Oděv

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Oděv

Post by Dlouhán »

Impregnaci jsem řěšil s Liborem, ale už si nevzpomínám, co to bylo za oděv. Myslím že šlo o plášť z plátna. Bylo to od ruděnkovců.
Nakonec jsme rozluštili, že šlo o impregnaci olejem.
Líbo vyjádři se prosím. Taky nemůžu najít ten obrázek :(
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Re: Oděv

Post by Begbie »

Impregnace někdy není potřeba, mám udělanou kápi (na vikoše) ze silného sukna naší výroby a ta vodu hned tak nepustí, odzkoušeno v dešti.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Oděv

Post by Dlouhán »

Věřím.
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Oděv

Post by LiborZ »

Knecht - pojeď do Polska, bude tam i Oleksa, můžeš se ho zeptat. Taky máme spoustu dotazů.
Kuba - Olexa v knížce píše, že se to impregnovalo "olifoju" Prý je to dnes používá jako nátěr na dřevo, asi nějaká fermež.
strana%2023.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

uvidím jak bude zbytek výstroje, když budu moct, jel bych. Jinak se mi prosím někdo zeptejte - nevím proč, ale od začátku se mi ta vesta zalíbila z celého kostýmu nejvíc.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Byla by škoda nechat si Polsko utéct, kdyby to viselo na pár kostýmních drobnostech. Jsem ochotnej případně něco půjčit.

Jinak s tou vlnou - potvrzuji, že jen tak vodou nenacucne, stéká to po ní. Ale když už se dostane voda dovnitř, pořádně to ztěžkne...
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

já uvidím jak to půjde, navíc mám dojem že ve stejném termínu je NÚ....
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by El Cid »

Brant wrote:Kubovy nové pletené fusekle mě přiměly k zapátrání na netu. Našel jsem něco z Polska, docela zajímavý.
http://regiment.pl/index.php?option=com ... 4&Itemid=2
Tak to je v cajku. Já pletené ponožky nosím od té doby co děláme kozáky. A konečně někdo našel nějaký zdroj o který se můžem opřít. =D>
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

díky Lence mám pěknou šedou ovčinu na čapku; teď řeším materiál a konstrukci zbytku. Takže - myslíte, že bude moc veký problém, když dýnko bude lněné?
A za druhé - jak je v tomhle případě správná konstrukce spojení látky a kožešiny - je dýnko jakoby ohrnuté nahoru a tvoří tak vlastně podšívku toho lemu? Nebo je jen našité na spodní hraně a kůže je holá? nebo..?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Oděv

Post by LiborZ »

Já mám vlnu ohnutou jako podšívku a ve vnitř ještě len, aby mě to nekousalo.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Oděv

Post by MarcusIV »

Knecht wrote:díky Lence mám pěknou šedou ovčinu na čapku; teď řeším materiál a konstrukci zbytku. Takže - myslíte, že bude moc veký problém, když dýnko bude lněné?
A za druhé - jak je v tomhle případě správná konstrukce spojení látky a kožešiny - je dýnko jakoby ohrnuté nahoru a tvoří tak vlastně podšívku toho lemu? Nebo je jen našité na spodní hraně a kůže je holá? nebo..?

Rosťa, Údík i já máme dýnko lněné, je jakoby ohrnuté nahoru a tvoří podšívku kožešinového lemu.

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

dík bratři kozáci!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

A já zrovna tak, jenom mám dýnko pouze vlněné. Mám pod tím schované vlasy, takže to nekouše.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Oděv

Post by Kain »

A můžu mít takovou tu ošklivou čapku, která je i na kostym.cz, vypadá jako brežněvka :-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Oděv

Post by LiborZ »

Tu může nosit jenom Rosťa, má stejné obočí jako Brežněv:)
Nalivajko - náčelník proviantní služby