AKCE 2010

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: AKCE 2010

Post by Brant »

Knecht wrote:Jů, ty kšeftuješ se vzácnými druhy? Já bych chtěl rysa na čapku :)
Rysa, jo? Hm... to nebude jednoduchý. Ale kdybych o nějakýho legálně zakopnul, budu na tebe myslet.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: AKCE 2010

Post by LiborZ »

Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Radislaw
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 112
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:58

Re: AKCE 2010

Post by Radislaw »

Bůh pomůže těm , co si pomůžou sami .
User avatar
Radislaw
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 112
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:58

Re: AKCE 2010

Post by Radislaw »

Bůh pomůže těm , co si pomůžou sami .
User avatar
Mrazík
Nováček
Nováček
Posts: 49
Joined: Tue 15. Jun, 2010 14:35

Re: AKCE 2010

Post by Mrazík »

Boj je život , život je boj. Takže hrrrrr na ně.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: AKCE 2010

Post by Knecht »

Ten sestřih záběrů z judetube je asi nejlepší co se z té bitvy dalo pořídit, ani tam není na první pohled tolik vidět jaká to byla keckařina, narozdíl od videa.

Mrazíkovy fotky jsou perfektní =D>
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: AKCE 2010

Post by El Cid »

Tak jaké to bylo? Přehánějte...Jsem nedočkavý všech informací:o)))
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: AKCE 2010

Post by Knecht »

Po vzoru oblíbené kozácké písně jsme privykali na bidu, jelikož bída to fakt byla. Keckařina, neoddělený dobový a nedobový tábor, petflašky, karimatky, auta hned za stany, navzdory zákazům se v táboře každou chvíli střílelo. Nácvik byl k ničemu, takže bitva taky. Nikdo nám neřekl co dělat, nikdo nás nezařadil pod nějakého velitele. Nebyly prachy, takže kaskadéři na koních nevystupovali. Etc etc. Docela pěkný byl pohled na útoky husarů, ale samotný boj s nimi byl nulový. Na bojišti neležela jediná mrtvola, ale to se nedivím - nikdo si nemohl být jistý, že přes něj nepovede další jízdní útok. Prostě z mého pohledu zklamání z akce samotné, ale jinak to zas byl fajn výlet s dobrou partou lidí, prohlédli jsme si Warszawu a Krakow, viděli Museum Wojska Polskiego...prostě po stránce turistické fajn, po stránce bitevní nuda a chaos, po stránce LH a tábora hrůza.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: AKCE 2010

Post by Dlouhán »

Já bych to komentoval takto: Byla to špatná akce, ale my jsme si ji užili. :biggrin:
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: AKCE 2010

Post by Dlouhán »

Tady jsou fotky ode mě. Omluvte kvalitu je to jen mobilem. Moc jsem to nepromazával, takže jsou tam i nekvalitní fotky. Ale zase to dokresluje atmosféru celé akce :wink:

http://dlouhan1.rajce.idnes.cz/Polsko_1 ... zsyn_1610/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: AKCE 2010

Post by Brant »

v bitvě se mi líbilo, jak před námi postavil husar koníka na zadní. Jinak ale nuda a chaos, spousta hodně špatně vybavených šavličkářů. Organizace nula a bohužel ani jeden stánek, kde by se dalo kloudně nakoupit. Jinak ale kalba s donskejma slušná a muzea a Wielicka taky perfektní. Kdyby to pořádali i příští rok, tak nejedu. Do muzeí si můžu zajet i sám.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: AKCE 2010

Post by El Cid »

Hmm tak to mě mrzí kamarádi :evil: Škoda, že jsem tam nebyl, ale když to slyším, tak ani nelituju.
Tak snad už jen, aby jsme to světu ukázali a udělali si svojí vlastní bitvu.... =D> :lol: Dělám si legraci, aby mě případní nechytali za slovo. [-X
A co baron a Leo? Byla s ními nějaká družba?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: AKCE 2010

Post by LiborZ »

Jediné, co za to stálo, byla družba s kozáky z Omsku, Volgogradu a Moskvy. Ta ale fakt stála za to:) Zbyšek tábořil s náma, ale většina jeho lidí byla asi na nějaké akci poprvé a podle toho to vypadalo.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
Wiesna
Nováček
Nováček
Posts: 21
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Varšava

Re: AKCE 2010

Post by Wiesna »

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=21747 Doporucuju precist, co napsal Radek Sikora, jeden z organizatoru :-k
Wiesna, Bukowy las
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna

Re: AKCE 2010

Post by alistaire »

Brant wrote:Alistaire: Aha, to jsem z toho prvního dotazu tedy nepochopil. :wink:

Jo, Wothan byl s námi na Frýdlantu.

Co se vybavení týče, k jezdectvu nám chybí jediné - koně. Proto jsme si zvolili lehkou pěchotu, která byla pro kozáky rovněž typická. Často dokonce i jezdci volili radši boj pěšmo a před řežbou s koní sesedali. Proto někteří z nás mají např. nahajky. Co se zbraní týče, vesměs všichni máme šavle a kopí, respektive ty krátké piky, které zmiňuješ. Jako další zbraň se pak nosí kelep nebo čakan, někdo má ještě pistoli. Střelci z mušket piky ani pistole samozřejmě nemají. Kozáci si dle všeho hodně zakládali na mobilitě, proto jsme bez zbrojí a ztráty nahrazujeme počtem :biggrin: Co se oblečení apod. týče, jsme schválně nejednotní. Respektujeme historické materiály, ale nehrajeme si na registrované a tedy uniformované kozáky, proto pestrost preferujeme. Snažíme se o kureň, tedy základní jednotku síčského vojska.

Co se manévrů, přesunů jednotek a taktiky všeobecně týče, vše se stejně nakonec podřizuje scénáři danému organizátorem. Na podobné věci je nás navíc pořád ještě málo (cca 30), takže to momentálně rozhodně není ve středu zájmu. Nejdřív dotáhnout vybavení, odbourat nesmysly, kterých jsme se zpočátku dopustili, a pak se uvidí co dál. Proto se v současné době držíme taktiky "Zabijte je všechny" a "Kopni do něj dokud leží". Funguje to :wink: A ti nejzodpovědnější navštěvují školu polské šavle Signum Polonicum.
Pardon, že to stále dokola s dlouhými prodlevami otvírám, ale je to věc která mne (ale nejen mne) dosti zajímá, ale bohužel nemám možnost navštěvovat toto fórum. Rád bych si ujasnil a zeptal se na několik věcí. Bylo by možné moderátorsky přesunout tyto moje tématické dotazy a odpovědi na ně do separé fóra?

Děkuji
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku