Kovbojové

Ostatní, nezařazené

Moderator: Joe

Post Reply
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Kovbojové

Post by nataniel »

Neviem či to sem patrí ale nechcem zbytočne vytvárať novú tému. Chcel by som sa spýtať možno laicky, ale kto chce tak ma pochopí robí niekto v Čecháh cowboyov ako living history. Neviem kedy nastupuje vlastne erá cowboyov, ale mňa zaujíma obdobie po ACW. Ďakujem
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Na to ti odpovím přesně. Éra kowbojů začal po skončení občansnské války a její tzv. zlatá doba skončila zavedením ostattých drátů a spíše pěstováním nových plemen skotu (cca rokem 1890) . Hovořím ale o konci zlaté éry, nikoliv kowbojů jako takových. Ti neskončili a je to stále normální profese ne jen v USA či Kanadě, ale třeba i v Austrálii. Čili tady je velmi složitá otázka, a tou je, co to je LH cowboy? Kowbojové totiž ne jen byli, ale jsou stále, čili není to věc mrtvá!
Čili odpověď je, že v ČR kowboje pochopitelně máme - ne LH což je hra, ale skutečné, kteří se tím živí a jako kowbojové žijí pořád ne jen o víkendech! Mají stáda, dělají Rodea, chodí oblečeni jako Am.kowbojové a zhusta je najdeš v Rodeo či Pony Express Corralech. Je jich odhaduji v ČR okolo 200. K nim patří ještě ti sváteční a těch bude nespočítatelně.

Aby jsi si udělal obrázek, tak klasickým příkladem je náš webmástr (webu westerners). Je to Čech, bývalej voják Britské Armády dislokované v Austálii, který se střídavě živí jako profesionální počítačový exprert v Dánsku a pravidelně pak na sezonu cejchování jako skutečný Kowboy ve Wyomingu - USA. Čili máme v organizaci opravdové Americké Kowboys (není jediný).
Joe M.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Presne som vedel, že sa toho chytíš práve ti a kým som to sem rozhodol napísať rozmýšľal som či ti nepošlem priamo mail :wink: .

Áno kovboji sú stále živí.

Spýtam sa trochu inak zaoberá sa niekto u Vás Severnou Amerikou ako LH po roku 1865 ? Zaujal ma film Válka dobytkářů a hlavne čo sa kostýmov týka.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Pokud je mi známo, tak programově ne. Čili jako že by je zajímalo LH jako takové. Nicméně pokud by jsi se zeptal, zda někdo z nich má dobovou výstroj a výzbroj, pak ano.
Ono je to u nich poněkud jinak než u nás. Jasně že se o tom bavíme. Jsme členy jedné organizace. Pojem LH jsme tam přitáhli právě My trapeři a Indiáni. Je nezajímá LH a celkem správně argumetují, že My děláme dobu či profese, které už jsou mrtvé a tím že to děláme je oživujeme. Oni nemají co oživovat, protože jejich profese není mrtvá. Oni dělají to, co dělali historičntí kowboys - to se nezměnilo a dělalo a dělá se to pořád stejně stejnými prostředky. Boty, sedla se nezměnili. Rozdíl je jen v blečení, a i to vychází z oblečení histortyckých kowbojů. U nich platí jediná zásada - být oblečen a vybaven jako kowboj a to, zda si nědko zvolí moderní či historycké je považováno za individuální věc. Mnozí z nich mají pochopitelně oblečení všech dob a podob a střídají je podle situace a potřeby. Snad se vyjadřuji jasně? Prostě problém je v tom, že jezdec ráno bude v ohozu falešného hráče z r.1875, v poledně jako honák z r.1880 a večer jako rodeový jezdec z r.2008.
Část z nich se živí skutečně zemědělstvím, čili pěstují krávy a prodávají mléko a maso apod., část pak využívá nového fenomenu a to je agroturistika a část pak jako kaskadéři - a ty ti přehrají na co si vzpomeneš :wink: Čili ten problém s nimi je v tom, že občas do toho čemu říkáme LH také vstupují akorát to neoddělují a považují to pořád za totéž.
Zásadní rozdíl je opakuji - LH je hra na hitorii. Pak vslékneš kostým a jdeš jako normální člověk do rachoty. Oni nic nevsléknou - jsou v tom pořád a pro ně je to normální oblečení. Oni si prostě nehrají na kowboje, jako my na trappery, vojáky sedmiletky či rytíře. Oni prostě kowbojové jsou!!!
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Joe wrote:Boty, sedla se nezměnili.
No teda nevím jak moc ty boty, ale sedla se samozdřejmě změnily, a to dost podstatně.
Neviděl bych problém dělat cíleně LH kovboje s datací dejme tomu 1880, problém je spíš v tom že ti lidi o kterých píše Joe jsou "mentálně" na jiné vlně. Prioritou jsou tam koně, a vše ostatní je podružné. Ale mám pocit že třeba takový Dag si na jakous takous stylovku 19.století potrpěl.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Presne teraz si Joe trafil na to čo som chcel počuť. Myslíš, že existuje niečo ako Sketchbok kovbojov 1865 až 1890 ?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Nevylučuji, ale nevím o tom - není to popravdě moje hobby, tak že jsem toto až tak moc nesledoval.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

cossack wrote:
Joe wrote:Boty, sedla se nezměnili.
No teda nevím jak moc ty boty, ale sedla se samozdřejmě změnily, a to dost podstatně.
Neviděl bych problém dělat cíleně LH kovboje s datací dejme tomu 1880, problém je spíš v tom že ti lidi o kterých píše Joe jsou "mentálně" na jiné vlně. Prioritou jsou tam koně, a vše ostatní je podružné. Ale mám pocit že třeba takový Dag si na jakous takous stylovku 19.století potrpěl.
Dag není zdaleka jediný. Pokud budeš vycházet jen s BC, tak tam jich jezdí cca 20 ze 300!!! Jak jsem psal, na BC nejezdí - pasou krávy :wink: a to ani moc nepřeháním :lol: Já přeci jen mám možnost (nedobrovolně) jako funkcionář s nimi scházet i jinde, tak že jakouž takouž představu mám a fakt je že úroveň v tomto je hooooodně různá. Od pojetí Hollywood přes Oldu Šetrnýho, moderní Rodeo western až po docela slušné dobovky.
O sedlech (opět nedobrovolně) něco málo vím, protože jsem jim kdysi o tom sháněl materiál (literatůru z USA). Blbec Binhack o tom má rozpracované docela slušné dílko a ne a ne to dodělat :? škoda pro vás jezdce :-( Tady je u nich docel problém v tom, že hodně záleží co dělají a kterou dobu! Ono je rozdíl i v té historii, pokud se budeme bavit o kombojsku 1860/70, nebo 1870/80 a nebo 1880/1900! Mělo to všechno svůj vývoj. Každá ta doba přestavuje jisté změny ve výstroji a výzbroji a i v sedlech a nebo botách či kloboucích. Ale ono to je skutečně na román a ne na příspěvěk do fóra. To, že o tom mám ponětí je právě tím, jak jsem již psal, že jsem byl požádán o pomoc některé podklady sehnat. I zde jsem zaznamenal ono známé boření mítů. Např. mne překvapilo, že jeans velmi podobného střihu který se dneska nosí byl skutečně LS vyvinut už v r.1880 a že je skutečně nosili (měl jsem k dispozici dobové fotky) a nebo boty, které jsem považoval za modernu - první výskyt už okolo r.1840, ale módou u honáků opět okolo r.1880 ne ale dříve. Ttd. atd.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

nataniel wrote:Myslíš, že existuje niečo ako Sketchbok kovbojov 1865 až 1890 ?
Nevím jak sketchbooky, ale třeba takový "Muž se srdcem kovboje" od Jacka Schaefera nebo "Osamělá holubice" z pera Larry MacMurtryho jsou naprosto famózní autentické romány o této době.
A pokud si zagooglíš, v Améru mají samozdřejmě mraky webových stránek s kovbojskou tématikou. Něco na odpíchnutí ti dám - www.cowboy.org www.cowboyshowcase.com
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Přesně tak!
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Něco pro inspiraci.
Image

Image
Joe M.
Post Reply