Táborové vybavení

Moderators: LiborZ, Brant, MarcusIV, El Cid

Post Reply
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Re: Táborové vybavení

Post by Knecht »

Taky už mě to napadlo :) Ideálně to udělat z rozvinuté a sklepané stříbrné vázy nebo něčeho podobného
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Dlouhán »

Struhadlo je parádní.
Ta dřevěná část je legrace (myslím na výrobu).
Nějaký stříbrný krámy by mohli mít ve starožitnictví nebo tak. Lepší by bylo samozřejmě sehnat stříbrný plech.
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Knecht »

Což o to, plech seženeš, ale když tam dáš hladký stříbrný plech ze Safiny a trochu to začerná, bude to vypadat přesně jako ten nerezový :mrgreen:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Brant »

A co ten cín, jako originál? Nebo by se to deformovalo?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Knecht »

Já si popravdě neumím moc představit jak vyrobit tak tenoučký cínový plech - čistý cín je totiž docela tvrdý a křehký a vyklepat ho na plech se mi zdá dost dobře nemožné. Nemůže jít o chybu překladu, nebo tak něco? Nebo o pocínovaný plech, bílý bronz nebo tak něco?
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Brant »

Píšou pewter, což je podle Wikipedie 85-99% cín.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Knecht »

Já znám pewter jako cínovou pájku, tj. slitinu s olovem a možná i antimonem a jiným bincem. Hm, což o to, pájené plechové nádobí měli, takže pájku jako matroš znali, ale tam je zase to olovo. Vyklepat by se to asi do plechu dalo, ale ta odolnost by podle mě nebyla nijak zázračná.
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by woden »

namiesto striebra sa moze pouzit aj alpaka :-) ale dobovo je to o 200 rokov mladsie
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Dlouhán »

Vypadá to, že asi zase skončíme u toho nerezu. :-k
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Knecht »

No, dobově to je sice nevhodné, ale zase by se někde v hrabáku mohla dobře najít nějaká alpaková cetková váza nebo něco podobného, z čeho by se to mohlo udělat - jde mi o to, že pokud to má být stříbrné, bude to mít efekt jen tehdy, když tam bude vidět ta reutilizace - tj. ideálně nějaká výzdoba. No a zprznit na to reálnou stříbrnou starožitnost by mi bylo líto, i kdybych na to měl prachy.
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by woden »

inac cinovy plech takeho rozmeru by sa dal aj vyrobit liatim. na sklenenu plochu a pod. hrubka bude podla mna stacit tak 1-2mm
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Knecht »

Já bych vyšel z plochého odlitku, ale stejně by se to muselo doklepat. Nicméně pořád se mi to zdá divné, dělat to z cínu, nechápu smysl. Bude se to tupit, s největší pravděpodobností bude po delším nepoužívání první várka sýra nabarvená našedo jak se o něj otře povrchová oxidovaná vrstvička, bude to taky velice zranitelné. Celkově prostě nacházím jen minimum důvodů proč to dělat z cínu.
Osobně jsem zpátky pro překovaný nerez plech.
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by LiborZ »

Dobrý Brante:) Zůstal bych u toho nerezu. Rozpoznáte někdo tvar otvorů v tom struhadle?
Nalivajko - náčelník proviantní služby
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by El Cid »

[quote="Brant"]Tak jsem koupil struhadlo. Asi je to nejlepší kompromis ála historie, na jaký jsem kde narazil. A ty moderní můžeme vrátit maminkám do kuchyně :) Akorát na Malešov ještě nebude, přijde poštou někdy příští týden. Co vy na něj?

Mam takový pocit, že tohle je struhadlo na muškátový květ, nebo na tvrdé pochutiny co mají být na hodně jemno. K čemu to použijeme?
Ted jsem dlouho nikde nebyl, tak jsem asi přišel o nějaký nový recept? :)
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Knecht »

Já myslím že Brant koupil v dobré víře struhadlo, které na hlavní účel - sýr - asi používat nepůjde. Muškátový ořech by na tom asi šel, ale nevím jestli ho můžeme použít. Dala by se na tom dělat strouhanka, asi by přes něj šlo tlačit nebo strouhat nějaké těsto na zavářku do polívky (teda na hodně jemnou, pravda),možná by se dal strouhat tvrdý perník a podobná pečiva. Taky by na tom mohl jít křen. A popravdě, na tomhle druhu struhadla se sýr dělá, třeba Mozarella. Ale je tvrdší a požadovaným výsledkem je spíš prášek než nudličky jak jsme zvyklí.
Post Reply