Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by El Cid »

Otevíráme nadskupinové sdružení zabývající se rekonstrukcí záporožských kozáků z
období Osvoboditelské války (1648 - 1657), kdy na širé Ukrajině propuklo
kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického proti polsko-litevské šlechtě.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by El Cid »

Živý obraz od I. Repina v našem podání na Mastníku 2009. foto R. Vaňousek
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Slavný dopis kozáků Tureckému sultánovi..:o))

Post by El Cid »

V roce 1676 napsal turecký sultán Mehmet VI. tento dopis kozákům ze Záporoží:

citace:
Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Balylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, vyjímečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce - nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili, a zdrželi se obtěžování dalšími útoky.


Odpověď kozáků:

citace:
Záporožští kozáci tureckému sultánovi!

Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.

Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na svém ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!

Tak prohlašujeme my záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, ten samý den jako každý jiný, takže si polib prdel!

Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem. :twisted:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Řezník
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Thu 11. Feb, 2010 10:33

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Řezník »

No konečně mi to funguje...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Knecht »

No vida, tak se konečně něco děje. Pokud stihnu dát dokupy hadry tak se mnou počítejte možná už letos!
Kvér mám, čakan a berdyš taky, na kinžálu se pracuje.
Do budoucna bych rád postavil nějakou těžší zbraň - buď nějaké lehké (ale reálné) dělo, nebo hradebnici...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Milivoj
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Thu 11. Feb, 2010 13:39

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Milivoj »

super tak už sem tu taky.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Brant »

Knecht wrote:No vida, tak se konečně něco děje. Pokud stihnu dát dokupy hadry tak se mnou počítejte možná už letos!
Kvér mám, čakan a berdyš taky, na kinžálu se pracuje.
Do budoucna bych rád postavil nějakou těžší zbraň - buď nějaké lehké (ale reálné) dělo, nebo hradebnici...
Ono se pořád něco děje, akorát jsme to zatím neventilovali tady :)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Kain »

Posílali jsme si to mailama, to byla větší sranda.-) A od dob ABC jsem chtěl turecké varhany - a ony v tom muzeu jsou!:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by Brant »

Kain wrote:Posílali jsme si to mailama, to byla větší sranda.-) A od dob ABC jsem chtěl turecké varhany - a ony v tom muzeu jsou!:-)
Akorát se blbě nosí za pasem :)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by LiborZ »

Myslíš ten útočnej verpánek? Taky bych ho chtěl, ale klucí mi ho nechtěji koupit:(
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by El Cid »

Nechtějí koupit! To se ti to řekne. Je to kopec peněz ba možná i dva kopce. JInak zde jsou fotky toho verpánku:o)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by El Cid »

d 2.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by El Cid »

d 3.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by El Cid »

Neznáte někdo nějakého puškaře, co by nám udělal levné hlavně na ten verpánek?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Kozácko-selské povstání Bohdana Chmelnického

Post by abaddon »

tak uz konecne zaregistrovali tu domenu, zbyva jen pridat nejaky obsah

http://kozaci.eu/
Your freedom will grow each time you say: No!