Stránka 1 z 1

Kovbojové

Napsal: pát 21. bře, 2008 17:01
od nataniel
Neviem či to sem patrí ale nechcem zbytočne vytvárať novú tému. Chcel by som sa spýtať možno laicky, ale kto chce tak ma pochopí robí niekto v Čecháh cowboyov ako living history. Neviem kedy nastupuje vlastne erá cowboyov, ale mňa zaujíma obdobie po ACW. Ďakujem

Napsal: pát 21. bře, 2008 21:07
od Joe
Na to ti odpovím přesně. Éra kowbojů začal po skončení občansnské války a její tzv. zlatá doba skončila zavedením ostattých drátů a spíše pěstováním nových plemen skotu (cca rokem 1890) . Hovořím ale o konci zlaté éry, nikoliv kowbojů jako takových. Ti neskončili a je to stále normální profese ne jen v USA či Kanadě, ale třeba i v Austrálii. Čili tady je velmi složitá otázka, a tou je, co to je LH cowboy? Kowbojové totiž ne jen byli, ale jsou stále, čili není to věc mrtvá!
Čili odpověď je, že v ČR kowboje pochopitelně máme - ne LH což je hra, ale skutečné, kteří se tím živí a jako kowbojové žijí pořád ne jen o víkendech! Mají stáda, dělají Rodea, chodí oblečeni jako Am.kowbojové a zhusta je najdeš v Rodeo či Pony Express Corralech. Je jich odhaduji v ČR okolo 200. K nim patří ještě ti sváteční a těch bude nespočítatelně.

Aby jsi si udělal obrázek, tak klasickým příkladem je náš webmástr (webu westerners). Je to Čech, bývalej voják Britské Armády dislokované v Austálii, který se střídavě živí jako profesionální počítačový exprert v Dánsku a pravidelně pak na sezonu cejchování jako skutečný Kowboy ve Wyomingu - USA. Čili máme v organizaci opravdové Americké Kowboys (není jediný).

Napsal: sob 22. bře, 2008 15:21
od nataniel
Presne som vedel, že sa toho chytíš práve ti a kým som to sem rozhodol napísať rozmýšľal som či ti nepošlem priamo mail :wink: .

Áno kovboji sú stále živí.

Spýtam sa trochu inak zaoberá sa niekto u Vás Severnou Amerikou ako LH po roku 1865 ? Zaujal ma film Válka dobytkářů a hlavne čo sa kostýmov týka.

Napsal: sob 22. bře, 2008 17:49
od Joe
Pokud je mi známo, tak programově ne. Čili jako že by je zajímalo LH jako takové. Nicméně pokud by jsi se zeptal, zda někdo z nich má dobovou výstroj a výzbroj, pak ano.
Ono je to u nich poněkud jinak než u nás. Jasně že se o tom bavíme. Jsme členy jedné organizace. Pojem LH jsme tam přitáhli právě My trapeři a Indiáni. Je nezajímá LH a celkem správně argumetují, že My děláme dobu či profese, které už jsou mrtvé a tím že to děláme je oživujeme. Oni nemají co oživovat, protože jejich profese není mrtvá. Oni dělají to, co dělali historičntí kowboys - to se nezměnilo a dělalo a dělá se to pořád stejně stejnými prostředky. Boty, sedla se nezměnili. Rozdíl je jen v blečení, a i to vychází z oblečení histortyckých kowbojů. U nich platí jediná zásada - být oblečen a vybaven jako kowboj a to, zda si nědko zvolí moderní či historycké je považováno za individuální věc. Mnozí z nich mají pochopitelně oblečení všech dob a podob a střídají je podle situace a potřeby. Snad se vyjadřuji jasně? Prostě problém je v tom, že jezdec ráno bude v ohozu falešného hráče z r.1875, v poledně jako honák z r.1880 a večer jako rodeový jezdec z r.2008.
Část z nich se živí skutečně zemědělstvím, čili pěstují krávy a prodávají mléko a maso apod., část pak využívá nového fenomenu a to je agroturistika a část pak jako kaskadéři - a ty ti přehrají na co si vzpomeneš :wink: Čili ten problém s nimi je v tom, že občas do toho čemu říkáme LH také vstupují akorát to neoddělují a považují to pořád za totéž.
Zásadní rozdíl je opakuji - LH je hra na hitorii. Pak vslékneš kostým a jdeš jako normální člověk do rachoty. Oni nic nevsléknou - jsou v tom pořád a pro ně je to normální oblečení. Oni si prostě nehrají na kowboje, jako my na trappery, vojáky sedmiletky či rytíře. Oni prostě kowbojové jsou!!!

Napsal: sob 22. bře, 2008 18:11
od cossack
Joe píše:Boty, sedla se nezměnili.
No teda nevím jak moc ty boty, ale sedla se samozdřejmě změnily, a to dost podstatně.
Neviděl bych problém dělat cíleně LH kovboje s datací dejme tomu 1880, problém je spíš v tom že ti lidi o kterých píše Joe jsou "mentálně" na jiné vlně. Prioritou jsou tam koně, a vše ostatní je podružné. Ale mám pocit že třeba takový Dag si na jakous takous stylovku 19.století potrpěl.

Napsal: sob 22. bře, 2008 19:35
od nataniel
Presne teraz si Joe trafil na to čo som chcel počuť. Myslíš, že existuje niečo ako Sketchbok kovbojov 1865 až 1890 ?

Napsal: sob 22. bře, 2008 23:49
od Joe
Nevylučuji, ale nevím o tom - není to popravdě moje hobby, tak že jsem toto až tak moc nesledoval.

Napsal: ned 23. bře, 2008 0:09
od Joe
cossack píše:
Joe píše:Boty, sedla se nezměnili.
No teda nevím jak moc ty boty, ale sedla se samozdřejmě změnily, a to dost podstatně.
Neviděl bych problém dělat cíleně LH kovboje s datací dejme tomu 1880, problém je spíš v tom že ti lidi o kterých píše Joe jsou "mentálně" na jiné vlně. Prioritou jsou tam koně, a vše ostatní je podružné. Ale mám pocit že třeba takový Dag si na jakous takous stylovku 19.století potrpěl.
Dag není zdaleka jediný. Pokud budeš vycházet jen s BC, tak tam jich jezdí cca 20 ze 300!!! Jak jsem psal, na BC nejezdí - pasou krávy :wink: a to ani moc nepřeháním :lol: Já přeci jen mám možnost (nedobrovolně) jako funkcionář s nimi scházet i jinde, tak že jakouž takouž představu mám a fakt je že úroveň v tomto je hooooodně různá. Od pojetí Hollywood přes Oldu Šetrnýho, moderní Rodeo western až po docela slušné dobovky.
O sedlech (opět nedobrovolně) něco málo vím, protože jsem jim kdysi o tom sháněl materiál (literatůru z USA). Blbec Binhack o tom má rozpracované docela slušné dílko a ne a ne to dodělat :? škoda pro vás jezdce :-( Tady je u nich docel problém v tom, že hodně záleží co dělají a kterou dobu! Ono je rozdíl i v té historii, pokud se budeme bavit o kombojsku 1860/70, nebo 1870/80 a nebo 1880/1900! Mělo to všechno svůj vývoj. Každá ta doba přestavuje jisté změny ve výstroji a výzbroji a i v sedlech a nebo botách či kloboucích. Ale ono to je skutečně na román a ne na příspěvěk do fóra. To, že o tom mám ponětí je právě tím, jak jsem již psal, že jsem byl požádán o pomoc některé podklady sehnat. I zde jsem zaznamenal ono známé boření mítů. Např. mne překvapilo, že jeans velmi podobného střihu který se dneska nosí byl skutečně LS vyvinut už v r.1880 a že je skutečně nosili (měl jsem k dispozici dobové fotky) a nebo boty, které jsem považoval za modernu - první výskyt už okolo r.1840, ale módou u honáků opět okolo r.1880 ne ale dříve. Ttd. atd.

Napsal: úte 25. bře, 2008 6:21
od cossack
nataniel píše:Myslíš, že existuje niečo ako Sketchbok kovbojov 1865 až 1890 ?
Nevím jak sketchbooky, ale třeba takový "Muž se srdcem kovboje" od Jacka Schaefera nebo "Osamělá holubice" z pera Larry MacMurtryho jsou naprosto famózní autentické romány o této době.
A pokud si zagooglíš, v Améru mají samozdřejmě mraky webových stránek s kovbojskou tématikou. Něco na odpíchnutí ti dám - www.cowboy.org www.cowboyshowcase.com

Napsal: úte 25. bře, 2008 10:29
od Joe
Přesně tak!

Napsal: sob 19. dub, 2008 7:38
od Joe
Něco pro inspiraci.
Obrázek

Obrázek