Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Post Reply
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

deky Rio Grande

Post by peggy »

Tak jsem si dal tu práci a našel jsem překlad těch dek Rio Grande. A co víc, převedl jsem to ručně z formátu pro AmiPro, takovej jsem dobrej ;)

Takže Awe, pokud máš zájem, mohu poslat text - akorát to asi bude chtět ještě po mně zkontrolovat ;)

Taky mě napadlo, že by to šlo vystavit zde jako článek - pokud by byl zájem - je toho asi 5 stran v .txt (17kB)
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Re: deky Rio Grande

Post by Mokohtavenotaxe »

peggy wrote: pokud by byl zájem
Ten je vždy. :wink:
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

S těma Iberama a Arménama jsem psal dobrý bludy :oops: . Ségra mě vyhazovala od počítače a tak jsem ze sebe vyblil pěknou pí.... blbost. Iberové se do Španělska samozřejmě dostali se severu Afriky.

O Arménech ze St.L. nic nevím. Co byli zač???
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Peggy: naprosto souhlasím s Mokohtavenotaxem
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To je právě taková srandička, o které moc není známo, a upozornil mě na to Wabmbli který o tom měl i nějakou literatůru, kterou mi ukazoval. Stručně - pogrom na Armény ze strany Turků za první světové totiš nebyl zdaleka první. Jeden byl někdy okolo roku 1820-30 - přesně si to nepamatuji, ale prostě došlo k emigrační vlně do USA a tito Arméni se usadili právě v St.L., a... a tím se dotáváme k věci, živili se výrobou dek a koberců, které byli díky orientální pestrosti u Indošů velmi ceněné. Ale byli také velmi vzácné. Právě tyto vzory měli být inspirací pro pozdější Navažské práce. To ale je teorie (i když asi velmi pravděpodobná - ty vzory Navahů a Arménů jsou si vlemi podobné a v dané lokalitě se Arménský emigranti také vyskytovali. Vliv Mexika to nijak nespochybňuje - ten tam je také jasný!). Faktem je, že Arménské deky se tam skutečně vyskytovali, i když byli ještě vzácnější než ty od Rio Grande.
Joe M.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Takže deky Rio Grande jsou poslané jako článek - mělo by se to objevit v příslušné rubrice ;)
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Joe wrote:Tak to je doba cca 1820 - 40 s možným přesahem 1810-1850. Něco najdu.
To bude fajn. Naháním informace kde se dá. Hlavně tedy na vašich stránkách.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Takže ty deky Rio Grande jsou už zařazené jako článek na hlavní straně přímo na livinghistory.cz - stačí kliknout nahoře na hlavní logo
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Takze neco o francouzskych dekach v kolonialni americe od Matase:

Do kanady byly dodávány hotové deky i materiál, který zpracovávaly místní ženy. Vojáci v Louisburg používaly bílé deky zdobené vyšitou nebo namalovanou modrou lilijí ve středu deky. Francouzi používaly i deky ze psí srsti, které se sešívaly ze dvou kusů o velikosti 5 stop 2 palce na 4 stopy 6 palců s pruhy podél obou konců. Obvykle se používaly v Louisianě. Vlněné deky se dodávaly z Rouen nebo z Bazas. Ministerstvo námořnictva dodávalo deky i pro setlary a obchod s indiány.

zdroj:
La Marine: The French Colonial Soldier inCanada, 1745-1761
Andrew Gallup and Donald F. Shaffer 1992 (ISBN 1-55613-711-7)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

SpiciMedved: něco o MM najdeš na našich stránkách. Klikni u mne naokaz www a pak na trappers a na stránkách trapperů pak na stránky asociace Mountain manů. Máš tam celou hystorii MM.
Joe M.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

JOE : Jo jo, vaše stránky mám proběhlý od zhora dolů a ještě zpět a to několikrát :wink: Sháním teď další a další informace abych dal do kupy výbavu. Dobrá je na vašich stránkách ta knihovna, vím alespoň co si poshánět a popučovat. Taky lovím moudra od lidí na BC, naposledy jsem tam klábosil s Karlem. Ale informací není nikdy dost :lol:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Karel je docela v obraze. Zrovna ten by ti mohl poradit ohledně materiálu a výroby.
Joe M.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Přátelé, nemáte někdo kontakt na nějakou šikovnou švadlenku madlenku z prahy a okolí. Jehla a nit není zrovna můj dobrý kamarád :roll:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Mam, sije nam uniformy na obcanskou valku a na sedmiletku, chces? :-))
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Vitous wrote:Mam, sije nam uniformy na obcanskou valku a na sedmiletku, chces? :-))
No, uniformu tedy zrovna nepotřebuju. Ale gaťky spíchnout móóóc potřebuju. A proto , chtěl bych :wink:
Post Reply