Zbraně chladné

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zbraně chladné

Post by Brant »

Knecht wrote:Určitě jdu jako střelec, ale šavličky se mi prostě líbí.
Možnost využít pušku a zároveň možnost mít šavli a čakan byly taky hlvní důvody proč do toho jdu. Samozřejmě se mi kozáci taky líbí, ale nemít do začátku kvér, nevím jestli bych se do toho pustil.
Ale však jo. Pořiď si šavli podle chuti. Jenom jsem chtěl říct, že když nebude hned, tak to vůbec nevadí.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Nože

Post by Brant »

Tady je pár těch "kuchyňáků".
nože.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Jak tak koukám na ten biják, všiml jsem si, že oko na hlavici je tam tak jakoby zapuštěné. Tak si říkám, jestli tam není zalité - tj. že je hlavice třeba olověná. Výrobně by to bylo lehčí tehdy i dnes a olověná surovina vzhledem k "domácké" výrobě kulí asi nebyla vzácností.
Každopádně oko nevypadá moc jako přikované.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

nechtěl jsem dál zasírat vlákno s Odkazy debatou o jataganech, tak s tím přecházím sem.
Mně se zdá divné, že by neměli žádnou takovou "chladnou zbraň středního doletu" - že jen šavle, případně taky dost dlouhý čakan a pak kudla. Nebo že někdo neměl třeba zrovna jatagan a na šavli se vybodl. Jen proto, že se nenašly tyhle hračky u Berestečka bych je šmahem nezavrhoval - zrovna tyhle exotické věci mohly být vyhledávané a proto z bojiště odnesené, narozdíl od šavlí, kterých mohlo být relativně dost. Ale to už se dostáváme k otázce interpretace archeologického pramene. Je pravda, že pokud nemají nic kromě šavlí ani na vyobrazeních, pak už je to k zamyšlení.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Zbraně chladné

Post by Dlouhán »

Taky bych chtěl najít argumenty na podporu jataganů. Mě by se totiž dóóóst líbil :wink:
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zbraně chladné

Post by Brant »

Zajímavou debatu vedli Ukrajinci ohledně údajně vrhacích kozáckých nožů. Někteří autoři totiž poukazují na očka na rukojeti a tvrdí, že mohla sloužit k připevnění šňůry, aby takový nůž nebyl po jednom odhozu ztracen. Krom mnoha veselých poznámek o vrhání šavlí apod. nakonec dospěli k závěru, že v boji je to nepoužitelná pitomost a jestli se jimi házelo, tak jako cvičení a kratochvíle na Síči. Spíš to ale byly obyčejné pracovně-jídelní nože, které se za očko věšely na opasek.
nože.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Popravdě jsem nikdy tohle věšení nožů nepochopil - od toho je přece futrál, tak jaképak věšení nože za očko. Pánové, kdo by si zavěsil kus ostrého železa jen tak k pasu? Podobné nesmysly rozváděl i Klanica ohledně VM nožů s volutovým ukončením.
Podle mě mohlo mít očko buď tu funkci, že na něm bylo uvázané oko na zápěstí, nebo za něj byl třeba nůž upevněn k pojistné šňůře nebo řetízku, aby v případě vypadnutí z ruky (nebo vyklouznutí z pouzdra - v boji, za jízdy na koni atd.) nebyl ztracený - podobně jako středověké dýky nebo koneckonců třeba Utony. Pokud někdo nosí nůž v hluboké pochvě, ze které vyčnívá jen konec rukojeti, dá se očko nebo otvor na rukojeti použít i tak, že se k němu uváže buď zase oko na zápěstí, nebo třeba jen silnější pletenec z provázku, který se při tasení chytí např. malíčkem a přispívá tak k jistějšímu držení během tasení.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zbraně chladné

Post by Brant »

Jasně, primárně šlo ale o to, že se nožema v bitvě nepohazovalo.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Jasný, to bylo v době pistolí už celkem k ničemu :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zbraně chladné

Post by Brant »

Ha, Radislaw byl rychlejší a vznesl dotaz na ty jatagany dřív než já :) Ukrajinci poslali pár odkazů, ještě jsem to neprošel, ale vypadá to, že jatagany jsou pro kozáky košer až na osmnácté století...
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Zbraně chladné

Post by Rostislav »

Knecht wrote:Jasný, to bylo v době pistolí už celkem k ničemu :)
Ty jsi asi neviděl Sedm statečných, co? :-) I když uznám argument, že neděláme divohý západ.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Možná zítra budu vyzvedávat hlavici na čakan :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Ještě nemám, ale prý už je hotový! Měl bych mít brzo fotku a vyzvedávat budu v pátek!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Radislaw
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 112
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:58

Re: Zbraně chladné

Post by Radislaw »

Tak ty jatagany , bych asi opravdu nebral , ty z toho muzea jsou opravdu kořistní ( spíše ,, Trofejní ,, na vychloubání se před ostatními Kozáky .)
Co jsem vyrozuměl tak , tak když Kozáci obrali Turky , tak nejdříve šáhli po šavli , kterých měli Turci nepočítaně a hodně kvalitní a ten jatagan přivezl domů , aby se vytáhnul před ostatními . Hodně zřídka se pak objevuje u Podunajských( Zadunajských ) Kozáků , kteří ale byli podanní Sultána .
Každopádně platí to , že jeden z tísíce ho mohl používat v boji . Tak se mezi sebou dohodněte kdo ten jeden bude . :) Myslím , že na Mastníku se hlásil Karel . :)
Bůh pomůže těm , co si pomůžou sami .
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Můžeme si ho půjčovat? :-k
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/