Výročí 200 let Discovery/voda

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Výročí 200 let Discovery/voda

Post by Joe »

Výročí 200 let Discovery aneb. Jak se cestovalo v severní Americe v XVIII. Století!

Přes ČR na kanoi v duchu severoamerických plavců – Voyageur & Curie de Boa – Malamut & Hanz!

Úseky již zdolané chrabrými plavci budou označeny červeně!


Den /obec / řeka

1.5. Huslenky (start) ; Vsetínská Bečva - start z Hovězího
2.5. za Hustopečí n./ Beč.; Bečva
3.5. Troubky ; Bečva
4.5. Dub nad Moravou – Morava
5.5. Olomouc – Morava
6.5. Lhotka nad Moravou – Morava
7.5. Hynkov – Morava
8.5. Litovel – Morava
9.5. Moravičany – Morava
10.5. Lukavice – Morava
11.5. Zábřeh – Moravská Sázava
12.5. Hoštejn – Moravská Sázava
13.5. Krasíkov – Moravská Sázava
14. - 17.5. Damníkov – PORTÁŽ
18.5. Třebovice – Třebovka
19.5. Ústí nad Orlicí – Tichá Orlice
20.5. Pichovice – Tichá Orlice
21.5. Svinary – Orlice
22.5. Pardubice - Rosice – Labe
23. - 24.5. Přelouč – Labe
25.5. Starý Kolín – Labe
26.5. Nymburk – Labe
27.5. Čelákovice – Labe
28.5. Brandýs nad Labem Labe - ukončení plavby v 11,00 hod. na zdymadle
Last edited by Joe on Sat 28. May, 2005 8:44, edited 29 times in total.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

To jsem zvedav, jak pojedou tu Trebovku :-) ta je nesplavna
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Třebovku vůbec neznám (či nepamatuji), ale znáš je - magoři :lol: hodlají postupovat tak, že třeba to povlečou v teplých či koníčkovat atd.! Jde jim právě o to, že voyageuři museli umět si poradit i s takovou věcí. Každopádně ale pokud máš nějaké přesnější informace, bylo by dobré to Malamutovi či Hanzovi zdělit - přímo o to žádají viz. poslední TB.
Joe M.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Taky by mě zajímalo, proč mají uvedeno
Lázně Bohdaneč – Labe – Opatovický kanál
Bohdaneč neleží na Labi, ale právě jen na Opatovickém kanálu, a to zhruba v polovině.

Opatovický kanál začíná hned za Hradcem Králové u Třebše (resp. u Vysoké nad Labem) a ústí zpět do Labe u Semína. Pokud vím, tak splavný je jen v druhé polovině, a to s nutností podjíždět/přetahovat desítky nízkých lávek, protože to je strouha vedoucí vesnicemi.

Naproti tomu Labe je splavné od Hradce (kde se vlévá Orlice) bezpečně v celé délce a mezi zmíněným výtokem a přítokem Opatovického kanálu jsou celkem asi dvě nebo tři zdymadla (Pardubice, Srnojedy, a možná ještě něco).

Neteče ani jedno, obojí je olej.

Navíc průjezd Pardubicemi by mohl být docela atrakce !

BTW - radil jim někdo s volbou trasy ?
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Stálo by ze to je upozornit na tohle forum !
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Peggy: poslal jsem jim právě kopii toho co píšeš mejlem včetně upozorněné na toto fórum!

Podle mne tu trasu s nikým koho znám nekonzultovali a i když jsem si snimi volal apod., tak z toho nebylo zřejmé, do jaké míry mají znalosti uvedené vodní trasy - mě ji poslali až teprve před týdnem.
Obávám se, zda to neudělali tak, že prostě vzali mapu ČR a narysovali si to podle modrých čárek řek :?
Já popravdě nemám ani páru, jaké mají skušenosti - vím jen, že jezdí Moravu a to i proti proudu. Jaké jsou ale jejich zkušenosti s vodou na jiných řekám prostě nemám páru.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Plavba Malamuta & Hanze na kánoi přes ČR.


Tak se mi opět ozval Malamut s dalšími informacemi o plavbě napříč ČR. Níže uvedené je přímá citace z jeho dopisu. Lépe bych to stejně neuměl popsat. Joe M.


Tak že, téměř jistě vyrážíme v sobotu 30.4.2005 někde z okolí Huslenek (či Hovězí).

Z průzkumu trasy jsme zjistili, že portáž je dlouhá asi 6-7 km. Z Moravské Sázavy odbočíme na Lukovský potok. Pokud jde kánoi dobře táhnout a po Bukovském potoku by to mělo jít až k Damníkovu, možná i kousek za vesnici. Dále už přenesení věcí na úroveň elektrického vedení a podél něj až do Třebovice. Za Damníkovem jsou louky a 2 x železniční trať a podél remízku k lesu. Zde je asi 200m svah dost prudký, ale dá se – jak se dostaneme nahoru je vyhráno. Pod el. vedením je část portáže lesní cestou a je tu možnost i dobře přenocovat. Pak to je přes louku a lesík z kopce do Třebovice. Zde je říčka Třebůvka natolik velká, že už se dá kánoe vléci (vodácky koníčkovat) ze břehu. Pokud to půjde podle plánu, měli by jsme být asi 14-15.května. (Čím víc lidí přijede pomoct, tím lépe – zatím je jistý Erde) Předběžně sraz je vlaková zastávka Žichlínek a odtud na soutok Moravské Sázavy a Bukovského potoka. Jsou tam dva železniční mosty a blízký remízek, kde se dá dobře počkat. Soutok je asi 1,5 km od vlaku, jakoby v polích.

Předtím v Litovli plánujeme, že by přijeli kluci od nás a že by jsme zapařili. Táboření je domluveno na „Myslivecké brokové střelnici“ u chaty Doubrava. Je to po proudu Moravy na konci Litovle na pravém břehu.

Jestli se bude stíhat, chceme udělat vše, abychom přijeli na střelby do Starého Kolína.

Jedeme 1 kanoe, ale v Olomouci se přidá na 3-4 dny kánoe Indiánů od nás. Někde na České straně pak kánoe nějakých Brňáků – Francouzská Marina a volal Black, že by se přidal někde u Litoměřic a pojede s námi nejspíš do Ústí n./L.

Malamut
Joe M.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Taky by mě zajímala návaznost na střelby křesadel ve starém Kolíně !!
Termínově se to shoduje, ale zajímaly by mě podrobnosti - příjezd...
A taky kdy a kudy tedy budou projíždět přes Pardubice / Bohdaneč...
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Ten rozpis je po dnech - tedy dle jejich odhadu. Proto se to má upřesňovat, což sem budu dle možností dávat.

Mají-li, jak píšou vyrazit tedy 30.4., tak přes pardubice by to měli drhnout 17.5. a v Kolíně by měli být dle jejich plánu 20 či 21.5. a ,ěi by se tam zdržet do neděle.
Víc mi není známo :?
Joe M.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Nevím, jak dalece stojí o publicitu, ale například průjezd Pardubicemi by mohl být těžká atrakce pro lokální (a asi i národní) televizní okruhy. Problém by byl jen ve stanovení času...
Totéž platí v podstatě o ostatních lokalitách, ale docela rádi bychom je viděli aspoň my !
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

No co se týká publicity, tak z ní mají docela strach :) , ale z důvodu, co když to nezvládnou :wink: , čili né že by o ni zase tak moc nestáli. Nakonec jsme se dohodli, že publicitu ANO.
Zatím to má vyjít v nějakém vodáckém časopisu přes Střelce a už to vyšlo ve Western Wordu s tím, že to není poslední článek. I Kroupa je chce natočit asi při doplutí.
Pokud máš nějaké kontakty ve Vašich krajích, nevidím důvod, proč jin medat echo :wink:
Co se týká načasování, tak to je jako u každé pořádné expoedice - protože toto je fakticky expedice :wink: , čili vše je realtivní :badgrin: a bude záležet na řadě okolností. Myslím, že na den přesně se to určit prostě na 100% nedá, ale + - 2 dny ano.
Jak jsem už psla, tak budou to upřesňovat. Čili bude záležet na tom, jak jim to půjde. Když se na to podíváš, tak si tam nechávají jistý prostor, i když nevím, jak jsou zkušený :? Čili dá se předpokládat, že by jim ten plán mohl vyjít. Hlavně ale budou tom upřeňovat, čili předpokládám, že cca 2-3 dny předem se bude moct upřesnit, jak a kde jsou a kde cca do tří dnů budou! Ostatně, můžete si to přes telefon s nimi upřesnit sami.
Joe M.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

No, podumám o tom a možná něco podniknu. je to natolik výjimečná záležitost, že to za to stojí.
S tím časováním je to samozřejmě problém, páni novináři nebudou čekat na povel tři dny , že :)
Ale jedno z řešení by byl třeba ten Starý Kolín.....
Podumám;)
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

No problém je i u Kolína :badgrin: jak psal Malamut - rádi by jsme stihli, ale .... :?

I páni novináři si musí uvědomit, že jde o expedici a né režírované divadlo :wink: Správně by měl zájem přijít z jejich strany a jsou nakonec za to placení :badgrin: Já si ale myslím, že oni s tím problém mít nemusí, neboť prostě buď si zavolají kde jsou a prostrě zajadou tam kde budou a nebo si prostě počkají až doarazí.
Jiná věc je, pokud by někdo chtěl udělat halooo ve Vašem City - tam asi termín chtít budou.
Já si ale myslím, že se po pár dnech ukáže, jak to kluci budou zvládat a že po této případné úpravě už asi odchylky moc nebudou. Jinak řečeno, nepochybně se budou snažit itynerář dodržet.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Průběh plavby

Post by Joe »

Tak mi volal Malamut.
Nakonec z důvodů rodinných chrabří plavci vyrazili přesně 1.května 2005 a hlásili se mi z campu u Lhotky nad Bečvou.
Prý si docela užili :? . Přenášení 15 !!! jezů a málem jednou rozbili loď.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jedou dle plánu. Dne 2.5. dorazili za Hustopeče nad Bečvou cca 10 km před Hranicemi.
Joe M.
Post Reply