Dýmky, tabák a tak vůbec...

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Post Reply
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Dýmky, tabák a tak vůbec...

Post by Vitous »

nebal bych se klasicke dymky, na jihu jeste lepe z kukuricneho klasu, doutnik taky neni problem, jen si moc neumim predstavit ze pri te valecne nouzi kouril obycejny vojak doutnik
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Indiani tou dobou (a samozřejmě i dřív) kouřili z katlinitových dýmek tabákové směsi (směs tabáku, kůry svídy, květu medvědice atd.) Směs si každý dělal sám a její složení záleželo na kmeni.
Ale co a z čeho konzumovali bledé tváře to netuším :-) Ale počítám, že ukořistěným tabákem nepohrdli.
Na www.indiani.cz najdeš info o indian. dýmkách a směsi (případně i cenách :-) )
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Vitous wrote:nebal bych se klasicke dymky, na jihu jeste lepe z kukuricneho klasu, doutnik taky neni problem, jen si moc neumim predstavit ze pri te valecne nouzi kouril obycejny vojak doutnik
Tak to já bych se klasické dýmky - aspoň tak jak tomu pojmu rozumím já - bál. Ty dnes klasické bruyerové dýmky se začaly vyrábět až koncem 19.století a rozšířily se až začátkem století dvacátého. Takže možnosti, které připadají nejvíce v úvahu jsou hliněnky, pěnovky, porcelánky, nebo ty zmiňované kukuřičné.

A co se týče toho doutníku, tak to je zase otázka. Nevím jak to tehdy s doutníky bylo, ale nějaký menší doutníček z méně kvalitního tabáku nemusel v té době být zase takový luxus... neznám ale tehdejší poměry, takže to by bylo třeba dohledat.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Brum wrote:Ale co a z čeho konzumovali bledé tváře to netuším :-) Ale počítám, že ukořistěným tabákem nepohrdli.
ono to bylo spíše tak trochu naopak. Indiáni spíše nepohrdli ukořistěným, nebo vyhandlovaným tabáčkem od bledých tváří....
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Na indiánských akcích se tolerují balené cigarety. Osobně mne to dost s... :evil: hněvá, ale prý jsou z jižních plání a té přímexické oblasti doložené zprávy o tom, že tamní indoši je používali. Takže když indiáni, tak proč ne vojáci. Pravda, zřejmě ty cigára vypadali trochu jinak než co se balí dnes z kupovaných papírků, ale vysvětluj to závislákovi.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Pokud jde o stylovost, tak velmi záleží o jaké době a místě se budeme bavit. Cigaretos je věc jihu (původně se balili do sušených listů kukuřice) a to ještě první půlky 19. století. Papírky je vynález tuším Španělů a rozšířilo se to až v druhé půlce 19. století. Njestylovější je hliněnka a u Indošů z červeného mastku. O dýmce bruyerce tu již zmínka byla. Je to tak - to je nestylovka i pro kombojsko.
Problém je, že kouření je závislost, čili droga. Pokusi se zákazem cigaret u nás vedi k tomu, že nakonec vznikl lágr kuřáků, kam se nakonec přesunuli i nekuřáci, protože většina dění se nakonec s kuřáky přenesla tam. Tak jsme to přestali řešit a zákaz je jen na akcích pro veřejnost či při filmování. A je klid.
Joe M.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

ale i tady se musí přesně definovat doba a území který děláš - pouhých deset let může v tomhle znamenat zásadní rozdíly. Pokud vím, tak se mezi indiány argumentovalo nějakou fotkou indošů z 80.-tých, nebo dokonce až 90.-tých let 19.století, takže Občanskou válku tím neuhájíš.

jinak mě to taky celkem se*e, ale za 1.to závislákovi nevysvětlíš a za druhé je ubalit si a kouřit cigáro mnohem pohodlnější, takže se často člověk setká s tím, že ten kdo kouří cigáro, má v brašničce u pasu dýmku :roll:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

awe wrote: takže se často člověk setká s tím, že ten kdo kouří cigáro, má v brašničce u pasu dýmku :roll:
No samozdřejmě, vždyť kdo by se zdržoval nacpáváním dýmky. A já neznám moc lidí, co by alespoň nějakou tu malou dýmečku neměli.

Mor a cholera na ně.Neštovice a lacinou kořalku!
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

molotov wrote:doutník by patřil do ruky spíš důstojníkovi (od poručíka výš
Já viděl oficíra od CACWY, kterej doutníkem odpaloval kanón. V klidu pokuřoval zatímco mužstvo ládovalo, pak jenom ležérně přistoupil a prásk :biggrin: ! Vypadalo to velmi efektně,ale zas měl těch doutníků docela velkou spotřebu... :mrgreen:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Raiden: kdy a koho? Osobne ho bacim nabijakem!
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

září 2001, bitva o Ostrov č.10 (Praha - Císařská louka), zadní paluba parníku Vltava alias White Rose. Jméno mi nějak uniklo... :biggrin: Ale byl to Seveřan :biggrin:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Colonel! V te dobe jsem tam jeste nebyl...
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

molotov wrote:Nemá tady někdo osobní zkušenosti, co se týče tvaru hliněnky, druhu tabáku atd. ?
co se týče tvaru hliněnky, tak ti člověče skoro až závidím (vím, že je to ošklivá vlastnost :wink: ), protože už nejsi tolik omezen. Na polovinu 18.století se na běžné používání nejvíce hodí hladké, téměř nezdobené. O sto let později už to bylo jiné a výrobci se předháněli v různých způsobech zdobení... takže stylových vzorů máš k dispozici desítky a stovky...
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Awe: ve sve skromnosti mu muzes doporucit i svuj web :-) Mimochodem jsem poprve vypaloval dymku a povedlo se, priste se budu uz min bat :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

takže jestli to chápu,čím starší doba,tím omezenější lidi?
Post Reply