Mountainmen - materiály a informace

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderator: Joe

Post Reply
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Mountainmen - materiály a informace

Post by eye »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli byste mi neporadili nějaké knihy, ve kterých bych se dověděl něco více o mountainmanech, jde mi zejména o způsob života, fotky reálií, dobové obrazy, atd.

Je mi jasné, že literatury bude spousta a taky bych toho asi i dost našel, ovšem vyžadovalo by to spoustu času, než bych se tím prokousal. Navíc ne každá kniha je kvalitní a stojí za to.

Předpokládám, že jste tu jistě znalí problematiky, ty knihy máte obšancovaný a doporučíte mi nějakou dobrou literaturu pro začátečníka v tomto oboru.

Díky předem
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Sketch Book Mountain Man I. a II., kde jsou návody, dále pak v Češtině "Za širou Missouri od DeVoto.
Joe M.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

A čo tak nejaké info o trapperoch škótksej národnosti ?
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Trapper neměl národnost. Je to profese, jako je třeba zámečník či instalatér. Jasně že mezi nimi jsou i Skoti. Možná by jsi tam našel i Slováka ;-)
To, co je proslavilo bylo to, že se odvažovali do tehdy neznámích končin, pak i to, že si osvojili jistý stil oblékání a vybavení, které je pro ně chyrakteristický a tím se i vymezovali vůči ostatním. Něco jako oblečení myslivců u nás. I ti mají specifický způsob oblékání a vybavení a nakonec i obřadů atd.
U trapperů je ještě jeden problém. Obecně se tak označuje u nás dost široká skupina Amerických lovců i ochodníků a ba i průzkumníků od počátku kolonizace severní Ameriky. V USA se tak označuje jen ta skupina lovců, kteří se specializovali na lov do pastí, a to tedy na lov bobrů. Pokud by jsme se na to podívali z tohoto úhlu, tak se nám to zůží vlastně jen na tzv. Mountain Many! A to už byli vlastně Američané v tom současném pojetí! Čili Americký národ ;-)
Čili pokud by jsi se chtěl demonstrativně hlásit ke Skotsku a být trapper, tak prostě spatláš Skotské oblečení s Indiánským a máš to ;-)
Joe M.
Post Reply