Oděv

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Oděv

Post by Knecht »

No, já nedávno udělal jeden čepicový exkre...totiž, experiment.
Bezkožešinová konstrukce.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Oděv

Post by Lenka »

Kain wrote:A Lenku poprosím, ať mi ušije čepici. Mám si udělat tu vysokou chlupatou s převisem? Má ji každý a já vypadám dost polsky a často tak i zpívám:-), co nějakou jinou?
Každý, kdo chce ušít kozáckou čepici a pošle mi obrázek, pošle vždycky ten samý. Nevím proč. Přitom obrázků jsou spousty a na nich kozáckých čepic nepřeberné množství. Tak hledej. Věřím, že zrovna ty najdeš takovou, co nikdo nemá.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Když to sečtu, tak máme momentálně v kureni pět typů čepic, slamáky nepočítaje. To zas taková hrůza není, ne? :)

Mimochodem, Lenko, nebude někdy v dohledné době hotová ta moje nová čepice, prosím?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Oděv

Post by LiborZ »

Teď sis trošku zapřeháněl, ne? :)
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Oděv

Post by Knecht »

No tak jaké máme - klasickou kožešinovou s pytlíkem, vyšší kožešinovou s rozstřihem vepředu, pak celokožešinovou "máničku" s extra dlouhým chlupem, pak můj bezkožešinový baret...co ještě?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Oděv

Post by Kain »

Tož mi poraďte - chtěl bych nějakou s kratším chlupem z jehněčiny, třeba (netrvám na tom), klidně i nějakou polskou inspiraci, když už zpívám polsky, mám takový kaftan a docela západní zavěšení šavle:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Oděv

Post by Knecht »

Mně ten kaftan přijde spíš tak trochu maďarský než polský. Tak si pořiď maděru.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Knecht wrote:No tak jaké máme - klasickou kožešinovou s pytlíkem, vyšší kožešinovou s rozstřihem vepředu, pak celokožešinovou "máničku" s extra dlouhým chlupem, pak můj bezkožešinový baret...co ještě?
A Líba má tu velkou papachu. Suma sumárum pět :) Nepočítaje ondatru maskovanou za veverku, páč ta se za "vyšší" kožešinovou označit nedá 8)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Oděv

Post by Kain »

Jinak protože potřebuju do zimy něco teplejšího a vy máte všichni takové skvělé věci, rozhodl jsem se pořídist si kožich (má ho Leoš Mareš a ten opilý kozák v Tarasovi Bulbovi, takže musí být cool). Je to podle ilustrací v Ukrajincích, dělá ho Lenka, posílám našpendlenou část (opasek místní, staření našpendlenýma stužkama, bude samozřejmě jiné). Je to ok?

Co je maděra? Google mi nachází jen nějaké herce:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Oděv

Post by Kain »

IMG_20120614_163506.jpg
IMG_20120614_163522.jpg

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Oděv

Post by Knecht »

Neměl by ten kožich být delší? Co se mi tak zdá z toho co jsem viděl tak ukrajinské oděvy se zdají být čím svrchnější tím delší.

Maděra je čapka, kožešinový lem a nízké kuželovité dýnko bez přehybu.
e)
čapky-Hřibová.jpg
čapky-Hřibová.jpg (51.11 KiB) Viewed 5885 times
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Oděv

Post by Kain »

není obrázek:-( kožich bude delší, bude delší o kožešinový lem, který se pokusím mít tam co nejdelší:-) Ale jiank proti střihu a límci nic nemáte?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Oděv

Post by Knecht »

Fixed

Jestli bude ten lem stejně dlouhý jako na té přišpendlené půlce tak se mi to zdá pořád hodně krátké. Fakt to táhneš spíš na Maďara než Ukrajince. Límec asi není nic proti ničemu, jen bych u lidového oděvu volil raději nižší kudrnatou ovčí kožešinu, tohle je takové od pohledu moc nóbl. Ale tys byl vždycky parádník :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Oděv

Post by Lenka »

Můžu Kainovi ten kožuch ještě nadstavit pruhem veluru a pak teprve našít lem. Osobně si taky myslím, že za délka je tak na knap. Co se týká té kožešiny, v reálu to zas tak honosně nevypadá. Má to jen delší chlup. Až to Kain trošku ušpiní, spojí se ty chlupy více do pramínků a nebude to tak nadýchané. Spíš jde o to, jestli se vám nezdá moc velký ten límec. On sice velikostně odpovídá, ale ten dlouhý chlup ho zvětšuje.

Brant - čapka bude po neděli, můžu ji buď poslat poštou, nebo jestli bude někdo od vás na slunovratu v Modré, Kaput tu v dohledné době nepřijede.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Lenka: Prima. Asi to pošli poštou, jestli to neva. Buď na dobírku, nebo mi napiš do SZ číslo účtu a cenu a já vyšlu prašule převodem. Dík.

Adresa: Jiří Patoka, Nikoly Tesly 3, 160 00 Praha 6

Kain: Kožuch dobrej, pokud to půjde, asi bych taky hlasoval pro prodloužení. Chystáš se na zimní táboření? :) Mám radost, že ses do toho takhle opřel. Popravdě jsem postupně nabyl dojmu, žes dal kozáky k ledu. Je fajn, že ne.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Post Reply