Prachovnice z želvy

Obchod a výroba

Moderator: Joe

cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Prachovnice z želvy

Post by cossack »

Tak pošli fotku, ať tě můžem rozebrat. Předpokládám, že nejen pro mne je to novinka.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Jak jsme již spolu hovořili u ohňů, Bratře. Želvích chřestidel po kokot, ale prachovnice ani prd. A to jsem prohrabal všechny podklady co mám a i snad ty co nemám.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Tu bych chtěl vidět :shock: Já netvrdím, že to není možné, ale jak psal Méďa, neslyšel a ani neviděl - čili pokud to máš doložený a nebo dokonce foto, sem s tím - to by byla sakra novota :wink:
Joe M.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Jednu takovou maj na zámku Opočno.Teda co si pamatuju z toho všeho ca tam maj :wink:

Myšák
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

A jakého je původu? Jde mi o to, zda to není nějaká Malaizie apod.!
Rozuměj, já nic takového ne jen neviděl, ale nikde se o něčem podobném v Americe ani nezmiňují. Fak ale je, že Indoši jsou schoúví všeličeho.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Já se obávám, že tudy cesta nevede. Jestli je to jen tvoje a Blackova doměnka a chybí jakýkoli doklad z minulosti, byť jen krátká větička, je to jako kdyby jsme začali vymýšlet indiánský trakař - indoši přece znali kruh/kolo/obruč.
Vyrobit prachovnici z rohu je tisíckrát jednodužší než k tomu samému účelu používat želví krunýř. Pokud běloši dodali společně s puškami i poměrně jednoduché know-how jak uchovávat střelný prach, myslím, že je nepravděpodobné, že by indiáni vymýšleli nepoměrně komplikovanější způsoby.
Pokud se želví prachovnice někomu podaří doložit rád změním názor, ale zatím říkám - NESMYSL a zkuste napnout síly na něco užitečnějšího.
Ikdyž je fakt, že i slepé uličky mají svůj význam :wink: .
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Ale přece jen mi vrtá hlavou ta Myšákova poznámka o Opočnu. Ovšem je to vůbec prachovnice? Já na Opočnu nebyl, takže ... :-#
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Já jsem byl na Opočně už dvakrát a opravdu je to prachovnice.Jenom u ní neni odkud pochází :cry: a tak víc nepomůžu,jedině si tam zajeď :mrgreen:

Myšák
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

No asi takhle. Ono je docela důležité od kud ta prachovnice je, protože můž jít o oblast světa, kde prostě nebyl vhodný materiál, čili krávy apod.! Pak by se logicky hledala náhradní možnost a mohlo pak dojít i na tu želvu. Nebo se jendalo o nějakou indy vindy nějakého kutila (už tehdy byli tací :wink: ) - nicméně rozhodně to nebylo normální. Navíc jak tu již bylo naznačeno cossackem, to není zrovna ideální tvar a ani materiál. Nevidel jsem tedy tu na Opočně, ale vychází jako majitel želvy z toho, že ten kruníř má moc děr - prostě rohl je ideální tvarově a není problém ho opracovávat a tak mi docela nejde na rozum, proč by se s tím někdo patlal, když kole běhalo hafo materiálu (dělali se běžně i z bizoních rohů).
Jo, Black je známej sběratel kuriozit :wink: toho vždy zajímala jakákoliv úchylnost. :badgrin: Nicméně nikdy jsme o tom v naší oblasti zájmu neslyšel, nečet a ani neviděl. Pode mne je to v Americe kravina. Jsem si skoro jist, že původ budou nějaké ostrovy, kde prostě neměli krávy.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

No jasně, že nás to hned nenapadlo, ostrov kde nejsou krávy je přece Balkán :idea:
:mrgreen:
Ale jinak Shishigwe - =D> Elegantně vyřešeno.
Teď už jen stačí vykonstruovat teorii s kým se ta želví prachovnice dostala z Balkánu až na druhý konec světa.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Tak jsem rád,že jsem si to nosplet a na Opočně tu prachovnici opravdu mají :) Opravdu jsi to vyřešil elegantně..je to jednoduší než tam jezdit :wink: Ale jinak prohlídka stojí za to.

Myšák
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice z želvy

Post by R.S.Black »

Image
EXITUS IN DUBIO EST
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice z želvy

Post by R.S.Black »

EXITUS IN DUBIO EST
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Prachovnice z želvy

Post by Kopnuty_konem »

Hele ji. A zrovna vcera jsem dumal nad zelvou z tohohle obrazku na "contemporary makers"
Image
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice z želvy

Post by Dano »

Som to videl v jednom starsom dokumente, ako si chlapik naberal za jazdy v kanoe takouto miskou vodu na napitie.
Post Reply