Táborové vybavení

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Dudlaj
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 429
Joined: Sat 12. Jan, 2013 11:38

Re: Táborové vybavení

Post by Dudlaj »

cossack wrote:Pokazit se toho dá překvapivě dost. Počínaje výběrem materiálu, přes špatně zvolený typ stanu až po konečné zpracování.
No a to bych právě potřeboval poradit . Nebo máte jiný zdroj a jste ochotni se o něj podělit ? Nerad bych vysypal prasátko za něco k nepoužití . Dík
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Táborové vybavení

Post by Knecht »

Osobně bych z Drakkarie nic nekupoval, bývá to předražené a dělané tak, aby to vyhovělo příliš širokému časovému rozptylu, čímž samozřejmě utrpí historická věrnost.
Lepší je se dohodnout přímo s výrobcem (třeba zdepřítomný cossack) anebo si to ušít sám. Pokud jde o materiál, samozřejmě existují hrubé lněné látky (s impregnací i bez), např. od firmy Trigi. Z jejich impregnovaného lnu mám jednu z táborových plachet, ale je to těžká mrcha, takže potřebuje silné tyče a když se nechá viset ve větších nepodepřených úsecích ta se vlasní vahou pronáší.
Zkusil jsem i impregnaci vlastnoruční dobově dostupnými mteriály a výsledek byl funkční, ale opět hrozně těžký a neskladný.
Pokud jde o tvar, áčkem bez apsidy a bez truhlářské konstrukce podpěr (tj. z klacků) z nebarveného hrubšího lněného plátna se podle mě opravdu nedá moc zkazit. Pokud chceš být ještě univerzálnější, udělej jen áčko bez čel - resp. prostě velkou čtvercovou plachtu, kterou budeš stavět a měnit podle potřeby.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dudlaj
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 429
Joined: Sat 12. Jan, 2013 11:38

Re: Táborové vybavení

Post by Dudlaj »

Dík za odpověď ,poptám se ještě u jiných výrobců a snad se mi to podaří dotáhnout k nějakému koukatelnému minimu .
Post Reply