Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Brant »

abaddon wrote:tak uz konecne zaregistrovali tu domenu, zbyva jen pridat nejaky obsah

http://kozaci.eu/
Hurá, na oslavu bychom měli narazit soudek horylky =D>
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Knecht »

Zajímavé jak je každá hlaveň jiná, vypadá to že to bouchali ze starých zbraní. U jednoho puškaře se snažím sám, pokud to dopane tak se na ty hlavně optám.
Tecnická - takováhle mnohohlavňová věc je už na zbroják, plus se za každou hlaveň platí tormentace zvlášt.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by El Cid »

Knechte to bys byl hodný, kdyby jsi se na ty hlavně přeptal. Jinak tvá doměnka je řekl bych zcela správná, že to je posbírané z mnoha zbraní.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Rostislav »

Na zbroják? To je takové to do dvou komor (či v tomto případě hlavní) bez zbrojáku a víc ho mít musíš? To ti Cide nikdo nedá. Představ si přijít na úřad a žídat zbroják na takový ten verpánek, co dělá tatatata...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Knecht »

Ano, pokud vím tak pořád platí že jedno- a dvouhlavňové předovky jsou bez papírů, cokoli co má víc hlavní nebo komor už ne.
On by neměl být problém to na papíry dostat, pokud by samozřejmě člověk měl zbroják, jelikož to není žádný automat - je to prostě mnohohlavňová předovka. V principu tedy zhruba stejná záležitost jako perkusní revolver (ty bývaly svého času volně dostupné jako ostatní předovky, ale pak je dali zvlášt, právě kvůli počtu hlavní a tedy i potenciálních výstřelů bez nabíjení).

Bylo by pěkné při výrobě zachovat tu nejednotnost hlavní. Máte někde fotku z větší dálky, jak to vypadá celé?
Já bych měl zájem dělat případně tu hradebnici, komorovku nebo něco podobného, ale počítám že letos si vystačím s puškou. Od té doby co ji měl půjčenou Kain jsem se důkladně pohrabal v zámku a zdá se že už křeše dobře.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Knecht »

Jaký je vlastně koncept nebo cíl téhle věci? Plánujete nějakou organizovanou jednotku, nebo jen takový volný, neuspořádaný čambul?
A jaké jsou možnosti využití - poslední roky třicítku nejezdím, takže nevím kde všude se u nás kozáci na akcích uplatní. Plánujete jezdit na Ukrajinu?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Rostislav »

Našel jsem si slovo organizace ve slovníku a myslím si, že je neslušné ho používat ve společnosti.
Na Ukrajině nás nechtějí, ergo tam taky už nechci :-)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Brant »

Snažíme se o fiktivní kureň. Ale pak se k nám přidává hromada dalších lidí, kteří jsou přidružení volně, nebo si jedou úplně po svém. Žádná pevná organizace není, žádné stanovy, sdružení, nic takového. Nikomu nezakazujeme dělat kozáky, jenom máme jednu podmínku - pokud chce tábořit s námi, musí mít dobré vybavení. Jestli z toho časem vznikne něco jiného, toť otázka. Já si to ale nemyslím.

Co se využití týče, tak se evidentně líbíme, protože jenom za loňský rok byl na kozácích částečně nebo úplně postavený scénář Mastníku, Šumperku a zimního Brandýsu. A vidí nás všude rádi (třeba na LH srazu), takže využití rozhodně máme. Když to srovnám s 12. stol. - jediná větší akce na Curii a jinak nic. Třicítkovejch akcí je proti tomu hromada.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Brant »

Knecht wrote:Plánujete jezdit na Ukrajinu?
Byli jsme na Kamenci, ale teď je v našem hledáčku spíš Polsko.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Knecht »

Ok, pokud jsou akce tož se tedy hlásím jako střelec. Na výstroji začnu dělat co nejdřív.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Sam-Čeledrag
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Židlochovice

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Sam-Čeledrag »

Tož kruci přiznám se, že jsem náramě potěšen, co potěšen nadšen, tak nejak jsem doufal, že hejtman Ivan Sirko zavítá i do našich krajin :?
Vůbec jsem ne tušit že u náš neco tak "šlechetného " jakožto kozácké vojsko funguje. :) Nu rozhodně doufám, že se tu dozvím o nějakých místních akcich.
Letos plánujeme jet na ty kozácké slavnosti na Ukrajinu tak aspoň načermám inspiraci:-)
User avatar
Rostislav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 419
Joined: Sun 14. Feb, 2010 22:36

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Rostislav »

Sam-Čeledrag wrote:Tož kruci přiznám se, že jsem náramě potěšen, co potěšen nadšen, tak nejak jsem doufal, že hejtman Ivan Sirko zavítá i do našich krajin :?
Vůbec jsem ne tušit že u náš neco tak "šlechetného " jakožto kozácké vojsko funguje. :) Nu rozhodně doufám, že se tu dozvím o nějakých místních akcich.
Letos plánujeme jet na ty kozácké slavnosti na Ukrajinu tak aspoň načermám inspiraci:-)
Na jakou akci chcete jet? Kamenec je výborný, potkáte tam kozáky z Ukrainy, Ruska, Polska atd... Jestli plánujete tuhle akci, doporučuju se na společném postupu domluvit s Magnou Moravia či jak si vlastně říkají...
Sam-Čeledrag
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Židlochovice

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Sam-Čeledrag »

Rostislav wrote:
Sam-Čeledrag wrote:
Na jakou akci chcete jet? Kamenec je výborný, potkáte tam kozáky z Ukrainy, Ruska, Polska atd... Jestli plánujete tuhle akci, doporučuju se na společném postupu domluvit s Magnou Moravia či jak si vlastně říkají...

Něco by mělo být v Zaporoží nějaký kozácký slavnosti, ale nevím přesně kdy, musím kontaktovat ukrajinský velvyslanectví snad mě nasměrují.
My tam, ale stějně pojedeme jako diváci, jezdíme na Ukrajinu každej rok a letos jsme si říkali, že uděláme výlet po stopách záporožských kozáků, tak chcem prolézt muzea a nějaký skanzeny a akce.

Zajímalo by mě kdy budete nejdřív vidět někde vy doufám, že tu pak najdu nějaký info. Tuto dobu bych docela rád dělal, jen kruci mám informace o akcích tohoto typu vzkutku mizivé. Nějací kozáci kousek od Brna dělali napoleoniku, ale to je dost mimo můj zájem navíc co vím tak se rozhádali a rozpadli.

Napadá mě, že asi zase budu muset teda nacvičit na trumpetu Nalivajmo braťa a zopáknout slova :lol:
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by MarcusIV »

Například tento víkend budeme na Helfemburku :)

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Brant »

Nalyvajmo bratja

Nalyvajmo bratja,
Kryštalevi čaši,
Ščob šabli ne braly, ščob kuli mynaly,
Holivoňki naši.

Ščoby Ukrajina naša nězhyňala,
Ščoby naša slava, kozačkaja slava,
Za vik ne propala.

Bo kozačka slava,
Korviju polita,
Rubena mečami, syčena šabljami,
Ščej slozami vmyta.

Nalyvajmo bratja,
Poki ješče sila,
Poki do schid sloncja,
Poki do pochodu,
Surma ně surmila.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)