Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Tady na fóru nabízí občas Vichrice různé plechové, ale hodí se tvarově spíš pro sedmiletku. Možná by zařídila nějakou jinou na objednávku. Pěknou a pro nás vhodnou má Brant, ale nevím kdo mu ji vyráběl.
Nebo se koukni v hrabáku po nějaké šikovné staré skleněné lahvičce (třeba z Berestečka je maličká čtyřhranná - nedávno jsem zrovna takovou jednu šikovnou vykopal na chalupě, ale nechci ji zatím pouštět - ona se mi na něco časem hodí.
Na olej používám kulovitou skleněnou lahvičku, kterou mi za pár korun vyfoukla sklářka u stánku vánočními ozdobami :) Lahvičku mám zabalenou v plsti na ochranu před nárazy, utaženou v koženém obalu a pověšenou na bandalíru.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Já ji kupoval od Indyho, má kontakt na výrobce.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Zagloba
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Tue 02. Nov, 2010 19:00

Re: Střelecká výstroj

Post by Zagloba »

Na kolik tě přibližně vyšla? A nemáš nějaký obrázek?

Co do olejničky vlastně dáváte - VD?
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Stála 800,- a ve špuntu je zároveň štěteček. Já v tom mám lněný olej.
opasek.JPG
opasek.JPG (35.52 KiB) Viewed 6567 times
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Já mám taky lněný, ale používám to vlastně jen výjimečně - on ten lněný zas takový zázrak není, hlavně kvůli tomu že rád tuhne. Takže kápnout na hadr a otřít po střelbě zámek když není čas čistit - ano. Namazat s tím rozebraný zámek - ne. Ale je fajn na přetření pažby a nabijáku - ten ale ještě radši voskuju (impregnace nabijáku je docela dobrá věc, pokud máte dutinku hodně natěsno, může se stát že ve vlhku z ní pak nabiják nedostanete nebo ho tam zalomíte - samozřejmě je řeč o dřevěném)

Takže lněný v dobové olejničce, k tomu schovaný nějaký normální syntetický (myslím že mám teď zrovna nalitý tlumičový) + vazelína v dvojité olejničce ke kalašnikovu - na důkladné pobitevní čištění a konzervaci. Jinak tu vazelínu mám vyzkoušenou na ošetření hlavně pod pažbou - když flintu úplně rozebírám a proplachuju hlaveň (což dělám obvykle až doma), před uložením hlavně zpátky do pažby ji zespoda lehounce natřu vazelínou - ale fakt jen takový tenký film, ne vrstva! Od té doby mi pod dřevem nerezne, což jinak ráda dělala. Na zámek samozřejmě vazelínu nedávám, tam by se do ní při příští střelbě nachytal prach a spolehlivě to zadřel.

Docela by mě zajímalo, jaký olej se používal na zbraně tehdy, pokud to teda nemazali sádlem nebo tak něco. Zatím jsem na to nenarazil.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by cossack »

V jednom fundovaném článku o ošetřování výstroje v 18.století se uvádí olivový olej.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Hm, proč ne....díky
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Střelecká výstroj

Post by Dlouhán »

Zagloba wrote:Czolem!
Sháním na novou sezónu olejničku. Nemáte kontakt na nějakého výrobce, popř. neprodáváte/nevyrábíte někdo sám?

Díky.
Mrkni se do e-shopu ke Karlosovi: http://www.general-store.cz/ nabo mu napiš mail.
Před vánocemi jsem od něj kupoval malou čtyřhranou lahvičku na olejničku, nevím už za kolik, ale drahá nebyla.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

A zase jedno serdce.
srdce.jpg
srdce2.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by El Cid »

Tak jsem si dodělal s Honzou Vlasákem olejničku a přemýšlím nad tím olejem. Že bych vyzkoušel olivový olej? Hm? Máte někdo zkušenost?
2.jpg
3.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Ghoblin
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Mon 22. Mar, 2010 17:48

Re: Střelecká výstroj

Post by Ghoblin »

Olivový olej je dobový(Wallhausen má přímo olivový olej v předpisu výbavy), co mám s ním zkušenosti tak na vzduchu dost oxiduje a tím postupně tuhne, po pár měsících je z něho spíš mazlavá pasta. Otázka je jak moc je to zrovna u tohohle použití špatně, dlouhodobě používám olivový olej jenom na dřevo a jak se bude chovat na kovu, nedokážu posoudit.

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Našel jsem další natrusku. Tvrděj, že je to originál, ale čert ví.
Rozměry: výška: 17.2 cm, šířka: 14.7 cm
natruska01.jpg
natruska01.jpg (11.49 KiB) Viewed 5976 times
natruska 02.jpg
natruska 02.jpg (12.51 KiB) Viewed 5976 times
natruska03.jpg
natruska03.jpg (9.24 KiB) Viewed 5976 times
natruska04.jpg
natruska04.jpg (10.01 KiB) Viewed 5976 times
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
bohun
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Wed 14. Aug, 2013 16:45

Re: Střelecká výstroj

Post by bohun »

Zdravím bratři Kozáci. Mám dotaz. Používali kozáčtí střelci z mušket bandalír a odměrky ze střelným prachem?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Podle všeho ne.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
bohun
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Wed 14. Aug, 2013 16:45

Re: Střelecká výstroj

Post by bohun »

Díky za info . Myslel jsem si to. Uvidíme se na Bílé hoře.
Post Reply