Zbraně chladné

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Radovan »

zdravím
díval jsem se do mapy a koukl jsem do materiálů i na zajímavé odkazy, jak mi bylo doporučeno.
Drobnost ani Maďaři moc jatagany nepoužívali a to z Turkama přímo sousedili, ale balkánské země pod tureckou nadvládou je přijali za své přímo národní zbraně
já vím,že jatoš je Turecká záležitost prý taky vznikla pod vlivem Alexanra Velikýho atd. atd.
s jatagany se spíš setkávám u pěšáků, konzultoval jsem to s jezdci(sám nejsem jezdec jen si občas vozím p...... pozadí) za opaskem krámy zkátka zavazí, jatoš se zasunoval za šerpu nebo pás, sloužil taky místo krátké šavle, dále většina jataganů tureckého a bálkánského původu pochází hlavně z 18. a 19.stol. to už kozáci fungovali víc jako jízda, jestli se nepletu
v době 17.stol. se přesunovali na koni a často bojovali pěšmo doufám,že to říkám správně tedy zase lepší šavle a flinta.Nevím moc jaký sedla používaly ale znám několik typů, na východních sedlech s vysokou přední a zadní rozsochou zase veci za pasem zavazí.(jo já vím jsou i sedla s nízkou rozsochou např na buskaši ale tady bych zase vyděl afgánskej vliv a v té době to asi ještě nejezdily)
proč sem čučel do mapy, kozáci v těch dobách operovli hlavně v oblastech Černého moře a sousedili s Krymským chanátem ten a několik dalších vznikl na místě Zlaté hordy tj Mongolové. Nevím proč ale v okolí Č.moře se zrovna moc jatoše nevyskytují, chanáty byly víc pod vlivem střední Asie (ordinka - tatar šavle s čínskýma prvkama) tam se jatoše taky moc nevyskytují.
osobně se domnívám,že sposta jatošů v muzeích pochází z pozdější doby ,kdy se Rusko snaží proniknout na Balkán a z přímých válek s Turky, ale to už je jiná kapitola
k nálezům od Berestečka některé šavle májí jílce konstrukce typické pro Perské šavle a Ordinky, některé spíš polsko uherský vliv a některé jen pronýtovaný kratší trn, kde bych z konstrukčního hlediska nevylučoval ani pistolovou rukojeť, těch šavlí je tam docela slušná všehochuť. takže bych orientálku šavli zase striktně neodmítal.
Souhlasím ale s tím, že ji zase neměl každej, osobně si myslím co komu vyhovovalo
jinak Vám všem přeji krásné vánoce a nový rok i jolku hodně klidu pohody a hlavně zdravíčko, ať se potkáme na řadě akcí a tam se u sklenky dopracujeme nějakých kloudných závěrů (doufám, že nikomu nebude vadit když se objevím a že budu pít z poháru a ne chlastat z nočníku, nočník neberu ani jako bratinu)
Last edited by Radovan on Thu 22. Dec, 2011 12:59, edited 1 time in total.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zbraně chladné

Post by Brant »

I tobě pohodový svátky a dobře vykroč do roku 2012.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
bohun
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Wed 14. Aug, 2013 16:45

Re: Zbraně chladné

Post by bohun »

Ahoj Kozáci. Hodí se tato krásná husarská šavle od pana Figury k pěšímu kozákovi?
image68.jpg
figurič
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 213
Joined: Fri 04. Mar, 2011 12:16

Re: Zbraně chladné

Post by figurič »

Běžná uherka, proč ne, stejně kozácké šavle jsou typologicky ze všech směrů a uherek je tam taky dost.
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Zbraně chladné

Post by LiborZ »

Proč mu to říkáš? Mohl si objednat novou:)

Šavle je bez problému použitelná.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
bohun
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Wed 14. Aug, 2013 16:45

Re: Zbraně chladné

Post by bohun »

Rád bych se ještě dověděl jaké nosili kozáci dýky popřípadě nože . Děkuji.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Radovan »

kuchyňáky-podívej se na nálezy od Berestečka
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Zbraně chladné

Post by LiborZ »

rivne171.jpg
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
bohun
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Wed 14. Aug, 2013 16:45

Re: Zbraně chladné

Post by bohun »

Mám dotaz na knechta. Jaké rozměry má tento krásnej nůž?
Attachments
DSC09178.jpg
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Celkově asi dvě pídě.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply