Oděv

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Oděv

Post by Dlouhán »

Aha. No já se tam budu stavovat zase v neděli po cestě z chalupy. Už budu mít hotový nový šarovari a deliu. Juch, juch. :)
Mohl bych si je u ní vzít. Kolik bys jich mohl postrádat? Pět?
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by El Cid »

Dlouhán wrote:Aha. No já se tam budu stavovat zase v neděli po cestě z chalupy. Už budu mít hotový nový šarovari a deliu. Juch, juch. :)
Mohl bych si je u ní vzít. Kolik bys jich mohl postrádat? Pět?
Joj kamaráde musím zavolat Lence a domluvím se s ní.Podle toho se ukáže.
Dám ti vědět.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Re: Oděv

Post by Begbie »

Knecht wrote:Ušil jsem si "combatové" bezprsté rukavice, vhodné tedy i pro boj a střelbu. Prostě z kusu vlny přehnutý a sešitý tunel, s dírou na palec, přičemž okraj končí zhruba u prvních kloubů na prstech. Jako materiál posloužil kousek zbytkové vlněné látky od Romany.
Osobně nevidím problém použít je prakticky klidně i na neolit, ale jen tak pro pořádek - vidí v tom problém někdo jiný?
Mám je ušité už skoro rok, použil jsem sukno naší výroby.

Image

Image

Image
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Oděv

Post by Dlouhán »

Pěkný. Taky o tom zapřemýšlím.
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by woden »

tak kostym uz je skoro dokonceny.
Gate este niesu poriadne tak aspon nejake siroke. Nanohach zatial krpce namiesto ciziem.
Este pribudne sabla ktorej este dneska dokoncim puzdro ak mi pride vcas a na este jeden vrchny kaftan.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Oděv

Post by LiborZ »

Pěkný =D>
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

Jo, dobrý! Možná ten "gotický" uzel na opasku není úplně ideální...ale je fakt, že je to asi síla zvyku, nevybavuju si natolik podrobný obrázek, aby bylo vidět jak má kozák řešený volný konec opasku. Takže proč ne.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by woden »

dal som to takto zatial lebo sa mi nechcelo z toho rezat.
tiez som nenasiel k tomu nic konkretne. A v tej knihe s kozakmi to maju tiez takto viazane :-)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Já mám jeden opasek taky vázaný na uzel. Řekl jsem si, že když může Ruděnko, tak já taky :)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

V té knížce od Ruděnka mají dva kozáci na sobě jakýsi plášť, který se jmenuje опанца. Z toho usuzuji, že je to asi běžný oděv a možná si ho pořídím. Jeden má vršek krytej kožešinou, druhej je čistě ze sukna. Je to to samé jako burka? Vypadá to, že vepředu se to zapínalo na knoflíky. Ptám se proto, že k té opanci nemůžu nikde nic dohledat, kdežto na burku mám i střih.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Oděv

Post by Dlouhán »

Já si myslím, že to je burka, ale potvrdit to nedokážu.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Článek a fotky na téma konstrukce límce u kaptanu - http://ms-reenactor.livejournal.com/221622.html
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Další ze širokých opasků. Pouze 116 cm dlouhý!
pojas.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

Hele, nemám teď kdy luštit azbuku, ale ten límec je hodně podobný tomu jak to mám já, včetně toho že vnějšek límce nemá barevně odlišený od zbytku kabátu. Takže se dá říct, že to mám dobře?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Oděv

Post by Brant »

Tohle jsou bruchy? Asi jo, ale ta šířka mě zaráží... A taky to vypadá, že místo poklopce je prostě ďoura, že jo?
bruchy.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)