Stavba železnic v Severní Americe

Ostatní, nezařazené

Moderator: Joe

Post Reply
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Stavba železnic v Severní Americe

Post by Corin »

Promiňte že tady zakládám téma kvůli prkotině. Jsem spolutvůrcem programu na náš skautský tábor a naše "vrchnost" si usmyslela že se bude konat v duchu Stavby železnic v Severní Americe. Na internetu jsem bohužel nenašel zhola nic.Mohl byste mi tady prosím někdo hodit nějaký odkaz nebo mi sem napsat alespoň nějaké základní informace??
Předem děkuji
Vítek
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Post by Corin »

Prosím napište mi sem někdo. Docela to spěchá... Dík
Vítek
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Tenhle dotaz by chtělo dát spíš na nějaký vláčkařský fórum, např. želpage nebo vlaky.net.
Nicméně: velmi, velmi stručně tady, velmi podrobně v knize, něco by se našlo i ve wikipedii . Nemyslím, že by na webu nic nebylo, stačí hledat.

Osobně bych ale doporučil zajít do knihovny a půjčit si knihu Josef Hons - Souboj s prérií (Velké železnice světa), NADAS 1974
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

I v Levných knihách svého času byla jedna publikace.....jen si vzpomenout , jak se jmenovala......zítra se kouknu
nunc est bibendum
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

To byla ta Dlouhá železná stuha. Ale to už je pasé.
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Post by Corin »

Děkuji moc,pánové :) Vůbec jsem nevěděl na koho se obrátit.

edit: Právě jsem našel 2 docela pěkné stránky http://www.ceskatelevize.cz/program/113 ... :00-2.html http://www.poutnik.cz/amerika/usa/clanky/hrebik/

Neznáte názvy indiánských kmenů s kterýma tam byly nějaké potíže??
Vítek
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Pláňáci, v tom článku ve Wikipedii je odkaz (Great Plains); tu Stuhu nemůžu najít, asi je ještě někde zahrabaná v krabicích, ale Hons píše obecně jenom o "indiánech"; jediná konrétní zmínka je následující:
Historie stavby Union Pacific však nezná jen bojovné Siouxy s orlími pery v čelence a s tomahawky, ale i poddajný indiánský kmen Pawnee (Póniové), žijící v povodí Plate River. Pawneeové dokonce sloužili ve vojenských oddílech chránících stavbu.
S touhle otázkou bych se pro změnu obrátil na indiánský fórum, ti budou vědět spíš, co tam vyváděli... :badgrin:

Mimochodem: v tom odkazu z ČT se píše -
Siouxové a Čejeni byli dvěma nejbojovnějšími kmeny v Americe a železnice ohrožovala jejich způsob života. Pohled na železné obludy ženoucí se po jejich domovině pro ně byl nepřátelský a alarmující. Bojovali proti nim se zuřivostí, která každému traťového dělníkovi naháněla hrůzu
Last edited by Raiden on Sun 27. May, 2007 20:55, edited 1 time in total.
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Post by Corin »

Díky moc :)
Vítek
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Post by Corin »

Děkuji všem co mi tady pomohli :) Nakonec jsme krapátko pozměnili trasu a směr transkontinentální železnice,aby tam bylo možné udělat dvě družstva.
Vítek
Post Reply