Doplňky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Knechte, když už budeš v tom, neudělal bys jednu i pro mě? Ani by to nemusela být přesná replika podle toho muzea, stačila by pouze volná inspirace. Původně jsem ji nechtěl, ale změnil jsem názor. Akorát neznám nikoho, kdo by ji dokázal a chtěl vyrobit. Pokud bys byl svolnej, mohli bychom na táboření poladit detaily. Když ne, nic se samozřejmě neděje. Co ty na to?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by El Cid »

Dlouhán wrote:Přesně tak.
Já ji měl slíbenou od Rosťi z Brna, ale asi už je to passé. Budu se muset poohlídnout jinde.
On jí Rosťa vyrábí. Jen do toho ještě staví dům, tak na to asi nemá moc času. Každopádně mu zavolám a zjistím, jaká je situace.
Pak dám obratech echo.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Brante, já v zásadě asi nemám technický problém ji vyrobit, spíš jde o to že bych ti nerad sliboval něco, co pak nebudu mít čas vyrobit. Takže to berme tak, že až se dostanu ke kování, ukovu si ty ocílky dvě a podle času a chuti k nim pak postupně dostavím ten zbytek, ok?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Knecht wrote:Brante, já v zásadě asi nemám technický problém ji vyrobit, spíš jde o to že bych ti nerad sliboval něco, co pak nebudu mít čas vyrobit. Takže to berme tak, že až se dostanu ke kování, ukovu si ty ocílky dvě a podle času a chuti k nim pak postupně dostavím ten zbytek, ok?
Jasně, já na to nespěchám. Když to bude, bude to fajn. Když ne, tak se nic neděje.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by woden »

tak som podokoncoval nejake drobnosti.
Najblizsie sa idem pustit do patrontasky ten mensej na 12 patron. Neviete aka by mala byt vyska patron?
Attachments
DSC00360.JPG
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Patrony si můžeš nadělat podle svého, jestli ti vyhovují spíš dlouhé a tenké, nebo krátké a tlusté (stále je řeč o patronách, ok? ). Stačí zachovat gramáž na kterou je ta zbraň tormentovaná, odměřit si objem prachu a pak si podle vzorečku pro objem válce vypočítat možné rozměry patrony. Já mám tělo patrony asi 10cm, plus "bonbóny" na koncích.
Jinak věci máš pěkné. Necheš to trochu přibarvit? Nebo zapatinovat?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Pěkný =D> Co se patron týče - na milimetr ti to neřeknu, ale ty originální ladunky, co jsme viděli v muzeu ve Varšavě, měly cca 7 cm na délku. Ale jak píše Knecht, není na to žádné direktivní nařízení :wink: Průměr otvorů v ládovnici mám pak velké tak, aby se mi do nich vešla ladunka i s kulí.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by woden »

priemer budem urcite riesit tak aby mi tam gula vosla. dam tak 2 cm pre istotu. a 7 na vysku bude dostacujuce urcite. Patrontasku dam tak 10 cm na vysku. Ked budem chcet nizsie patrony tak tie diery vyplnim niecim.

Hej patinovat to budem zatial som to len nakremoval. Uvidime ci to este na slnku stmavne pripadne skusim oxidy nejake. Minimalne na tu kapsu.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Ono záleží na ráži - do 10mm pistole potřebuješ míň prachu než do 20mm muškety, to dá rozum.
Já třeba mám díry jen na sílu patrony bez kule - ta by zůstala nad hranou pouzdra (chlopeň mám počítanou s přesahem)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by woden »

to by tiez slo.
Len nestane sa ti take ze tie gule co pretrvaju odrazis alebo odlomis pri manipulacii? aky silny papier sa pouziva?
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Muzeum_ladunky.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Len nestane sa ti take ze tie gule co pretrvaju odrazis alebo odlomis pri manipulacii? aky silny papier sa pouziva?
Jo, stát by se to asi mohlo. Co jsem zkoušel noviny, sice se balí dobře, ale poměrně snadno se trhají i bez kulí. Ovšem zase se dobře ukusují v bitvě. Docela dobrý je ale papír z novin Národní osvobození, když mám nějaké po ruce tak je na to používám (po přečtení).
Jinak balím do normálního kancelářského papíru. Chci zkusit i ruční papír, ale tam se obávám že bývá dost tvrdý a mohl by být pro bitevní použití nebezpečný.
Pokud jde o to vylomení kule, zatím jsem vlastně tuhle ládovnici na ostré nepoužíval, takže přímou zkušenost s tím nemám. Hm, pokud bych dělal patronu na průměr kule, měly by i s papírem asi 2cm v průměru. Tím pádem by byly asi o povinu kratší než mám teď. Možná by to tak mělo být, kdo ví. U malých ráží je to v pohodě, tam ten rozměr poladíš celkem snadno.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Doplňky

Post by cossack »

Patrona do 18mm laufu při zachování nějaké rozumné gramáže na slepou ránu bude mít průměr cca 16mm a délku 7cm. 19 nebo 20mm díra v patrontašce je tak akorát. Průměr patrony se může hodně lišit podle síly papíru který použijeme i přes to, že se použije stejná šablona i motací kulatinka.
Je dobré si uvědomit, že navážka prachu pro slepou ránu je zhruba dvojnásobná oproti prachu potřebnému na ostrou ránu.
Novinový papír je na balení docela dobrý a hlavně je zadarmo. Ale při vašem přístupu k hobby, by byla věčná škoda nezaskočit do papírnictví a za pár kaček koupit pár archů obyčejného balícího papíru a dělat patrony z toho. Bude to vypadat 1000x lépe.
Kancelářský papír se musí podle mne blbě ukusovat, stejné to bude s ručním papírem, nehledě na jeho cenu.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

No já bych ten ruční k podobným účelům sehnal možná i zadarmo, ale jde mi jednak o ukusování, druhak o možnou ranivost. Ačkoli to asi nebude tak horké jak si myslím. Ten balicí papír je ale dobrý nápad =D>

Já balím patrony na slepou střelbu podle corporalského modelu, kdy má patrona cca 13mm průměr a délku kolem těch 10, no spíš asi o něco míň - nemám teď žádnou po ruce abych to oměřil.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Chrestiky

Post by Brant »

Asi repliky, ale pro inspiraci dobré:
chrestik01.jpg
chrestik01.jpg (100.95 KiB) Viewed 4940 times
chrestik02.jpg
chrestik02.jpg (117 KiB) Viewed 4940 times
chrestik03.jpg
chrestik03.jpg (88.78 KiB) Viewed 4940 times
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Post Reply