Oděv

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Hedvábí bych se vyhnul, byť je to jenom kousek. Vlněná je asi nejpraktičtější.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Faragas
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Mon 19. Sep, 2011 21:28

Re: Oděv

Post by Faragas »

Zdravím všechny,
na loňské Bílé hoře jsem mluvil se Cidem o tom, že bych se k vám přidal. Mám to pořád v úmyslu, ale bohužel jsem se od té doby neozval.
Z věcí potřebných pro toto období mám zimní kabát, kožešinovou čepici, karabelu od Figury, kopí, různé doplňky a táborovou výbavu (stan ne), jo a pak taky 60lb jezdecký luk od Kassaje. Jinak dělám druhou polovinu 15. století.
Abych se mohl něčeho účastnit, tak budu potřebovat následující výbavu: kaptan, košile (2), kalhoty (šarovary) a boty. Potom to samozřejmě hodlám dál rozvíjet.

Můžete mi doporučit nějaké schopné výrobce, které používáte? Co se týče vzhledu a podobně, tak jsem snad schopný dát dohromady odpovídající návrhy. Před výrobou bych to s vámi zkonzultoval.
Jenom váhám, jestli se dát ke Kozákům nebo k Polákům, protože jak se zdá, tak už funguje i nějaká polská skupina...

Za chvíli někam jedu a vrátím se v neděli, takže dřív neodpovím.
Předem díky za nějakou radu, Martin
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Oděv

Post by Rostislav »

Faragas wrote:Zdravím všechny,
na loňské Bílé hoře jsem mluvil se Cidem o tom, že bych se k vám přidal. Mám to pořád v úmyslu, ale bohužel jsem se od té doby neozval.
Z věcí potřebných pro toto období mám zimní kabát, kožešinovou čepici, karabelu od Figury, kopí, různé doplňky a táborovou výbavu (stan ne), jo a pak taky 60lb jezdecký luk od Kassaje. Jinak dělám druhou polovinu 15. století.
Abych se mohl něčeho účastnit, tak budu potřebovat následující výbavu: kaptan, košile (2), kalhoty (šarovary) a boty. Potom to samozřejmě hodlám dál rozvíjet.

Můžete mi doporučit nějaké schopné výrobce, které používáte? Co se týče vzhledu a podobně, tak jsem snad schopný dát dohromady odpovídající návrhy. Před výrobou bych to s vámi zkonzultoval.
Jenom váhám, jestli se dát ke Kozákům nebo k Polákům, protože jak se zdá, tak už funguje i nějaká polská skupina...

Za chvíli někam jedu a vrátím se v neděli, takže dřív neodpovím.
Předem díky za nějakou radu, Martin
Radu ti dám. V první řadě si vyber, co je pro tebe zajímavější a co chceš dělat. Jestli kozáka a nebo poláka. Pak se ptej těch pravých... :-)
User avatar
Lukasz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Sun 09. May, 2010 13:36

Re: Oděv

Post by Lukasz »

Ano Funguje nějaká skupina :D letos vznikl tzv. Polský svaz ,který sdružil pod jednu střechu poláky co to chtěj dělat vážně se všim všudy.Rada je jednoduchá... jestli chceš chodit v šiku a dělat pravidelnou armádu :) napiš mi SZ. Jestli chceš radši volnost jdi k bratrum Kozákum :)

Bóg - Honor - Ojczyzna 

Faragas
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Mon 19. Sep, 2011 21:28

Re: Oděv

Post by Faragas »

Zkusím to tedy za Polsko, už to řeším s Lukaszem.
User avatar
VeverAk
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Oděv

Post by VeverAk »

Faragas wrote:Zkusím to tedy za Polsko, už to řeším s Lukaszem.
Dobrá volba :wink:
Ja jestem Kowalski, a to jest pani Kowalska, innej nie chcę. Image          
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Oděv

Post by Czernozub »

Chci se zeptat- nevíte náhodou jak byly dělané tyhle pozdější papachy? (viz. odkaz) Moje momentální je kožešina podšitá vlněnou látkou s dýnkem podloženým dekou, myslím že to není úplně správně...

http://czernozub.rajce.idnes.cz/kabat-_ ... region.jpg

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Oděv

Post by Czernozub »

Udělal byste mi prosím někdo nákres střihu co jste použily na šarovary? nejlépe i s rozepsáním mír. Zkoušel jsem ty notoricky známé, a furt nemůžu přijít na to co dělám špatně, že to nevypadá jak má...

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Oděv

Post by LiborZ »

A nemáš málo látky? Jsou to dvě roury, každá z celé šíře látky a doprostřed klín. Nahoře buď stáhneš šňůrkou do tunýlku, nebo nasámkuješ do pásku.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Oděv

Post by Knecht »

Já mám uprostřed rovný pruh, ne klín.
Jo a pokud použiješ stažení do tunýlku, dej si na špagát něco co zabrání jeho zajetí dovnitř při sundání. Já to vyřešil koženým kolečkem, které je volně navlečené na každém konci stahovací šňůrky (na koncích uzlíky, aby kolečko nesklouzlo) - jak stahuješ špagát, kolečko cestuje s ním.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Oděv

Post by Czernozub »

Jo, mám, koupil jsem čtyři metry. Asi už vím kde je chyba- Nejdřív jsem zkusil stvořit tohle https://picasaweb.google.com/derdekl/Ko ... 4121804002 jen jsem nohavice dole zkrabatil a všil do pásku. To mi ale dělalo spoustu materiálu na vnitřní straně nohou, a tahal jsem to po zemi. Tak jsem to zkusil nějak přepatlat, ale furt je to na prd. Úmysl byl právě zkusit ne dvě roury a klín, ale něco jako ty tři dole v levo http://czernozub.rajce.idnes.cz/Strihy_ ... rivary.jpg . Asi to Ale budu muset předělat jak říkáš ty Libore.

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Oděv

Post by Czernozub »

Tak kalhoty nakonec úspěšně hotové. Teď bych měl jiný dotaz- napadlo mě, jestli by bylo v pořádku udělat si kyreju ze stanovky?

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Ne, používala se jen tlustá hrubá vlna - ideální matroš jsou vojenské deky. Starší typ měl hnědou barvu, novější bílou - pro 1648 jsou použitelné obě.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
bohun
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Wed 14. Aug, 2013 16:45

Re: Oděv

Post by bohun »

Dobrý den .Mám dotaz. Nemáte prosím někdo obrázky pokrývek hlavy kozáků . Chci si nějakou vyrobit a hledám inspiraci. Děkuji.
figurič
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 213
Joined: Fri 04. Mar, 2011 12:16

Re: Oděv

Post by figurič »

Podkladů by tu mělo být dost. Případně se zeptej Branta.
Post Reply