Doplňky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Dobrý. A já tam vezmu Veselou, ne? Když jsme si na Malešově nezahráli...
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Doplňky

Post by Dlouhán »

Paráda, to se na Kurovice těším. Kdyby nebyly ty hry, tak bych musel zase jen pít :(
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Dobrý, zase je co dalšího dělat. Na Veselou prdel jsem zvědavý, na Malešově jsme k tomu sedli a vzápětí se zas něco dělo...a bylo po prdeli.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Zkoušeli jsme Veselou prdel na Silvestra a byla to nuda. Bylo to jenom načrtnutý na papíře, ale tím to asi nebylo. Podstatný bylo to, že se nehrálo o prachy. To je jak hrát mariáš se sirkama. Takže si vemte několik kilo mincí a počítejte s tím, že vás oberu, pacholci :biggrin: A kalit se dá při tom, Kubo :twisted:

Mimochodem, nezaktivujeme nějakýho truhláře, aby do Kurovic vysoustružil novou pálku na gorodki? Hrát s jednou je na prd a druhou nám přerazil nepřátelskej indián na táboření.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Re: Doplňky

Post by Begbie »

Nějaký rozměry ? Můžu ji v práci vytočit. Mám pěkný dubový špalíček, to hned tak rudokožec nezlomí.

našel jsem "Pálka má konický tvar. Délky pálky - 90 cm. Průměr pálky (základ kónusu ) - 3,5 cm. Průměr pálky (horní část kónusu) - 3 cm."
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Myslíte že tohle je čutora nebo prachovnice s uraženou násypkou?
Trochu mi tam nesedí to železné kování, co by nutně procházelo hrdlem. Nicméně se mi to jako celek líbí a asi to použiju jako předlohu pro čutoru. Dřevěnou bych si nechal na vodu do bitev a plechovou můžu použít na horylku.
dn131.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Doplňky

Post by MarcusIV »

To je ona :wink:
00492964.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Vida, tak to dopadá když člověk zapomíná na vlastní fotky :)
Ta horní má podle všeho špunt s očkem, takže to asi bude čutora. Dík.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Begbie: To je ono. Nevím, z jakého dřeva je ta druhá (možná bříza?), co zbyla, ale pokud obětuješ dub, tak asi nikdo nic namítat nebude :biggrin: A nechce se ti náhodou nadělat i ty figurky (2 x 5 kusů plus cca 2 náhradní)? Pokud to nepůjde, neoslovil bys, Dlouháne, toho výrobce tyčí? Zatím to hrajeme s kubbikama a to není úplně ono.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Koukám, že na tom scannu je i povídání o oděvech. A zmiňují tam kaptan. Takže to asi bude správnej výraz a slovo kaftan přestaneme používat, ne?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Když mi dáte nákres, můžu to zadat svému soustružníkovi.
S kaptanem souhlas.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

MarcusIV wrote:To je ona :wink:
00492964.jpg
Píše se tam "sbírka kozáckých prachovnic"
Já mám tu vlevo nahoře taky jako čutoru.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

Na tu pálku stačí násada od lopaty. Ty figurky by se hodily.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Doplňky

Post by Knecht »

LiborZ wrote:
MarcusIV wrote:To je ona :wink:
00492964.jpg
Píše se tam "sbírka kozáckých prachovnic"
Já mám tu vlevo nahoře taky jako čutoru.
To je ale podle mě buď chyba nebo neznalost autora, tohle je a vždycky byla čutora, klasický tvar co najdeš prakticky z celé Evropy, přežívá ve venkovském prostředí až do 19.století. Najdeš ji v každém druhém museu lidové kultury na Slovensku.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

A co když ten tvar byl používanej jak pro čutory, tak pro prachovnice? Akorát špunt byl jinej... Jak se stavíme ke koženejm lahvím? Na kozáky ano, nebo ne?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)