Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Brant wrote:Já plánuju přepravovat pistoli v dřevěný bedýnce, ve které budu mít i různé potřebnosti jako šroubovák, kleště, vytěrák, wédéčko apod. Mimochodem, Knechte, udělal jsem si vytěrák podle toho tvýho a funguje to prímově. Dík.
Myslíš ten drát s podélným okem zamotaným do hadru, co se natlačí do hlavně koncem nabijáku? Jsem rád že ti slouží. Abych se přiznal, já si zas k němu pořídil pro důkladnější domácí pucování rozebírací vytěrák na brokovnici. Když jsem po Kurovicích kompletně čistil flintu, docela mě obešly mrákoty, z čeho jsem si to troufl střílet. Ten hadrový vytěrák to prostě nezvládá dostat ven všechno a postupně to narůstá - ačkoli třeba vytáhneš hadr úplně čistý, máš uvnitř uhlazenou a čistou vrstvičku šedobílého bordelu, který uvidíš až když si posvítíš přímo do hlavně. Což se přesně stalo mně. Takže jsem s velkou pravděpodobností měl kule naládované pěkně vysoko nad komorou :oops:
Dřív jsem měl silně podkaliberní, takže to pořád šlo volně nabíjet, ale teď to mám jen o 0.5mm a už to bylo znát.
Truhlička není špatný nápad, pokud se ti vejde. Já mám většinu čištění v kožené tašvici pro kterou jsem neměl využití.
Plus olejničku a štětec na opasku a ten drátěný vytěrák spolu s puškou v pytli.
Během Kračunu se chci konečně dokopat k ušití toho koženého futrálu.

Dlouhán: pokud to bereš takhle, pak jo, na tohle ti vlna asi poslouží.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Replika ládovnice z fóra rehystrovych kozáků:
ladovnice.jpg
A z toho samého fóra plechová ládovnice:
ladovnice_plech01.JPG
ladovnice_plech02.JPG
ladovnice_plech03.JPG
ladovnice_plech04.JPG
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

To už jsme tu myslím měli.
Zajímalo by mě, jak bylo na originálech řešené zapínání. Na replikách jsou ponejvíc přezky, ale na origu jsem to neviděl.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Nějaká plechová tu proběhla, ale myslel jsem, že tahle je jiná. No nic, tak to ignorujte :)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

El Cid wrote:Já se chystám udělat kožené pouzdro na pistoli. Nechci ji jen tak tahat na akce bez pouzdra. Bude to cestovní ochrana. Náhodou jste na nějaké nenarazili při hledání?
Tady je další pouzdro na pistoli. Je ale tatarské.
pouzdro_na_pistoli.jpg
pouzdro_na_pistoli.jpg (36.56 KiB) Viewed 5523 times
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Nevím, jestli to tu už někde proběhlo, ale myslím si, že ne. Rozebraná dřevěná-rohová prachovnice na jednotlivé součástky. (z polského fóra)
prachovnice_rozebrana.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Jestli mi někdo hodlá nařídit rozborku a sborku, dostane čakanem :mrgreen:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Indy »

Knecht wrote:
Brant wrote:Já plánuju přepravovat pistoli v dřevěný bedýnce, ve které budu mít i různé potřebnosti jako šroubovák, kleště, vytěrák, wédéčko apod. Mimochodem, Knechte, udělal jsem si vytěrák podle toho tvýho a funguje to prímově. Dík.
Myslíš ten drát s podélným okem zamotaným do hadru, co se natlačí do hlavně koncem nabijáku? Jsem rád že ti slouží. Abych se přiznal, já si zas k němu pořídil pro důkladnější domácí pucování rozebírací vytěrák na brokovnici. Když jsem po Kurovicích kompletně čistil flintu, docela mě obešly mrákoty, z čeho jsem si to troufl střílet. Ten hadrový vytěrák to prostě nezvládá dostat ven všechno a postupně to narůstá - ačkoli třeba vytáhneš hadr úplně čistý, máš uvnitř uhlazenou a čistou vrstvičku šedobílého bordelu, který uvidíš až když si posvítíš přímo do hlavně. Což se přesně stalo mně. Takže jsem s velkou pravděpodobností měl kule naládované pěkně vysoko nad komorou :oops:
Dřív jsem měl silně podkaliberní, takže to pořád šlo volně nabíjet, ale teď to mám jen o 0.5mm a už to bylo znát.
Truhlička není špatný nápad, pokud se ti vejde. Já mám většinu čištění v kožené tašvici pro kterou jsem neměl využití.
Plus olejničku a štětec na opasku a ten drátěný vytěrák spolu s puškou v pytli.
Během Kračunu se chci konečně dokopat k ušití toho koženého futrálu.

Dlouhán: pokud to bereš takhle, pak jo, na tohle ti vlna asi poslouží.

Hoši trocha horké vody a bordel je pryč...ohřeješ ji i ráno když děláš kafe. Normálně hlaveň vylívám, na pucování seru. A doma přidat trošku jaru.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Tady zase jeden obrázek té srdcové prachovnice (pokud to tedy není čutora).
zbrane_srdce.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Já to budu dělat jako čutoru, už mám od Ikci dřevo (kšet za starou kroužkovou kuklu).
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Konečně komplet natruska i s násypkou a spodkem:
natruska01.jpg
natruska02.jpg
A jedna atypického tvaru:
natruska_atyp.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Pěkný, je k tomu datace?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Píšou XVII.-XVIII. stol.

Taky jsem našel pár dalších fotek "srdcí":
srdce01.jpg
srdce02.jpg
srdce03.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Hm, a zase na tom není žádná násypka, takže by to spíš mohla být čutora...zato je tam vidět zezadu závěsný kroužek, super.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Zagloba
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Tue 02. Nov, 2010 19:00

Re: Střelecká výstroj

Post by Zagloba »

Czolem!
Sháním na novou sezónu olejničku. Nemáte kontakt na nějakého výrobce, popř. neprodáváte/nevyrábíte někdo sám?

Díky.
Post Reply