Keramika její výroba a užití

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Post Reply
Luba
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Wed 08. Dec, 2010 8:38

Keramika její výroba a užití

Post by Luba »

Pokoušel jsem se dělat nějaké hrnce a zjistil jsem, že to není taková sranda.(popraskali ještě než jsem je dal schnout)
Nemáte zkušenosti s výrobou keramiky? Na co je třeba dbát aby to nepopraskalo?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Keramika její výroba a užití

Post by Knecht »

Já mám víc teoretické než praktické znalosti, je to jedno z mála řemesel, které mi vůbec nejde od ruky a tak to radši objednávám. Každopádně, proti praskání je v keramickém těstu důležité ostřivo, které se liší druhem a hrubostí podle zamýšleného účelu keramiky (jiné na jemné jídelní nádobí, jiné na tavicí tyglíky na bronz), způsobu a teploty výpalu, druhu hlíny a tisíce dalších věcí. Jako ostřivo se dává písek, mleté otruby a sláma a takové věci. Dalším častým důvodem vzniku prasklin bývá nedokonalost zpracování, málo prohnětená hlína a špatné spoje (pokud nalepuješ z válečků, pásků, nebo třeba lepíš ucha a podobně) a moc prudké vysychání. Mělo by to schnout pozvolna, ve stínu, při konstantní teplotě. Pokud na tom třeba chceš dělat druhý den, můžeš polotovar zabalit do igelitu a vysychání tak silně zpomalíš.
Nejlíp když si promluvíš s nějakým profi keramikem, nebo třeba aspoň učitelkou výtvarky a podobně. Jistě existují i nějaká keramická fóra no a samozřejmě literatura - hobby brožurkami počínaje a skripty pro učiliště konče.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply