Dýmky, tabák a tak vůbec...

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Kouření z hliněnek je považováno i odborníky za kvalitní, protože hliněnka zjednodušeně řečeno absorbuje tu močku. Čili ono ani filtrů není třeba. Nevyhodou jak tu již bylo řečeno u hliněnek je to, že v momentě kdy se nacucají a stratí tu absorbační schopnost - jsou tak zvaně vykouřené, tak se musí vyhodit a nahradit novou. U moderních b... je tomu naopak - čím starší, tím lepší kouření (jenže to není dobové čili LH :wink: ).
Filtr je skutečně věcí moderní doby dokonce snad až druhé půlky 20 století. Znalci je jak Vitana napsal ale nepoužívají!!!
Joe M.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Joe wrote:Nevyhodou jak tu již bylo řečeno u hliněnek je to, že v momentě kdy se nacucají a stratí tu absorbační schopnost - jsou tak zvaně vykouřené, tak se musí vyhodit a nahradit novou.
temhle mýtus jsem už mnohokrát vyvracel :roll: a myslím, že to bude i o pár stránek dříve tady v té diskusi :wink:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Potvrzuji Aweho slova - sam jsem uz hlinenku vypaloval a je zase jako nova. Hlinenky se daji kourit, dokud je nezlomis, Joe :-)

U "bryerek" to "cim starsi, tim lepsi" taky neplati doslova. Potrebuje urcity cas na zakoureni, aby se vytvorila uvnitr hlavicky uhlikova vrstvicka, ktera potom absorbuje kondenzat a nasledne se dalsim kourenim vypaluje, ale casem tu dymku muzes propalit, zvlaste nezkuseni kuraci a nekvalitni dymky. Proto se taky dymka kouri pomalicku a mela by se kourit maximalne jednou denne.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Sakra - omlouvám se. Kdybych to nevěděl blbec #-o . Jasně že se dá přepálit a jede se znova.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Vitous wrote:Potvrzuji Aweho slova - sam jsem uz hlinenku a vypaloval a je zase jako nova. Hlinenky se daji kourit, dokud je nezlomis, Joe :-)
Osobně poprvé vyskoušel před víc jak 13ti roky vypaloval stylově v táboráku na lágru :wink: Bohužel spíše to lámání je prolém - tu od Aveho už mám v háji :(
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Vitous wrote: U "bryerek" to "cim starsi, tim lepsi" taky neplati doslova. Potrebuje urcity cas na zakoureni, aby se vytvorila uvnitr hlavicky uhlikova vrstvicka, ktera potom absorbuje kondenzat a nasledne se dalsim kourenim vypaluje, ale casem tu dymku muzes propalit, zvlaste nezkuseni kuraci a nekvalitni dymky. Proto se taky dymka kouri pomalicku a mela by se kourit maximalne jednou denne.
A pak ti nakonec někdo řekne, že je to nedobové :badgrin:
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

[/quote] A pak ti nakonec někdo řekne, že je to nedobové :badgrin:[/quote]

No, to me netrapi, ja na akcich kourim hlinenky, bruyerky mam na doma atd. :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Já tě viděl 8-[ :twisted:
Já jen rejpám - mne toto zase až tak moc netrápí a drze hulím cigára :twisted:
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

JOE: mozna driv, rok uz mam dymku z mastku a od vanoc hlinenku a ted uz i druhou
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Však jak jsem psal - já ti to kontrolovat nebudu :wink: Já vytáhnu dýmku jen u slavnositních příležitostech. Dřív jsem ji kouřil docela dost, jenže jsem se nezbavil náviku na cigára a začínal se chytat i na dýmku. Výsledkem bylo, že jsem jel v tramavaji a v kapse měl hořící dýmku, kterou jsem pak rozbafal a zapálil si k tomu cigáro a strašně si divil, proč na mě lidi tak čumějí :-k Bylo tedy na místě jedno omezit. Obdobné to bylo s doutníky. Prodělal bych majlant, protože jsem jich schroupnul klidně 30 za den. A to jsem měl navíc prožranou držku, čili žádný levný sajrajt. Jedině pašung z Kuby.
Joe M.
Richard
Nováček
Nováček
Posts: 47
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vysočina

Dřevěný fajfky

Post by Richard »

Zmiňujete bruyerky, čemuž rozumím jako dřevěný fajfky. Tedy dřevěný f. před rokem 1800 nebyly moc obvyklý?! Nebo výraz bruyerky mám rozumět už jako dýmky moderního střihu?
Jak to bylo s "dřevákama" před zmiňovaným rokem 1800.
Předpokládám, že nebyly v evropě a v Novém světě jenom hliněnky (viz. Aweho fotky výše)?! :!: :?:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

bruyerka je dymka z korenu vresovce. Drevene dymky se delaji malo. Ja mam doma treba jednu visnovku - ma trosku jinou chut. Kazdopadne ty drevene vydrzi mene, nez vresovec. Datace, odkdy se pouziva vresovec tu myslim nekde zaznela.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Z hlavy si datum přesně nepamatuji, ale jde buď o konce 19 a nebo dokonce počátek 20 století (čili rozmezí cca 1880 až 1920 + - byli-li to Cimermanovi boty :wink: ) Proto se tu rylo, že to není zrovna LH.
Joe M.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Dřevěné dýmky se dělaly běžně po celé 19. století a předpokládám i dříve.

Problém je u nich snadné propalování, a proto se postupně snažili najít co nejvhodnější dřevo.

Přechod na bruyer byl velkou změnou a bruyer byl považován za největší luxus. Umožnil to v podstatě rozvoj dopravy a obchodu, což srazilo ceny surovin.

Vývoj byl jednoduchý :
1) dřevěné dýmky obecně
2) kvalitnější dřevěné dýmky z dřeva peckovin (třešeň, švestka, nebo ořech)
3) kořenové dřevo
- no a od toho vede přímá cesta ke kořenu bruyeru, což je vřesovec. Nejprve se dovážel ze středomoří, později se zjistilo, že nejpomaleji roste v chladném podnebí, třeba ve Skotsku. A ten je nejkvalitnější.

(BTW stejné pravidlo platí pro dřevo na pažbu :wink: )

Tyto informace lze najít třeba v historii českého dýmkařství - např. Proseč u Skutče, u nás ve VČ - to byl na přelomu století významný výrobce !!
Peggy, Trappers´Corral
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Pěstuje si někdo z Vás vlastní tabák? Jak provádíte fermentaci?
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése