Prachovnice

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

No jak,jak píše Cossak:přetáhnout tukem a rozleštit...dělal jsem si několik prachovnic,a ani jednu jsem neleštil,stačil na konečnou úpravu hodně jemný šmirgl a stačí :wink:

Myšák
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

Můj první roh vyrobený z plechovek buvolí (buffalo) roh. Vzhledem k tomu, dřevěné zátky jsem použil kousky vlašských ořechů poboček. Sušené matice je těžké pro práci, tak jsem navrhnout hrubý tvar provádět dokonce i za vlhka. Sušení by mělo probíhat velmi tiše, protože má sklon k rozlousknutí. Měl jsem jen sušený na vzduchu pobočky - asi 12 cm v průměru.
Attachments
rog_traper_ponoka.jpg
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Prachovnice

Post by cossack »

Pěkné. Akorát ta zátka na mě působí moc moderně.
Střelecká brašna je velice elegantní, jen mi přijde typičtější spíše pro longhuntera z konce 18.století než pro moutainmana o třicet roků později. Pouzdro na nůž je zase hodně pozdější
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Prachovnice

Post by eye »

Cossack mě předběhl, chtěl jsem napsat to stejné, co on. Navíc bych zmínil, že prachovnice z bizoního rohu není pro mountainmany typická. Možná je, ale ne typická. Typické byly komerčně vyráběné prachovnice z kravského rohu, zcela obyčejné, nezdobené.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

mountainmani měli převážně prachovnice z kravských rohů,to ano,ale zdobené je měli taky...převážně na nich měli vyryté mapy apod. anebo taky nic samozřejmě...

Myšák
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Prachovnice

Post by eye »

Mám za to, že ty mapové a obrázkové prachovnice jsou převážně z 18.století, z období francouzkso indiánských válek, války za nezávislost a podobně. S tím samozřejmě koresponduje i lokalita. Západní mountainmani je zcela jiná kategorie. Schválně jsem se kouknul do knihy o střeleckých taškách, jsou tam vyobrazené originály, většinou MM a jsou tam i rohy a ani jeden není s obrázkem, všechny jsou obyčejné a nezdobené. Ani jeden roh není z bizona. Další střelecké tašky s prachovnicemi jsou na AMNH a je to to samé.
A naopak, všechny obrázkové prachovnice, které mám na obrázku k dispozici jsou z 18.století, z 19.století mám asi jednu nebo dvě.

Jestli máš nějakou obrázkovou prachovnici, která byla prokazatelně používaná mountainmany, tak ji sem napostuj.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

Ale ano máš pravdu,ty zdobené a mapové prachovnice jsou převážně z 18. století.Ale v i v dalším století samozřejmě najdeme velmi pěkně vyzdobené(ne tak často)
Třeba tatoz roku 1882:
Attachments
1882.jpg

Myšák
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Prachovnice

Post by cossack »

eye wrote:Navíc bych zmínil, že prachovnice z bizoního rohu není pro mountainmany typická. Možná je, ale ne typická. Typické byly komerčně vyráběné prachovnice z kravského rohu, zcela obyčejné, nezdobené.
Miller zobrazil prachovnice z bizoního rohu docela často, dokonce v sešitu In The Image of A.J.Miller věnovanému reenactmnetu moutainmenů jsou téměř výlučně bizoní prachovnice, tak nevím...
Podle mne to nemá nikdo u nás v ČR tak detailně zmapované, aby to mohl takto kategoricky prohlásit.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Prachovnice

Post by eye »

Ta prachonvnice na obrázku je IMHO typický kousek z 18.století. Nevěřím tomu, že je z roku 1882. Pravděpodobně půjde o překlep a o rok 1782. Tomu by odpovídala i kresba George Washingtona. V roce 1882 se již téměř čtvrt století používaly opakovačky. Prachovnicové rohy byly v tomto období spíše historickými relikviemi. Perkusní pušku v tomto období možná nepoužívali už ani indiáni.

V knize o výrobě střeleckých tašek je jich 11 originálních společně s prachovnicovými rohy (konec 18. a začátek 19.století) a všechny do jednoho jsou obyčejné nezdobené kravské rohy. Ani jeden nemá kresbu a ani jeden není z bizona. Další obrázky originálních tašek co mám, ať už jsou vedené jako mountainmanské nebo indiánské vykazují ty samé vlastnosti. Obyčejné, nezdobené kravské rohy. Jeden vedle druhého.

V knize Accourtments III od Johnstona je asi 65 originálních prachovnic, všechny zdobené malbou (vyškrábáváním) z toho je jen 6 kusů uvedeno jako pocházející z 19.století, všechny starší 1850. Ostatní jsou z 18.století a pár jich není datovaných.

V té knize od Allena Normana, kde rozebírá obrazy od Millera skutečně píše o tom, že na obrazech je většina rohů z bizona. V další větě dodává, že jsou k vidění i kravské rohy, bez jakéhokoliv zdobení (to odpovídá tomu, co jsem napsal dříve). Procházel jsem skicy od Millera a ty bizoní rohy jsou skutečně na některých obrazech vidět. Otázkou je, jak moc zachycují tyto obrazy realitu. Snad věrně. Nicméně žádnou originální prachovnici z bizoního rohu jsem neviděl. Neříkám, že nebyly, ale je divné, že by se žádná nedochovala.

Jinak dost dobových střeleckých tašek s prachovnicema se najít na stránkách aukčních síní, kde se draží westernové originály. Viděl jsem tam těch tašek s rohy dost, bohužel jsem nestahoval, protože mě to tehdy tak nezajímalo.

Nicméně obrázek ať si udělá každý sám. Pro mě je to celkem jasné.
Attachments
7477E-3236.jpg
502_4437ABC.jpg
1_5429.jpg
Last edited by eye on Sat 05. Mar, 2011 18:58, edited 1 time in total.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Prachovnice

Post by eye »

To jsou nějaké, co jsem narychlo našel, jistě bych jich časem našel mnohem více. Spousta starých origo prachovnic je vidět i na ebay, některé jsem viděl i v soukr. sbírkách, všechny obyč nezdobené kravské rohy.
Attachments
75b3.jpg
749573.jpg
E_1903.jpg
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Prachovnice

Post by eye »

Další
Attachments
Remington's Leman.jpg
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Mysakk »

dohadovat se o dataci té prachovnice nebudu,prodávám jak jsem na webu koupil...

Myšák
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

http://www.mccord-museum.qc.ca/en/colle ... s/M127.0-1

Domnívám se, že nikdy nemůžeme s jistotou říci, že něco není tam. I já jsem učení po celou dobu
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

Attachments
buffalo_powder_case.JPG
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum
User avatar
Czarek
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 03. Mar, 2011 11:30
Location: Centrální Polsko
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Czarek »

Hayes collection
Attachments
horn_100_0930.jpg
Northern Trail - mountain man, trappers, rendezvous, settlers - Polish Forum
Post Reply