Prachovnice

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Spící Medvěd »

Pulverin být spíše nějaký germanizmus, pulver německy prach ( prášek ) :wink:
A teď vážně, obě prachovnice silně připomínají právě vojenské prachovnice ze 17 st. nošené na bandalíru na pánvičkový prach.
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Prachovnice

Post by Kopnuty_konem »

...ja jsem se zase nekde setkal s tim, ze by to snad melo byt "pofrancouzstele" slovo z italskeho polverino, ale uz si nepamatuju kde jsem na to narazil...

Edit:
tak jo, ve starem slovniku pisou, ze je to z italskeho polverino

co se tyce rozliseni tech dvou typu: na techhle strankach http://detachementdelacolonie.com/Habillement.htm
zase tvrdi, ze ten prvni typ, pulverin z rohu s davkovacem byl u Marinaku pouzival pred rokem 1740-1750
a ten druhy typ fourniment kozeny, byl pouzivan posleze, zrejme postupne nahrazoval ten prvni
Treba me Vitana doplni, opravi...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Prachovnice

Post by cossack »

Ty rohové pulveriny jsou ve fr. armádě používané už od přelomu 17.-18.stol. Alespoň se tak uvádí v Equipment militaries od Petarda.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Prachovnice

Post by cossack »

Tak aby jsme neumřeli úplně hloupí, čistě náhodou jsem si zalistoval knihou Small Arms Of the British forces in America a jsou tam tři různé prachovnice, které mají mosaznou násypku. Jsou určeny pro dělostřelce, ale je u nich poznámka, že jimi mohly být vybavována i lehká pěchota. Vypadají takto http://www.icollector.com/18TH-CENTURY- ... _i10816178
A zase je to, stejně jak u těch francouzských, armádní položka. Takže závěr bych si dovolil ten, že ano - prachovnice s kovovým sosákem jsou pro rekonstrukci 18. stol. přípustné, ale v opravdu velmi omezeném množství a typ násypky vždy podle doloženého vzoru.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Spící Medvěd »

Voni jsou hlava pane Vachmajstr :twisted:
Je to přesně o tom, co jsem se v průběhu doby naučil. Pokud chci něco dobře rekonstruovat, tak se držet věcí běžných , obyčejných , doložených v hojné míře. :wink:
Post Reply