Dýmky, tabák a tak vůbec...

Obchod a výroba

Moderator: Joe

awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: indiánská směs

Post by awe »

craven wrote:zdravím chtěl jsem se zeptat jestli někdo nemá zkušenosti s indianskou směsi ke kouření rád bych věděl v čem je nejlepší jí kouřit jak a která je tak nejlepší dík moc,
Která směs je nejlepší záleží na chuti každého jednotlivce a kouřit ji můžeš z jakékoli dýmky (aspoň já bych v tom žádný problém neviděl) :wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Faktem je, že ty směsi jsou suché (no což, to může být i klasický tabák), ale hlavně jsou v tom místy dost velké kompaktní kousky. Tak bych řekl, že se dají rozhicovat na vyšší teplotu.
Last edited by cossack on Wed 29. Aug, 2007 9:13, edited 1 time in total.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Moje dýmka má dřevěnou hlavičku a nemám s tím žádný problém...
Druhou dýmku mám kamenou a z tý mi to nepřijde takové pokouření...
Ale hodně záleží na typu, velikosti dýmky a směsi...
A hlavně, každá "huba", chce něco jinýho...
Takže Ti nezbyde než experimentovat...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Indiánské směsi jsem nikdy nekouřil, ale co se týče suchého a vlhkého tabáku a "dřevěné" dýmky, dýmky z mastku či hliněné dýmky - je to všechno prašť jak bouchni :-) Dýmka se vždycky po chvíli rozpálí, podle toho, jak moc taháš a z jakého je materiálu.
Sám používám dýmku z vřesovce (bruyere), z višňového dřeva, z mastku i hliněnku. Každá chce malinko jiný přístup, každá jinak chutná, chce jinou údržbu, ale že by některá z nich nesnášela "vyšší teploty", to slyším poprvé.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Post by tom111 »

zapomněl jsi dodat že ten známý si s toho balí cigára [-(
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Když tak byla řeč o mastkových dýmkách, já mám mastku slušnou zásobu, můžu zkusit něco takového vyrobit, bude li zájem a předloha...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
frenisek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Highland

Post by frenisek »

Vitous wrote:Indiánské směsi jsem nikdy nekouřil, ale co se týče suchého a vlhkého tabáku a "dřevěné" dýmky, dýmky z mastku či hliněné dýmky - je to všechno prašť jak bouchni :-) Dýmka se vždycky po chvíli rozpálí, podle toho, jak moc taháš a z jakého je materiálu.
Sám používám dýmku z vřesovce (bruyere), z višňového dřeva, z mastku i hliněnku. Každá chce malinko jiný přístup, každá jinak chutná, chce jinou údržbu, ale že by některá z nich nesnášela "vyšší teploty", to slyším poprvé.
Pro ´dřevěné´ dýmky ja vysoka teplota takřka smrtící´bavme se o kvalitní záležitosti a v řádech let´,takže tak jako tak pro suchší tabák doporučuji raději hliněnou či kamennou´mastkovou´ dýmku.Však -vysoká taplota hoření tabákové směsi a její vychutnání =ne moc dobrý zážitek´po našimu HNUS´. Tak tedy ,při umirněném kouření je to vlastně tedy jedno.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Stylové ano - kovové dýmky jsou třeba ve Sketchbooku "Voyagers" od Hansona (snad se nepletu). Dobré ve smyslu kuřáckém asi nic moc.

IMHO je nejjednodušší začínat s hliněnkou nebo dýmkou z kamene, těm se moc ublížit nedá, pokud si je nerozsedneš :)
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Indiáni dělali dýmky z katlinitu, což je červený mastek, ale byli i z černého a populární byli i u bělochů. Pro ně (bělochy) byla typická hliněná. Buď celohliněná a nebo hliněná hlavička s dřevěnou troubelí. Ty se dají koupit a nejsou drahé. Nevýhodou je, že jsou křehké, ale z hlediska kuřáckého jsou v pohodě. Čili pokud ti jde o styl i chuť, tak hliněnkou nic nezkazíš.
Joe M.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by eye »

Z catlinitu dělali dýmky především Sůové a marginálně snad i nějaké okolní pseudokmeny. Okupovali totiž oblast Pipestone, to je systém lomů, kde se tento kámen těží. Během let tu výrobu docela zmákli a dýmky se staly výhodným obchodním artiklem, distribuovaným Sůy po velké částí plání a plató, mezi desítky dalších kmenů.
Catlinit ale nebyl zdaleka jediný kámen, ze kterého se vyráběly dýmky na pláních, další byl např. steatit.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

cossack wrote:Tak teď si vemte nějakou misku až začnete slintat:

www.olddominionforge.com

Doufám Natanieli, že tě to uspokojí.
(převzato z diskuze o zbraních) - jde mi o tyhle dýmky:
Image

Nevíte někdo něco bližšího k jejich výrobě? Docela bych si to rád vyzkoušel. Může to být vlastně jen rozšířená trubička? nebo je to nějak stáčené z plechu a ten šev není vidět?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Tak to se ti povedl docela husarký kousek. Myslím, že nikdo z nás tyhle kovové dýmky ještě "naživo" neviděl.
Já jsem o nich zachytil zmínku v jedné knize o obchodním zboží pro indoše od pana Hansona:
"Železný kalumet zmíněný Le Sueurem by mohl být dýmkový tomahavk, nebo spíše kovová dýmka . Tyto dýmky jsou velice podobné hliněným dýmkám z této doby. Docela časté jsou i cínové nebo stříbrné varianty, obvykle s dlouhou troubelí."
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Je u nich napsáno sheet metal, což ukazuje na tabulový plech, budou tedy asi mít šev...
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Post by Kopnuty_konem »

Tady je ten sev z druhe strany:
Image
atady
Image

a pro anglictinare, zminka i o Le Sueur ovi:
They are made in the same general style and shape as the clay trade pipes that show up in most trade goods lists from very early European contact on up through the 1800's. Sheet Iron and Sheet Brass pipes show up in various archeological digs throughout the Eastern half of America. From the early 1600's Tunica Indian village sites in Alabama, up to the mid to late 1600's Seneca Indian village sites in upstate New York, throughout the original 13 Colonies, in the upper Ohio River valley around 1800, and on throughout the Fur Trade areas of Canada and the Great Lakes during the same time periods. There is one French journal account (le Sueur) of a steel pipe being presented to the Indians in the year 1700 near Fort Hullier by present day Mankato Minnesota, specifically mentioning " et un calumet d'acier" - rough translation "and one steel pipe". I based these sheet iron pipes on originals pictured in the books Decorative Antique Ironwork, Indian Trade Relics, Collectors Illustrated Encyclopedia of the American Revolution (dated 1725 Maryland), and several pipes in museums. I made the pipes out of 20 gauge sheet iron by hammering it down into several wood forms and iron swages, and then trimmed and sanded/polished them for the final shape and look. The long stem pipes measurements are: bowls between 1 3/8 and 1 5/8 inches tall, 5/8 inches in diameter. The stems are between 5 7/8 and 6 inches long, with the pipes being between 7 1/4 and 7 1/2 inches overall. There is no finish on these iron pipes, just the bare metal.
(prebrano z FF Forum, at nedelam chytreho))
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Kopnutý koněm: super fotky, odkudpak jsou? Tyhle jsem ještě neviděl...
nějaký kovový dýmky možná postnu v neděli, ale teď už pádím do lesa.... :wink:
Post Reply