nabozenske vlivy

Ostatní, nezařazené

Moderator: Joe

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

nabozenske vlivy

Post by abaddon »

No a aby jste nerekli ze vam ty nabozenska temata nejak upirame, jak to bylo u vas v tom 18. a 19. st. s cirkvi v Novem svete?

Kdyz to vezmu z pohledu nasi doby tak byla cirkev jednak nositelem vzdelanosti, ale hlavne kolonizatorem (rikam to hodne zjednodusene, kdyztak me nekdo zasvecenjsi opravte) neosidlenych oblasti. Postavil se klaster a v okoli paprskovite nejaky ty mensi fary a podobne a spolu s nimi prisli i osadnici, vykacel se les, osela pole atd...

Bylo to v ve vasem pripade stejny? A co obraceni indianu na viru? A jak moc silny tam ty vlivy cirkve byly?
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

abe dovol abych začal Já: :-)

- první anglické kolonie v Novém světě (Sev. Amer.) vznikly jako útočiště bigotních skupinek britských obyvatel.....nejlépe z nich asi vycházejí kvakeři, kteří jsou pacifisty a dlouho se neúčastnili ozbroj. konfliktů
- v misijní činnosto byli hodně aktivní a i úspěšní Moravští bratři :-)

- a u katolických frantíků se asi není třeba moc rozepisovat.....
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: nabozenske vlivy

Post by Jura »

abaddon wrote:a v okoli paprskovite nejaky
já nejdřív četl "parkoviště"
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

o tech prvopocatcich vim, ze se tam uchylovali ruzny bandicky lidi, ktery meli ve stary Evrope se svoji virou trosku problemy... me by spis zajimala pozdejsi doba

nemam toho nacteno moc, spis vubec nic a pokud vychazim z ciste laickyho pohledu z toho co si clovek tak nejak zazije treba z westernu tak tam se moc postavy ruznych duchovnich neobjevuji... takze jak to bylo pak?
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

no v 19. stol se objevili Svatí posledních dnů J.K. .... a díky pogromům na Ukrajině i spousty Židů..... etc......vznikl KKK ..... železnici stavěli Číňani....krásný pel-mel
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Na to je dost složitá odpověď. Záleží totiš o jakou oblast by se jednalo a i o jakou dobu.
U Francouzských kolonií je doloženo působení Jezuitů, ale zdá se, že nebyli zrovna moc úspěšní. Tady totiš nešlo jen o pokřtění domordců, neboť hned vedle měli protestantské Anglány a ti místo aby jejich činnost chápali jako bohulibou, to vnímali jako špionáž a podle toho i jednali. Jinak řečeno, jejich misiní činnost jim všemožně hatili. Výsledek pak byl, že v období míru oficiální zástuopci moci nechtěli mít problémy a tak misjní činnost nepovolovali a ve válce jim hrozilo nebezpečí ne jen od Indiánů, ale hlavně od bělochů. To vysvěluje, proč snaha pokřtít domorodce v severní Americe nebyla tak úspěšná jako v jížní!

To souvisí i se zřizováním osad! Ano, všude jinde to byli misionáři, ale ne v severní Americe. Tam zakládali osady buď křesťanské sekty, které prchali z Evropy, jak tu již bylo řečeno a ani zde neměli ještě zcela vyhráno! Jinak řečeno, měli dělat co sami se sebou. Hlavně ale tam zakládali sídla kožešinové společnosti a později otrokářští pěstitelé tabáku a bavlny. Čili zde málo kdy byli první osadníci misionáři !!! Mnohem výmluvnější bude, když uvedu jeden fakt. První misionáři a to protestantské provenience se na středozápadě objevili až v roce 1830 a byli to dva maželské páry (tyto ženy byli i první bělošky!!! v těchto končinách). Přitom Notrt West Fur Company tam působyla cca od r.1810! Výmluvné je i to, že tam přišli na pozvání Indiánů !!!! (Konkrétně Ploskolebců a Děravých nosů) A nebýt Indiánů, tak by je trappeři velmi pravděpodobně zabili. Zajímavý je ale i závěr této misie. Nejvíc je zděsilo a hned to jeli na východ souvěrcům prásknout, že běloši - trappeři - totálně zdivočeli. Dospěli tedy z závěru, že nejprve je nutno to zcivlizovat a to že se může učinit jedině osídlením zemědělců, neb. jak sami tvrdili, sedlák je spjat s půdou a neujede za bobry či bizony a dá se tudíš na něj působit. No a tak začala legenda osídlování západu.
Jiná situace byla na jihozápadě, kde působili Španělé. Tam byl klasický model misijních stanic. Obsazením těchto území USA ale i tam byli do značné míry rozvráceny. Proto se této době i říká divoký západ :-)
Joe M.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

No toto téma jde přeci jenom dost mimo mně, ale co Moravští bratři. To nebyli misionáři? :twisted:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Moravští bratři je zcela ojedinělá kapitola a velmi zajímavá :wink: Ti tam byli, ale nebyli prvními misionáři na středozápadu. Přišli až po nich a byli ale mnohem úspěšnější.
Joe M.
Hlad

Moravští bratři

Post by Hlad »

JOE: Tak se trošku rozpiš, at neumřu hlópej... :lol:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To není zrovna moje parketa! U MM jsem se s Moravany jako samostatnou složkou prostě nesetkal. Co je mi ale známo, tak nebyli nikdy konfliktní a dodnes patří mezi Indiány mezi nejpopulárnější křesťanskou skupinu. Informace mám jen z jednoho dokumentu o Moravanech ze současnosti. Je zajímavé, že u každého národa samostatně vystvářejí systém, že jejich mitologie je dávána do souvislosti s křesťanstvím a to tak, že na to přitozeně navazuje. Je to geniální a žádní jiná církve to nedělá. Proto dodnes mají co by misonáři Moravané takový úspěch právě u původního "divokého" obyvatelstva. Doslova nejprve zmapují jejich mitologii, pak zbalí populární šamany a odešlou na studie - čili ze šamanů udělají faráře - to jsem čuměl :o A nemusím vysvětlovat, že to funguje na 100%. Velice záslužné u toho je to, že ten kmne nastrácí své kořeny!!! naopak ! a přitom je posunou do současnosti. Ukazovali tam obřady - třeba svatbu, kdy pan farář nejprve k kroji co by šaman provede tradiční obřad na kterčý navazuje klasický křesťnaský svatební obřad a vše vypadá jako velice přirozené a logické!

Pro zajímavost, byl o tom natočen film - měli před pár roky nějaké výročí a slaviliho ho, kde jinde na Moravě :wink: Oni si totiš říkají Moravané a většina znich vůbec nevaděla, že to je nějaké území :biggrin:
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

:-D Dobré... Hlavně jestli není jejich hlavním motivem získání majetku svých oveček, jako to některé církve dělají... :-/
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Muasím se Moravanů zastat. Opak je pravdou!
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

JOE: Jen jestli ti můžeme v tomto věřit... ;-) Pravda bud je a nebo není... Nic jiného než pravda nemůže býti pravda... ;-) V opačném případě by i lež mohla být pravdou... Tak to aspon vysvětloval pan učitel Bogár... :lol:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Všechno je jináč to zase tvrdil na smrtelném pelechu Franat z Asisi :badgrin:
Joe M.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ještě k těm Moravanům - oni teda jako dodnes fungují? A to jsou jako indiáni? Nemáte nějaký net odkaz?

Viděl jsem cestopis (asi cestománie), kde ukazovali nějaký ostrov, kde nebyl nikdo bílý a oni se považovali za Moravany. Na základě nějaké dávné misie.

Jako moravský vlastenec jsem byl ovšem rozpačitý. Až takhle jsem si to moravské národní obrození nepředstavoval :?
Post Reply