Dýmky, tabák a tak vůbec...

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

ad latakie: chuťově a vůňově skutečně velmi výrazná věc, chuťové pohárky pak mají drobet problémy :-) ale taky se samozřejmě dá koupit směs, kde je jí méně, nebo ji koupit čistou a domíchávat si ji sám
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

Jura wrote:ad latakie: chuťově a vůňově skutečně velmi výrazná věc, chuťové pohárky pak mají drobet problémy :-)
jo jo, ale kdo jednou zkusil, nechce již jinak... :wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Tabáku neholduji, ale když se podívám kolem sebe na táboření, tak spousta "fajnšmekrů" :biggrin: používá různé lisované plátky, nebo twistery, které si před nacpáním ještě řežou. Tak to by asi mohlo být to, co se kouřilo tenkrát.
Myslím ale, že u nás se to koupit nedá. Většinou to někdo dotáhne ze Států.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

z těch lisovaných tabáků (flake) bych doporučil "stařečka" - Caledonian flake (na víčku je takový dědula) - což jsou virginské tabáky ... ale kdy se tam začali pěstovat (ve větším množství) to netuším....
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Asi půjde spíš o finální úpravu, než o odrůdu, ne?
Ty lisované plátky by tomu mohly odpovídat. Surové, fermentované listy bez různých aromatických přísad.
Ale pokud by někdo chtěl vyzkoušet origoš 150let starou indiánskou odrůdu, tak můžu poskytnout semínka. Ovšem bez znalosti správného sušení si asi moc nepochutnáte. Ořechový listí hadra :mrgreen:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

MILAN: no to jsem rad, ze se me nekdo zastal, mam dojem ze na nejakych fotkach jsem videl drevene dymky - z jakyho dreva, to uz z fotky poznat nejde :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Vitous wrote:MILAN: no to jsem rad, ze se me nekdo zastal, mam dojem ze na nejakych fotkach jsem videl drevene dymky - z jakyho dreva, to uz z fotky poznat nejde :-)
Odborník to pozná - ale kolik jich je že :wink: Né, máš pravdu a Milan také - to se strtí v tlačenici. Mimochodem, znalci by Vám znectili třeba dýmky z porcelánu či kovu, protože to se kouří rovnou močka, a přitom to bylo kdysi supr populární, tak že jak bylo psáno - to že kouřili ještě neznamenalo, že to byli nějací fajšmekři :badgrin:

Jinak pro výše uvedený dotaz na druhy co se kouřili - jsou na to speciálky, kde se dá sehnat či objednat skoro cokoliv!!!
Joe M.
Old

Post by Old »

No pánové právě zakuřuji nově vypálenou hliněnou dýmku. Tabák "Kentucky Bird"není to sice zrovna LH směs,ale příjemně jemná chuť :wink:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

V podstate neni co zakurovat, ale zasvinit ji mockou hned napoprve taky asi neni super :-)) Hlinenky se rychle zanaseji, proto se jednou za cas vypaluji
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Old

Post by Old »

Blbě jsem se vyjádřil,šlo v podstatě o vyskoušení dvou nově vyrobených dýmek.S tou močkou to je pravda , nesmí se tahat moc zuřivě :)
Richard
Nováček
Nováček
Posts: 47
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vysočina

Post by Richard »

Docela by mě zajímalo, co přesně znamená vypalovat hliněné dýmky. Mám tomu rozumět tak, že se s nima zachází podobně jako s pálenejma cihlama? To třeba, že se obrovnají dřevem a to celé se podpálí?! :? Nebo jako vepřovice, že se jenom vysuší na sluníčku?
Jak má vypadat správné zakouření dýmky? Někde jsem slyšel, že ve staré dobré Anglii dokonce nové dýmky na nějaký čas před zakouřením ponořili do whisky, aby měla lepčejší šmak. Proč je vlastně důležité dýmku dobře zakouřit a co se může stát, pokud se to nepovede.
Používaly se v době před americkou revolucí papírky do dýmek? (předpokládám, že asi ne).
Díky za vaše postřehy.:wink:
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Richard wrote:Docela by mě zajímalo, co přesně znamená vypalovat hliněné dýmky. Mám tomu rozumět tak, že se s nima zachází podobně jako s pálenejma cihlama? To třeba, že se obrovnají dřevem a to celé se podpálí?! :? Nebo jako vepřovice, že se jenom vysuší na sluníčku?
Jak má vypadat správné zakouření dýmky? Někde jsem slyšel, že ve staré dobré Anglii dokonce nové dýmky na nějaký čas před zakouřením ponořili do whisky, aby měla lepčejší šmak. Proč je vlastně důležité dýmku dobře zakouřit a co se může stát, pokud se to nepovede.
Používaly se v době před americkou revolucí papírky do dýmek? (předpokládám, že asi ne).
Díky za vaše postřehy.:wink:
vypalování:keramická hlína (pokud není glazovaná) je porézní materiál, tudíž se kondenzát ("močka") do ní vsakuje. To samozřejmě není nic dobrého a časem se to projeví i na chuti. Nicméně narozdíl od klasických dřevěných dýmek, kde se člověk močky může zbavit jedině mechanickým čištěním, se hliněnka jednoduše znovu vypálí. Tj. položí se do ohniště na žhavé uhlíky, na gril, do pece, apod. To má za následek, že všechny vedlejší (a nežádoucí) produkty spalování tabáku shoří a dýmka je jak nová.

ponoření do whisky: to se v Anglii skutečně dělalo. Stejně tak se mohlo použít i pivo. Důvod ale nebyl až tak "chuťový", ale zcela jiný. Dnes časté voskování náústku se začalo u hliněnek praktikovat až koncem 19.století. Důvod voskování je zcelá prostý - hlína se lepí ke rtům. A namočení do lahodného moku (ať už bylo zrovna k dispozici cokoli) mělo právě tomuto zabránit.

více o hliněnkách zde - http://hlinenedymky.wz.cz/
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Richard wrote: ....Proč je vlastně důležité dýmku dobře zakouřit a co se může stát, pokud se to nepovede.
.....:wink:
dobré zakouření je důležité u "dřevěných" dýmek, jde o to aby člověk pokud možno rovnoměrně "ožahl" stěny "spalovací komory" :-) a vytvořil jakousi tenkou "ochranou vrstvu", aby si pak dýmku v některé části nepropálil durch (obzvlášť pokud je tam nějaký malinký kaz, není ideální vývrt, etc....) před zakouřením se také vnitřek potíral whiskou,medem,fernetem,..... - což už spíš patří do dýmkařské "latiny" :-) a každý starší kuřák Ti najde x různých důvodů a výkladů proč
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Richard: Co se zakurovani dymek tyce, myslim ted drevene a z korene vresovce, chvili tam trva, nez se vypali stena a vznikne na ni tenka a hlavne rovnomerna vrstva zuhelnateleho dreva. To se musi delat postupne a pomalu. Ta vrstvicka ma tu skvelou vlastnost, ze dokaze pohltit cast kondenzatu, aniz by tim nasaklo drevo a dymka pak mela nevalnou chut.

Co se pouzivani papirku tyce - nevim, od kdy se tento "vynalez" pouziva, ale jeho datovani moc stare nebude. Osobne mam pocit, ze je to zalezitost zacatecniku, nebo "vecnych zacatecniku" a nerad bych se tim nekoho dotknul. Proste v papirku tu dymku nemuzes nikdy dobre nacpat, protoze se ani necpe. A argument uspory tabaku mi prijde smesny. :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Ha, s krizkem "tesne" po funuse :lol:
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine