Indiánská jména

Ostatní, nezařazené

Moderator: Joe

User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Jura wrote: - i v křesťanství dohcázelo a dochází k přejmenovávání (křest, biřmování, vstup do nějakého společentví - např. k řeholníkům, -cím,...) + různé přezdívky
Ja ja, v tom jistá podobnost je. :p
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Mokohtavenotaxe wrote:
Joe wrote:Já jsem prostě přesvědčen, že z čistého animizmu se stát církev v pravém slova smyslu nemůže, protože to pak už by nebyl animizmus!
Pokud bych měl slovíčkařit (a to já občas rád :twisted: )z animistického světonázoru se stát církev může. Ale ovšem přestane v tom okamžiku být animistická. O:) :D/
Vždyť to jsem měl na mysli :wink:
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Nutno dodat, že se zde bavíme o něčem, o čem se píšou stohy tlustých knih, tak že nebrat až tak za pysk :-#
Také by se to dalo říci jinak. Pokud by z animizmu mohla být církev, tak už by tu byla :!:
Joe M.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Re: Indiánská jména

Post by Raiden »

Mokohtavenotaxe wrote: Také není vhodné se přímo někoho ptát jak se jmenuje
Prosím za prominutí, ale jak se mám zachovat v případě, že cítím potřebu Indiána oslovit a to pokud možno zdvořile, čili snažím se komunikovat a přitom se vyhnout faux pas???
Je snad na místě otázka položená ve třetí osobě a oslovení "můj rudý bratr"? Já to teda takovohle rétoriku považoval na mayovskej mýtus... :-k

(marginální poznámka: "mayovskej mýtus = mýtus vytvořený Karlem Mayem, nikoli národem Mayů... :mrgreen: )
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Hele a to píšeš jako nějakej úřední dopis? Že potřebuješ oslovení. :twisted:
I když někteří tykyindiáni si na Mayovský kult potrpí. :wink: :badgrin: :badgrin:

Pokud s ním mluvíš, oslovení nepotřebuješ, pokud mu píšeš, tak třeba já používám oslovení příteli (pokud už je to fakt nutné). :wink:
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

je to vzláštní, ale občas mi vyvstane potřeba někoho oslovit :mrgreen:.
No a oslovení jako "prosimtě čéče" nebo "helewoe" se mi nezdaj příliš vhodný, to už je lepší "hey hombre!" :mrgreen:
Oslovení "příteli" sice nezní špatně, leč když mne tak někdo osloví, nevimproč se mi zježej i chlupy v nose.

Asi jako když mě na čundru někdo oslovil trapmským oslovením "kamaráde", většinou (až na jednu vyjímku) chtěl buď pětku na pivo nebo cigáro nebo trávu atts. :evil:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Raiden: Nejjednodužší bude, když se zeptáš někoho druhého na jméno dotyčného. Když už mermomocí chceš oslovovat cizí osobu jménem.
Jinak buď ubezpečen, že kdyby jsi se "čistě teoreticky" ocitl uprostřed indiánského tábora, oslovením PŘÍTELI rozhodně nic nezkazíš. Ono taky záleží hodně na tom, jak se to vysloví.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Raiden wrote:Oslovení "příteli" sice nezní špatně, leč když mne tak někdo osloví, nevimproč se mi zježej i chlupy v nose.
naprostý souhlas... existuje jen velmi málo lidí (tak na prsty jedný ruky), od kterých jsem schopen to zkousnout, aniž bych zaskřípěl zubama :roll:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Raiden: na velkém táboření indiánů jsem ještě nebyl, nicméně, na naše akce jich pár jezdí a nutno podotknout, že je to stejná "verbež" jako my sami, takže jsem zvolil stejný způsob jako u kohokoliv jiného :-). Myslím, že naopak narazíš s nějakou nepřirozenou obřadností :-) ...no a pokud se najde někdo, kdo k tomu potřebuje "kudrlinky", jeho problém :-))
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Vitous wrote:nutno podotknout, že je to stejná "verbež"
děkuji za kompliment :lol:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

V čem má ten člověk problém :o Je to jednoduché. Ty co znám oslovuji nazdar apod., a ty co neznám oslovuji nazdar apod.! Pří slavnostních chvilkách a asi na to naráží se užívá (a divím se, že to tu nikdo nedal) normální zahajlování (čili vstyčením ruky s otevřenou dlaní) a může se doplnit slovem "woga" či jak se to píše. Oslovení rudy bratře u bílého Indiána je pěkně kreténské, nicméně mezi skutečnýmí přáteli to občas používám, ale to je spíše jako hec. Howgh :wink:
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Awe: věděl jsem, že ti udělám radost, "rudý bratře" :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Joe wrote:V čem má ten člověk problém :o Je to jednoduché. Ty co znám oslovuji nazdar apod., a ty co neznám oslovuji nazdar apod.!
Odpusťte cizinče, ale nebylo by lepší chovat se v indiánském táboře v souladu s indiánskými zvyky - viz přísloví - Jsi-li v Římě, chovej se jako Římané" (nebo tak nějak) :mrgreen: , a nikoliv jako na sokolském sletu??? :badgrin: :badgrin: :badgrin:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Raiden: myslim, ze to neni treba prehanet - by se ti mohlo stat, ze bys nevypadal jako Riman, ale jako debil :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Tobych - pravda - velmi nerad :mrgreen: , nicméně připusťme, že pozdrav "Nazdar" přímo svédí k odpovědi "No nazdar..." (alespoň mne tedy urkytě :biggrin: ), což může být za jistých okolností rovněž poněkud dehonestující... :mrgreen:
Post Reply