deky

Ostatní, nezařazené

Moderator: Joe

Post Reply
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

deky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Zdravíčko, nezná někdo původ této deky?
Image
Image
Image
rozměry 170x130cm
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Takovou jsem měl, než se mi totálně rozpadla pod sedlem. Vyhrabal jsem ji kdesi doma a babička říkala, že s ní přikrývali koně než jim je komouši znárodnili.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Čili pak by to nebyla deka, ale houně.
Joe M.
Radek
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: deky

Post by Radek »

Chci se zeptat, zda někdo nemáte podrobnější informace o dekách používaných armádou, ať už britskou, koloniální či francouzskou, během sedmiletky a případně i války za nezávislost?
Já našel vždy jen zmínky o tom, že voják byl vybaven dekou, ale nikde jsem nenašel barvu a rozměr, natož obrázek, snad jen v jednom návodu na capote, který jsem dostal od Milana bylo, že byl vyroben z šedé vojenské deky.
Předpokládám, že erár nebyl zrovna rozhazovačný, a tak to nebyli stejné deky, které se používaly v obchodě s indiány.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: deky

Post by cossack »

Ze zachovaných britských armádních dek z období revoluce se dá vypozorovat zhruba průměrný rozměr 180x210cm, váha průměrně 4 libry, barva vždy bílá se dvěma černými linkami u každého kratšího okraje, označena natištěným královským monogramem s šipkou.
Předpoklad je, že stejné deky byly i během FIW. V Americe měl každý voják jednu, v Evropě byly vydávány dvě deky na stan, tj. pět vojáků.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: deky

Post by Vitous »

Radek wrote:Chci se zeptat, zda někdo nemáte podrobnější informace o dekách používaných armádou, ať už britskou, koloniální či francouzskou, během sedmiletky a případně i války za nezávislost?
Já našel vždy jen zmínky o tom, že voják byl vybaven dekou, ale nikde jsem nenašel barvu a rozměr, natož obrázek, snad jen v jednom návodu na capote, který jsem dostal od Milana bylo, že byl vyroben z šedé vojenské deky.
Předpokládám, že erár nebyl zrovna rozhazovačný, a tak to nebyli stejné deky, které se používaly v obchodě s indiány.
Velký zdroj informací ohledně dek je Awe a jeho stránky:
http://pointblankets.prodejce.cz/

Jinak malou troškou do mlýna přispěji - dle informací francouzští mariňáci fasovali údajně deky dvě. Dle popisu se mohly dost podobat našim nemocničním dekám, vč. rozměru. Měly být vlněné, bílé s modrými pruhy, nepříliš kvalitní. Mariňáci si je údajně sešívali tak aby získali jednu velkou. Nicméně na kvalitu dek z Anglie asi stejně nedosáhli.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Radek
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: deky

Post by Radek »

Na Aweho stránky jsem se samozřejmě díval, ale část, která se týká dek u armád, je ve výstavbě.
Vitana: Vím že jsme spolu o dekách u Francouzů mluvili a pokud si vzpomínám, tak jsi říkal, že jejich malou velikost a špatnou kvalitu nahrazovali medvědí kožešinou.
Já jsem tu bílou barvu, spíš možná přírodní nebarvenou, předpokládal, ale chtěl jsem si ověřit tu informaci o šedé dece, zda jste na ni v nějakých pramenech narazili.
Díky za odpovědi.
Post Reply