsou dělané ty kapsičky na ocílkách. Je to myslíte moc velké fantasy?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Prachovnice

Post by Dlouhán »

Já myslím, že by to mohlo být v cajku. V nehorším plech zase sundáš, no.
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Pánové velkomožní a co by jste říkali na takovouhle prachovnici?
želva.jpeg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by woden »

Ta sa tu riesila vcera :-)

uz je zadana
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Prachovnice

Post by LiborZ »

Procházel jsem ten odkaz, na kterém Brant našel ten originál a jsem k tomu trošku skeptickej. Je to tam všechno bez udání zdroje a je tam i spousta typicky západních věcí. Já bych jí asi nekupoval.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Tak zatím jsem nechal ladovnici v téhle podobě, jen s kováním na spodním okraji chlopně, které pomáhá tvarovat a trochu zatížit víko a tím to držet zavřené. Snad neurazí.
DSC09439.JPG
DSC09440.JPG
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

A jaký ten model máš? To je s tím dřevěným rohlíkem nebo ten obdelník?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Vnitřek je dřevěný, zakřivený, takže nejspíš ten rohlík jestli myslíš tohle.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

No, bohové dali a mám hotovou tu prachovnici. Zatím zavíranou jen dřevěným kolíčkem, později dodělám ještě asi nějaké kovové zavírání s pružinou. Teď mi v kovárně hnízdí drozd, tak ho nechci plašit :)
Jelikož jsem se zatím nerozhodl jakou tam vyreju výzdobu, udělal jsem jen kolem každého konce řadu dvojitých kroužků a čáru kolem dokola, střed zůstává prázdný. Fotka bude později, teď na tom zasychá černění té rytiny.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply