french knapsack

Obchod a výroba

Moderator: Joe

nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: french knapsack

Post by nataniel »

AndyKapo wrote:Tak samotné balenie jo. Ale ja musím ešte zvelebiť svoju planú výbavičku. :twisted:
Kapo Sklíčko má asi Buckskinning číslo 7 a tam je tento knapsack.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
User avatar
AndyKapo
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Sun 23. Jan, 2011 20:12

Re: french knapsack

Post by AndyKapo »

To by som musel urobiť súkromných 100 kilákov.... :cry:
...muž je tým, o čom sníva...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: french knapsack

Post by cossack »

Ušijete pytel podle vám vyhovujících rozměrů, pak si do něj zabalíte zhruba to co nosíte s sebou, podle toho poznáte kam přišít přezky na spínání a jak dlouhé řemínky proti nim, a kam přišít ten nosný popruh, aby nebyl na nějakém pitomém místě kde se bude vytrhávat. Jak dobře poznamenal Nataniel, jeden díl nosného popruhu by měl být kratší, osobně bych dal přednost tomu s přezkou. Nosit se to bude asi stejně, ale rozhodně se bude líp manipulovat s přezkou.
Neodpustím si ale poznámku, že prostě pro tento typ batohu mi stále chybí jakákoli věrohodná dokumentace ( Buckskinning to není)

Třeba pro tohle Image
podklad je
Image
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: french knapsack

Post by Mysakk »

tady jsem si vypůjčil od Vitany z galerie pár fotek :mrgreen:
Attachments
640x480-P1300022.JPG
480x640-P1300020.JPG

Myšák
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: french knapsack

Post by nataniel »

cossack wrote:Ušijete pytel podle vám vyhovujících rozměrů, pak si do něj zabalíte zhruba to co nosíte s sebou, podle toho poznáte kam přišít přezky na spínání a jak dlouhé řemínky proti nim, a kam přišít ten nosný popruh, aby nebyl na nějakém pitomém místě kde se bude vytrhávat. Jak dobře poznamenal Nataniel, jeden díl nosného popruhu by měl být kratší, osobně bych dal přednost tomu s přezkou. Nosit se to bude asi stejně, ale rozhodně se bude líp manipulovat s přezkou.
Neodpustím si ale poznámku, že prostě pro tento typ batohu mi stále chybí jakákoli věrohodná dokumentace ( Buckskinning to není)

Třeba pro tohle Image
podklad je
Image
This pack is documented as being issued to the French Troops at Louisburgh in 1747. Standard size is 32" wide, and 50" in length. A 2-3/4" wide leather strap is secured in the middle of the bag. Comes with a 15" X 15" accessory 'catch all bag.' Available in canvas- $65.00 or Linen for $90.00. See page 118-119 of La Marine
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: french knapsack

Post by cossack »

Ano, já jsem to taky našel This pack is documented as being issued to the French Troops at Louisburgh in 1747
Ale to je všechno. Žádný dobový obrázek, žádný zachovalý originál, žádná psaná zmínka.
Já ten bágl mám taky, občas ho použiji (nerad), ale dokud někde nevyplave DŮKAZ beru to tak, že je to jedna z mnoha náhražek co dnes používáme.
User avatar
AndyKapo
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Sun 23. Jan, 2011 20:12

Re: french knapsack

Post by AndyKapo »

Keďže ide len o velmo málo upravený pytel, tak tam dobovosť bude na mieste. Dnes si často myslíme, že máme viac rozumu, ako mali naši predkovia. A prd. Rozhlad máme možno lepší, ale ludia rozmýšlajú stejne. :wink:

A už keď sme pritom, aký je teda doložený spôsob prenosu bagáže na peších presunoch?
...muž je tým, o čom sníva...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: french knapsack

Post by cossack »

To se nepřu, že naši předkové nebyli žádní zaostalci a protože to byl po generace jejich denní chleba uměli i to, nad čím nám dnes rozum zůstává stát. Ale právě ten pytel je nejjednodužší použít tím způsobem jak je znázorněno ve spodní části Planche 10. Argument - je to jednoduché, to mohlo být - je lichý. Jen se snažím upozornit na to, že prostě pro ten zamotanej pytel nemáme žádné relevantní podklady, zatím. Kdežto pro jiné typy batohů ano.

Otázka by se měla nejdříve položit - kdo a proč se měl důvod přesunovat.
1. Armáda - voják si nesl osobní věci (kterých moc neměl) a veškeré ostatní vybavení se vezlo na vozech, i deky. Pokud bylo vyjímečně nezbytně nutné, aby se nějaký oddíl dostal někam kam vozy nemohly, dostal navíc voják max. tu deku + nějaké omezené zásoby jídla na 2-3 dny.
2. Milice, domobrana - platí to stejné jako armáda.
3. Civilní obyvatelé - ti se nikam moc nepřesunovali, seděli doma na zadku a makali aby se uživili. Když už někam museli, v 99% cestovali od vesnice k vesnici a spali v hospodách nebo domech obecně.
Zkrátka takové free pobíhání po lese v "plné polní" a kempování jak tu dnes provádíme my, bylo v minulosti hodně, hodně vzácnou vyjímkou.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: french knapsack

Post by nataniel »

cossack wrote:Ano, já jsem to taky našel This pack is documented as being issued to the French Troops at Louisburgh in 1747
Ale to je všechno. Žádný dobový obrázek, žádný zachovalý originál, žádná psaná zmínka.
Já ten bágl mám taky, občas ho použiji (nerad), ale dokud někde nevyplave DŮKAZ beru to tak, že je to jedna z mnoha náhražek co dnes používáme.
V mojom príspevku o dôkaze používania tohto zavazadla je odkaz na nejakú knihu La Marine strana 118 - 119. Neviem nakoľko však je táto kniha dôverihodná. Nuž počkáme si na Vitousa a ten snáď bude mať nejaký dôkaz.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: french knapsack

Post by Kopnuty_konem »

AntoineWatteau1712FrenchThreeSoldiers.jpg
Sveho casu jsem narazil pri hledani informaci na toto tema na tyhle skicy pana malire Antoine Watteau
je ale otazka zda je to to co se tu resi...pak je dalsi vec, zda je byl tento pytel historicky uzivany i fr.milici, kazdopadne na sbaleni veci v nasich podminkach asi prakticky je.
Attachments
pic2.jpg
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: french knapsack

Post by Kopnuty_konem »

Tady je nejaky civilista
Attachments
pd657663.jpg
User avatar
AndyKapo
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Sun 23. Jan, 2011 20:12

Re: french knapsack

Post by AndyKapo »

A čo to má v ruke ten civil? To sú klietky na poštových holubov?
...muž je tým, o čom sníva...
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: french knapsack

Post by Mysakk »

vypadá to jako lampičky,ale na co by jich měl tolik :?

Myšák
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: french knapsack

Post by cossack »

Jsou to lucerny na poštovní holuby. Proč tolik? Že by dealer...?
:-({|=

EDIT: ...nekecám
http://ponzisantiques.com/item.php?id=101
User avatar
Vitouš
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Tue 27. Oct, 2009 19:21
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: french knapsack

Post by Vitouš »

Nevím přesně, co měla být otázka na mě, ale v našich materiálech se o tomto zavazadle píše. Z jakých zrojů ty informace čerpaly Vám nepovím, tu knihu nemám. Taky jsme ho tu a tam objevili na nějakém obrázku, který v podstatě potvrzoval naše představy popisovaného báglu. Otázka je, odkud zase čerpali malíři obrázků.
Taky jsem našel popis v jedné knize která pojednávala o francouzích kteří se dostali za sedmiletky až do Čech a krome zmapovaného pohybu a akcí zde bylo zmíněno "nevzhledné zavazadlo": Nevím už ale do jaké míry byl popis přesný a zda byl podpořen i ilustrací (Bohužel teď není šance to najít - rekonstruuji podkroví a žiji mezi krabicemi od banánů), ale vím, že to opět potvrzovalo použití tohoto zavazadla u francouzů.

Jinak popruh na kterém je přezka je skutečně kratší (10-20 cm), aby ta spona (při asi jediném možném šikmém nošení) vyšla někde pod klíční kost a při pochodu netlačila. Delší volný konec s dírkami pak prohodím pod paží a na prsou dotáhnu a sepnu. Že by to bylo nošení zrovna luxusní, to není, ale dá se na to zvyknout - ikdyž Čert tuhle poznamenal, že jestli francouzi prohráli válku, tak to bylo kvůli těmto báglům. :biggrin: Na druhou stranu se dá velmi rychle sundat a i nasadit. Zapínání vlastního prostoru se dá řešit jak ovázáním celého zavazadla řemenem, což má většina z nás, nebo našitím dvou řemínků na klopu a přezek na dno pytle, jak to řeší některé knapsacky u protivníka. Oba způsoby zmiňuje literatura. Jinak se dá (pokud v něm není moc nákladu) nosit i nezapnutý. Součástí tohoto pytle byla ještě kožešinová kapsa se zapínáním na knoflíky na drobné harampádí, která se volně vkládala dovnitř pytle. Já ji mám ušitou z hrubšího plátna a osvědčila se mi na jídlo - placky, sýr a česnek vám pak volně necestují mezi pokrývkou a náhradní košilí :wink:
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Post Reply