Oblékání - francouzská milice

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Post Reply
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Oblékání - francouzská milice

Post by Spící Medvěd »

Královák wrote:Zatím nemám čas, ale pořídil jsem si pro radost francouzskou m. 1766 od Pedersoliho a tak nějak začínám uvažovat jak ji využít jinak než ke střílení. Proto ta otázka. Pro FIW je samozřejmě m. 1766 pase - to je mi jasné.
No, myslím, že i na akcích FIW tady v čechách by se jedna mušketa 1766 u milice ztratila, tak že zas takový problém v tom nevidím. Pořídit si hadry spíš do té FIW a je to.
Královák
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Mon 12. Oct, 2009 11:40

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Královák »

Jsou nějaké kontakty na milice FIW, na stránkách FIW je odkaz na milice nefunkční pouze na marinu, lesní indiány a skoty.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Spící Medvěd »

Královák wrote:Jsou nějaké kontakty na milice FIW, na stránkách FIW je odkaz na milice nefunkční pouze na marinu, lesní indiány a skoty.
Bohužel francouzská milice je taková dosti roztříštěná. Co by jsi konkrétně potřeboval vědět
Královák
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Mon 12. Oct, 2009 11:40

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Královák »

Te´d to ještě není aktuální, ale jen jsem chtěl vědět jestli něco funguje podobně jako výše jmenované. Z těch stránek je to úplně perfektní.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Spící Medvěd »

Královák wrote:Te´d to ještě není aktuální, ale jen jsem chtěl vědět jestli něco funguje podobně jako výše jmenované. Z těch stránek je to úplně perfektní.
Funguje, funguje. Na stránkách FIW jepřehled akcí a pokud by jsi potřeboval pomoct s vybavením, klíďo se ozvi.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Mysakk »

Tak za fr.milici ti můžu taky poradit,když budeš s něčim potřebovat pomoct :)

Myšák
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by cossack »

Nějak není jasné, ke které straně se chceš výhledově přidat. Ani u milice není jedno co si pořídíš za výstroj, takže to by jsi měl mít vyřešené úplně nejdříve. Máš už francouzskou pušku... :-k což by něco naznačovalo. V každém případku na francouzské straně je situace trochu neutěšenější, schopné lidi by potřebovali jako sůl. Tady zde Myšák se jejich milici jakž takž snaží dát alespoň nějakou formu, takže bych se obracel přímo na něj, pokud chceš nosit červeného kulicha :biggrin: .

A někdo, kdo to umí a má k tomu potřebné páčky, by to tu mohl protřídit a přesunout.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Spící Medvěd »

Dyk se tu sáděra skoro celou dobu bavíme o Fr. milici :wink: a ruku na srdce. Fr.milice má hoooodně velké rezervy ( co se např.oblečení týče ). Proto jsem nabídnul pomocnou ruku, mám něco málo podkladů.
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Kopnuty_konem »

Me by tohle tema zajimalo :)
(vezmeme to odshora) Nevite jak je to napr. s tim kulichem? Panove na fotkach maji splacle kulichy se strapcem, ja jsem narazil na tuque bez strapcu a spise "ztoporene" vzhuru (Cornelius Krieghoff je cca 100 let pozdejsi zalezitost, ale maloval je tak) :-k
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Mysakk »

Tak snahu bych měl,ale někdy je to dost těžký(mrchy nechtěj poslouchat :? ) A co se týká kulichů tak byli jak s střapcem a na stranu tak bez střapce trčící nahoru,ale i bez střapce splácnutej do zadu a nebo na bok.A barvu neměli jen červenou,ale i modrou,zelenou a dokonce jsem někde viděl i šedou.A pak taky nepletený(látkový) pruhovaný :wink:

Myšák
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Kopnuty_konem »

Aha, takhle a ten se strapcem je taky ten dvojvrstvy typ? Myslim tu rouru jak se zastrci jeden konec do druheho jako z vraku Machault http://www.marariley.net/knitting/caps.htm
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Mysakk »

ty se střapcem jsou jednovrstvý

Myšák
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Vitous »

Se mi to moderování, nějak vymklo z ruky, tak to sem hodím aspoň takto:

Příspěvek od Kopnuty_konem » pát lis 05, 2010 5:04 pm
Tak mozna tem dvouvrstvym se chce vice stat :)
A ted jsem shodou okolnosti narazil diky FF na tenhle dvoubarevny bonbonek :shock:
http://frenchinwisconsin.yolasite.com/m ... tone-tuque



Příspěvek od Mysakk » pát lis 05, 2010 5:09 pm
je to možný,když má dvě vrstvy tak je tužší a zůstává trčet...a ten dvoubarevný je teda parádní,takový ještě neznám :wink:
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Vitous »

Kopnutý koněm: no, to teda jen koukám - dvouvrstvou tuque vidím prvně

Myšák: ty bezstřapcové tuque jsou pro francouze daleko typičtější, dokonce i marína je občas nosila. Nechci moc kritizovat, ale to co máte na hlavách vy mi nepřijde úplně to pravé ořechové - víc než francouze to připomíná permoníky :-)

Co se barev týče, lišily se podle oblastí. Jestli se nepletu, tak Quebeck - červená, Montreal - modrá, Three Rivers ??? - zelená.

No a oblečení pro fr. milici je velmi jednoduché - skutečně stačí na hlavu tuque (žádný třírohák), na sebe košili a přes to hrubou (režnou nebo vlněnou) halenu do půli stehen, opásat šerpou (kožené opasky jsou opět výsadou armády), v zimě vlněný capot, na nohy legíny (často jsem viděl modré) vlněné, případně kožené, mokasíny, nebo střevíce a zadek zabalit do bederky, případní fajnovkové do kalhot. Francouzské kalhoty neměly zapínání typu "padací most" jako angličani, ale "french fly", podobné dnešnímu klasickému - jen knoflíky nebyly kryté, ale byly všechny hezky vidět a někde jsem viděl, že zapínání bylo trochu šikmo.
Vesty, kabáty, třírožáky jsou výsadou spíš vojáků, případně velitelů milice, zbytek soudruhů hybaj do halen :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Kopnuty_konem »

No prave, ze ja se setkal zatim hlavne s tuque dvouvrstvym a jednovrstvy byl zatim ve velke mensine. To s tema barvama tuque, co se dle oblasti tyce (Quebec, Trois Riviere, Montreal) tak mam pocit jestli to neni jen nejaka rozsirena a oblibena nepodlozena informace. Tuque meli vice barevnych variant, ale nemyslim, ze by ta barevnost zalezela na oblasti.

Jinak kdyz uz jsi Vitousi nakousl tu kritiku odivani, tak jsem jsem si take rikal, ze obleknout fr.milici by teoreticky mel byt "nejlevnejsi" ohoz na porizeni.
- Na hlavu jiz zminovany tuque
- Kosile bila dlouha chemise alespon do puli stehen, u frantiku byla pry bavlna jako material dostupnejsi nez u anglanu, takze mozno i bavlnena.
- Na kosili v chladnejsim pocasi (nebo v zime pod capot) mohl byt misto haleny oblecen spise diskutabilni gilet, francouzska vlnena "vesta" bez kapes, kratka jen do pasu, s dlouhymi rukavy nebo i bez, nekdy pry i bez podsivky, s hrozne moc knoflikama:). Ve starem slovniku jsem se docetl, ze se za chladneho pocasi snad nosila i primo na telo pod kosili (pravdepodobne ta bez rukavu a asi se lnenou podsivkou, ze).
- Kolem pasu (jednobarevna) pletena sash.
- Pod kosili mezi nohy nezdobena bederka brayet
- Na nohy vlnene leginy mitasses podvazane sashi, po nasem jarretiere, ktere mohli byt pletene anebo taky jen z pruhu latky(rozumej ty podvazky)
- Na nohy, pokud na ne nekdo mel tak strevice, ale dostupnejsi a na kampan asi i pohodlnejsi mozna byly dalsi dva typy: tzv. soulier de boeuf coz sice byly kozene "ťapáky" podobne trochu mokaskam, ale byly brany jako plnohodnotne civilizovane obuti oproti obycejnym, ale oblibenym indosskym mokasinam soulier de sauvage
Do soulier de boeuf a asi i do mokasin se v chladnem pocasi nosili tzv. chausson coz byly jakoby vlnene vlozky (kapsy) kryjici cele chodidlo, site z jednoho kusu.
Jinak obecne bych videl casti odevu fr.milice spise jednodussi co se barevnosti tyce, zadne slozite vzory sashi, bez lemovani legin, bez jakychkoliv stribrnych ozdob. Nemam ted na mysli voayagery co byli ve styku s indosema a divocinou, ale obycejneho, do milice od dobytka nebo remesla povolaneho frantika(kanadana), ktery byl na kampan obdarovan z kralovskych skladu vlnou aby se oblekl a fusilou aby mel cim nahanet anglany.

Toz tak,
Vive le Roi
Last edited by Kopnuty_konem on Wed 04. May, 2011 10:50, edited 2 times in total.
Post Reply