Prachovnice

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

No jak,jak píše Cossak:přetáhnout tukem a rozleštit...dělal jsem si několik prachovnic,a ani jednu jsem neleštil,stačil na konečnou úpravu hodně jemný šmirgl a stačí :wink:

Myšák
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

Můj první roh vyrobený z plechovek buvolí (buffalo) roh. Vzhledem k tomu, dřevěné zátky jsem použil kousky vlašských ořechů poboček. Sušené matice je těžké pro práci, tak jsem navrhnout hrubý tvar provádět dokonce i za vlhka. Sušení by mělo probíhat velmi tiše, protože má sklon k rozlousknutí. Měl jsem jen sušený na vzduchu pobočky - asi 12 cm v průměru.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Re: Prachovnice

Post by cossack »

Pěkné. Akorát ta zátka na mě působí moc moderně.
Střelecká brašna je velice elegantní, jen mi přijde typičtější spíše pro longhuntera z konce 18.století než pro moutainmana o třicet roků později. Pouzdro na nůž je zase hodně pozdější
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Prachovnice

Post by eye »

Cossack mě předběhl, chtěl jsem napsat to stejné, co on. Navíc bych zmínil, že prachovnice z bizoního rohu není pro mountainmany typická. Možná je, ale ne typická. Typické byly komerčně vyráběné prachovnice z kravského rohu, zcela obyčejné, nezdobené.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

mountainmani měli převážně prachovnice z kravských rohů,to ano,ale zdobené je měli taky...převážně na nich měli vyryté mapy apod. anebo taky nic samozřejmě...

Myšák
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Prachovnice

Post by eye »

Mám za to, že ty mapové a obrázkové prachovnice jsou převážně z 18.století, z období francouzkso indiánských válek, války za nezávislost a podobně. S tím samozřejmě koresponduje i lokalita. Západní mountainmani je zcela jiná kategorie. Schválně jsem se kouknul do knihy o střeleckých taškách, jsou tam vyobrazené originály, většinou MM a jsou tam i rohy a ani jeden není s obrázkem, všechny jsou obyčejné a nezdobené. Ani jeden roh není z bizona. Další střelecké tašky s prachovnicemi jsou na AMNH a je to to samé.
A naopak, všechny obrázkové prachovnice, které mám na obrázku k dispozici jsou z 18.století, z 19.století mám asi jednu nebo dvě.

Jestli máš nějakou obrázkovou prachovnici, která byla prokazatelně používaná mountainmany, tak ji sem napostuj.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

Ale ano máš pravdu,ty zdobené a mapové prachovnice jsou převážně z 18. století.Ale v i v dalším století samozřejmě najdeme velmi pěkně vyzdobené(ne tak často)
Třeba tatoz roku 1882:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Myšák
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Re: Prachovnice

Post by cossack »

eye wrote:Navíc bych zmínil, že prachovnice z bizoního rohu není pro mountainmany typická. Možná je, ale ne typická. Typické byly komerčně vyráběné prachovnice z kravského rohu, zcela obyčejné, nezdobené.
Miller zobrazil prachovnice z bizoního rohu docela často, dokonce v sešitu In The Image of A.J.Miller věnovanému reenactmnetu moutainmenů jsou téměř výlučně bizoní prachovnice, tak nevím...
Podle mne to nemá nikdo u nás v ČR tak detailně zmapované, aby to mohl takto kategoricky prohlásit.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Prachovnice

Post by eye »

Ta prachonvnice na obrázku je IMHO typický kousek z 18.století. Nevěřím tomu, že je z roku 1882. Pravděpodobně půjde o překlep a o rok 1782. Tomu by odpovídala i kresba George Washingtona. V roce 1882 se již téměř čtvrt století používaly opakovačky. Prachovnicové rohy byly v tomto období spíše historickými relikviemi. Perkusní pušku v tomto období možná nepoužívali už ani indiáni.

V knize o výrobě střeleckých tašek je jich 11 originálních společně s prachovnicovými rohy (konec 18. a začátek 19.století) a všechny do jednoho jsou obyčejné nezdobené kravské rohy. Ani jeden nemá kresbu a ani jeden není z bizona. Další obrázky originálních tašek co mám, ať už jsou vedené jako mountainmanské nebo indiánské vykazují ty samé vlastnosti. Obyčejné, nezdobené kravské rohy. Jeden vedle druhého.

V knize Accourtments III od Johnstona je asi 65 originálních prachovnic, všechny zdobené malbou (vyškrábáváním) z toho je jen 6 kusů uvedeno jako pocházející z 19.století, všechny starší 1850. Ostatní jsou z 18.století a pár jich není datovaných.

V té knize od Allena Normana, kde rozebírá obrazy od Millera skutečně píše o tom, že na obrazech je většina rohů z bizona. V další větě dodává, že jsou k vidění i kravské rohy, bez jakéhokoliv zdobení (to odpovídá tomu, co jsem napsal dříve). Procházel jsem skicy od Millera a ty bizoní rohy jsou skutečně na některých obrazech vidět. Otázkou je, jak moc zachycují tyto obrazy realitu. Snad věrně. Nicméně žádnou originální prachovnici z bizoního rohu jsem neviděl. Neříkám, že nebyly, ale je divné, že by se žádná nedochovala.

Jinak dost dobových střeleckých tašek s prachovnicema se najít na stránkách aukčních síní, kde se draží westernové originály. Viděl jsem tam těch tašek s rohy dost, bohužel jsem nestahoval, protože mě to tehdy tak nezajímalo.

Nicméně obrázek ať si udělá každý sám. Pro mě je to celkem jasné.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by eye on Sat 05. Mar, 2011 18:58, edited 1 time in total.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Prachovnice

Post by eye »

To jsou nějaké, co jsem narychlo našel, jistě bych jich časem našel mnohem více. Spousta starých origo prachovnic je vidět i na ebay, některé jsem viděl i v soukr. sbírkách, všechny obyč nezdobené kravské rohy.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Prachovnice

Post by eye »

Další
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

dohadovat se o dataci té prachovnice nebudu,prodávám jak jsem na webu koupil...

Myšák
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

http://www.mccord-museum.qc.ca/en/colle ... s/M127.0-1

Domnívám se, že nikdy nemůžeme s jistotou říci, že něco není tam. I já jsem učení po celou dobu
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

Hayes collection
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum