Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Radovan »

diskuzi o ryflmeňácích znám a mám ji několikrát projitou, ale je tam odvolání na to , že někde už to proběhlo.
V odívání moc ne a střihy jsem taky nikde nenašel, ani o dataci nikde nic moc
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

Oni tu byli kdysi odkazy, tam bylo dost odkazů na střihy odívání, něco si, ale vygugluješ, dáš si pattern on clothing 18th century. Jinak, jak říká náš veleznalec, špatné patky kapes, manžety, ale hlavně detaily, jako je šítí kapsového otvoru a není vidět ramenní šev, tam se také hodně chybuje, hlavně ty knoflíkové dírky, ty já kvůli někomu studovala půl roku .-)
Nezoufej si však, to se dá vše přešít !! Kolikrát vidíš na 18kových akcí horší ba mnohem horší oblečky, říkám přešij to a budeš honit parádu.
Zde jsou nějaké detaily http://vichrice1.rajce.idnes.cz/2012-02_II
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Vichrice wrote:Jinak, jak říká náš veleznalec, ...
Hmm, a tak teď nevím jestli se mi má dmout hrudníček pýchou, nebo se mám jít rovnou zahrabat. Někam hodně hluboko.:evil:
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

To bude záležet na tom co dovalíš o těch sukních !!! potřebuji jí prostě delší, viděla jsem nastavování u pasu , ale i dole, to jen na spodních sukních.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Radovan »

ohledně knoflíkovích dírek jsem při tom hledání narazil na tohle
docela mě tam zaujala ta výstuha špagátkem
Attachments
Vesta-Šití pol.18.stol. f.jpg
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Ta silná nit (špagátek) by se měla nejspíš dávat standardně. Výztuha dírku pěkně zpevní a s tím vložením se práce na obšívání nijak dramaticky neprotáhne ani nezkomplikuje. Poměr cena/výkon jasně mluví pro. V nějakém pojednání, kde se obecně rozebíraly dochované kusy oděvů jsem se dočetl, že knoflíkové dírky byly vždy velice pečlivě vypracované i na těch levnějších součástech garderóby. Téma knoflíkové dírky jsme tu už probírali, tak rok/rok a půl zpátky?
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Radovan »

pak znám ještě typ knoflíkových dírek které obšité nejsou je tam jaksi vložená látka
mám to na pár mundůrech skusím to někdy nafotit
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Radovan »

tak tady je ten druhý typ knoflíkových dírek setkal jsem se sním na spoustě oděvů právě i v 18. stol. , ale i u dřívějších
osobně si myslím,že ty obšívaný jsou takový parádnější a pokud jsou ještě udělané kontrastně tak bych je spíš dával na nóbl oděv
jako šlechtic a pod., ale jak říkám je to jen můj názor
Attachments
100_6547.jpg
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

:-k
Nějaký relevantní podklad? Fotka originálu, popis dochovaného kusu, zmínka v renomované literatuře?
To "na spoustě oděvů právě i v 18.stol" se mi nějak nepozdává.
Mám někde rozbor jacketu vykopaného z rašeliny +/- z našeho období, tak se příležitostně podívám jaké jsou tam dírky.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Radovan »

museum vídeňský Arsenál
dál se kouknu
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

Za sebe říkám, nikdy jsem výpustkové dírky na 18nácku neviděla.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Radovan »

tak jsem to našel - byl u toho mundůru nápis, že je to druhá polovina 18. stol. což není bohužel zrovna přesné
jinal mě bylo řečeno lidma z muzea, že vypustkové dírky(oni pro to měly název neco jako štyrcované nebo tak nějak) to už je vysoká krejčovina a ty že patří na dost noblesní oděvy, i když se vyskytují i na uniformáchale hlavně z 19. stol.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Vichrice »

To 19. století , to není moje parketa a tak nebudu dělat chytrou, možná, že ano. Viděla jsem hodně noblesních uniforem z 18 století, leč bohužel žádné tyto dírky, nevím, snad jsem jen špatně koukala. O výpustkových dírkách, jako o hodně složité věci na šití vím sama je umím.
User avatar
Morrigna
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Wed 20. Oct, 2010 5:18

Re: Odívání

Post by Morrigna »

K sukním: u Angličanů (a snad Francouzů) se sukně šily z několika dílů látky tak, že osnova vedla od pasu dolů, nebylo tedy problém jí ustřihnout tak dlouhou, jak si žen žádala. U Španělů se používal na ukni jeden dlouhý pruh, kde osnova vedla kolem dokola - tam se pak stávala, že při tkaní na úzkém stavu by sukně byla příliš krátká, nastavovala se tedy pruhem látky v pase, často ten pruh měl kontrastní barvu.
Pokud máš na mysli nastavování po ušlapání, tak to ti asi moc neporadím, logicky by to byl pruh dole, ale neviděla jsem to (kromě é zmiňované spodničky ve Fitting & Propper). Z ušlapaných šatů se údajně dělal "short gown" ale to je jen jedna paní povídala.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Morrigna wrote: nastavování po ušlapání....Z ušlapaných šatů se údajně dělal "short gown" ale to je jen jedna paní povídala.
Asi taky záleží jak v které době, ale poslední dobou se tu probírá cca půle 18.věku, a Vichřici jistě jde o tohle období. Tak to se u většiny populace nosily sukně kratší, zhruba lehce nad kotníky. Otázka je jestli se takových sukní nějak výrazně projevovalo poškození spodního lemu. Šaty které v té době sahají až na zem se asi ušlápnou snáze, ale zase bych tipnul, že majitelka si asi nechá spíchnout nové, než aby chodila zalátaná jak chudina. Zkrácení na short gown mi přijde vcelku logické, tohle bych té "jedné paní" i věřil. Někde ve Švédsku mají origoš short gown spíchnutý prý ze staršího závěsu, jeden díl má nadstavený a nelogické vyšisování od slunce.
Post Reply