Indiánská jména

Ostatní, nezařazené

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Raiden: To je tak cizinče, když se v tomto prostředí pohybuješ 20 let jako já, tak už tě toho moc nepřekvapí :wink: Díky tomu mám Indiány rozděleny do dvou skupin. Staří válečníci a ty vesměs znám osobně - a oni mne, čili tam si to "nazdar" můžu dovolit. No a pak jsou tu mladí bojovníci, a ti mají proti mě málo koupů, tak že si to jako starý harcovník mohu toreticky lajsnout také :badgrin:
Jak jsem ale řek, záleží na situaci. Při slavnostních nástupech a pod. na ně rozhopdně takto halekat nebudu. Mají své obřady a podle nich se jede. To ostatně plati občas i u nás (i u nás můžeš dostat jednu točenou tomahawkem)
Čili slušné pozdravení jsem ti popsla - tak to dělali i běloši v době historické při kontaktu s Indiány - čili zdravý se zásadně zvednutou rukou (tak se mimochodem tehdy zdravili i běloši - podávání ruky je Evropský element! Ruce si v Americe podávalí jen skuteční přátelé a ne kde kdo).
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

KORRAK: mozna budu vypadat jako trouba, ale uprimne nejak nerozumim tomu o cem mluvis :-) Mozna kdybys trosku rozvedl a vysvetlil... bych si odsud snad odnesl i neco malo poznani :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Ja bych uvital vysvetleni cio je to animismus, cim se vyznacuje samanismus a pripadne i cernamagicke kulty, proste nejsem sbehly v terminech
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

animismus - nábož. "učení" (systém) přisuzující živým (někdy i neživým)
bytostem duši ( životní sílu ), s tím souvisí - převtělování,
kouzlení (amulety, "totemy", etc...) - více např: Elliade M:Slovník
náboženství

šamanismus - tady je to složitější - je to spíš instituce spjatá s osobou
šamana - opuštění těla, cesty do jiných světů, komunikace s
duchy, léčení, .... více např: Elliade M.: Šamanismus a
nejstarší techniky extáze nebo Brhelová : Příběhy střečka Oga
( či jak se to jmenuje)

"černomagické kulty" - vúdú, etc... - směs magie a animismu a křesť. -
kult=obřad

ps: religionisté termíny černá a bílá magie nepoužívají, jde o interpretaci z 19.stol ( od romantiků)
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

dekuji za vysvetleni :-) Koukam, ze jsem kombinovany verici :-)))
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Korrak: nezlob se, ale ani já moc nechápu ten příspěvek. Ovšem nemá to nic společného s terminologií. Snad ti nebude vadit když to trochu rozeberu:
Korrak wrote:Zdá se, že i nejstarší indiáni ve střední Americe byli animisti.
To je opravdu překvapivé zjištění :wink: :twisted:
Korrak wrote:Ale jak se tam postupně vytvořily organizované říše - přírodní duchové dostali určitou podobu a jména - vznikla organizovaná skupina kněží, kteří už se museli vzdělávat (chodit do školy).
Zde bychom mohli dumat nad tím, co bylo dříve: slepice nebo vejce? Tedy "kněží" nebo státní útvary. A jakou návaznost, případně co nového, jsi nám tím chtěl říct? :? Zvlášť v tématu o jménech (tímto prosím adminy o přesunutí teologických příspěvků do tématu: náboženské vlivy)
Korrak wrote:Aztézcké náboženství bylo tak složité (včetně počítání času apod.), že se jednak muselo sjednotit a jednak by to neškolený šaman nezvládl.
To také není nic překvapivého. Složité světonázory najdeš i u "jednodušších" kultur a i tam se často řada obřadníků specializovala jen na část jejich náboženského života. Obřadníky - kněží (v neinstucionalizovaných společenstvech hovoříme spíše o obřadnících) a šamany ale nejde moc zaměňovat. Jejich funkce - náplň je jiná a povětšinou to nebyli titíž.
Korrak wrote:Kromě toho existuje v Mexiku i šamanismus (s dávnou tradicí). O jednom mexickém šamanovi vypravuje Carlos Castaneda.
A pak se tam dostaly černomagické kulty, jejichž základy přinesli černoši, případně domorodci z ostrovů (vúdú, brucherija).
Moc tedy nerozumím co mají náboženské představy Aztéků společné s dnešními mexickými šamany?
Korrak wrote:Severoameričtí indiáni měli dlouho zakázáno provozovat šamanismus. Teprve od sedmdesátých let 20.století jim zákon dovoluje školit mladé kluky v šamanismu. (Šamanismus se prováděl tajně a tak to umění nezaniklo úplně.)

Buď trochu konkrétnější a prozraď nám, který zákon od kdy a do kdy ale i kde se zakazoval šamanizmus? :-k Případně jakým způsobem jde v šamanizmu (a nejlépe v které kultuře) školit? Pokud se tedy opřu o mé milované Šajeny, zjistím, že se školí v obřadnictví či léčitelství, ale šamanem se člověk stane ať se mu to líbí, nebo ne. Zkrátka ho "duchové" obdaří (často za nějakým účelem).

PS Neber si to osobně, ale diskuse tady nemají většinou charakter obecného konstatování a tak pokud chceš něco přínosného vyjádřit, je zapotřebí to trošku rozvinout. Na druhou stranu, to ale musíš udělat s vědomím, že o niternerných představách se s tebou pravděpodobně po netu moc lidí vybavovat nebude. :twisted:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Mokohtavenotaxe: diky ze jsi vyjadril nazor, ja taky nechapal, navic s neznalosti tematiky se ani nedokazal vyjadrit :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Zde bychom mohli dumat nad tím, co bylo dříve: slepice nebo vejce? Tedy "kněží" nebo státní útvary.
IMHO obojí cca ve stejnou dobu. Jde v podstatě o specializaci rolí ve společnosti, kdy se vytvoří dvě mocenské skupiny, jedna "vojenská" (lovecká, válečnická) a druhá "kultovní", které se podle různých oblastí a kultur různě prolínaly.
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

:badgrin: :badgrin: :badgrin: Tak nějak je to i s tou slepicí a vejcem ne? :twisted: :twisted:
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

Jura wrote: duchy, léčení, .... více např: Elliade M.: Šamanismus a
nejstarší techniky extáze nebo Brhelová : Příběhy střečka Oga
( či jak se to jmenuje)


asi myslíš Brzáková :)
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

ano, tradičně jsem komolil....více na : http://www.kosmas.cz/knihy/121057/dedec ... ho-samana/
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

V duchu šajenské tradice jsem si dovolil na táboření změnit jméno... Doufám, že Vás tím moc nezmatu při pročítání diskusí...

Tak jen pro upřesnění:
do teď Brum = od teď Métá?xestse Ohnéssese
(pro odvážné uvádím i výslovnost: Mita´chsci nyšis)
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

No to si děláš pr....
Jako by to nestačilo u Akičity.
Jseš Dva skalpy a basta. Přece si tady všichni nezasukujem prsty.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

To Cossack: Ach ta čeština, ale když na ní tak lpíš, tak mi tak říkej :mrgreen:

Jinak se to dá zkrátit na [Mitach], což není zas taková tragédie :biggrin: a to bys mohl zvládnout i Ty :twisted:

Ale jinak blahopřeju, takhle rychlej překlad z šajenštiny se hnedtak nevidí...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Houbeles překlad, jen dobře naslouchám větru 8) .
Mitach by šel :wink: .
Post Reply