Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Post Reply
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Odívání

Post by Vitous »

Zajimala by me jedna vec ohledne legin stare doby. Bezne k videni je, ze chlopne na leginach se prepasavaji podvazkem, a tim se "priplacnou" k noze.
Na obrazcich jsem videl nejake dalsi varianty - konkretne u harcovniku - chlopne byly volne, presto ze byly prepasany podvazkem. Asi byl v chlopnich otvor pro provleceni podvazku.
Na druhe strane ve dvou pripadech jsem videl u francouzskych vojaku indianske leginy, kde byly chlopne v miste podvazku vystrizeny, tedy se z ni staly dve samostatne - jedna nad podvazkem a jedna pod.

Zajima me, do jake miry se jedna o skutecnost a do jake miry jen fantazii malire (soucasneho). Ve skecich jsem se nesetkal ani s jednou z popisovanych variant. Predpokladam, ze tvary a zdobeni legin bylo hodne odvisle od toho s jakymi kmeny anglicani a francouzi spolupracovali. Ma nekdo tuseni, jestli tyto dve varianty jsou nejakym pravidlem, castym zpusobem nebo jen ojedinelou zalezitosti?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Zase já :wink:
No, je to k vydění na více dobových obrázcích, čili jak vystřižení pro podvazek, tak i protažení, kdy je v legině otvor jako u opasku. Čili asi se to občas používalo. Samotného by mne ale zajímalo do jaké míry a i proč. Připadá mi to jako nadbitečná práce :? Rozhodně to ale bylo.
Také jsem se mimochodem setkal i s leginami bez podvazků naknoflík a nebo na kanici k opasku. Možná ale šlo jen o nebalou eleganci či ztrátu podvazků :?

U vzorů to asi bylo stajné jako u MM, čili záleželo s jakými Idoši to směňovali. Mě se ale podle Vašich materiálů zdálo, že používání Indiánských odzdobných legin bylo spíše vyjímečné než pravidlem.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Francouzi s indiany obchodovali docela cile, zvlast marinaci na predsunutych pevnostech - mozna se nejednalo o moc zdobene, ale indianske leginy a mokasiny byly naprosto bezne. Dokonce casto chodili v civilnich hadrech. Jinak to bylo pochopitelne u radovych jednotek v pevnostech. Tam obcas fungovalo zasobovani a panovala vojenska kazen.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jasně, ale tady jde o to, že používání mokasínů a legin nebylo až tak novátorské. Pokud se podíváš na Evropu té doby, tak zjistíš, že i v Evropě se zvláště na venkově (v chudších oblastech to byla součást kroje ještě na počátku 20 století) používali láptě obdorbného střihu jako mokasíny (viz. Karlovi Skotské bačkůrky :) ) Pokud srovnáš tuto obuv s makasínama, tak zjistíš, že mokasíny byli na výrobu jednodužší a mnohem lépe daldi než láptě ale slovenský bača :wink: Navíc, např. u Voyageurů máme doloženo, že se pro ně vyráběli mokasíny průmyslově. Jinak řečeno, kromně indiánských mokasínů byli velmi záhy i mokasíny vyloženě bělošské. Taktéž - a to tě jistě také napadlo, platí i pro leginy. Viz. doložené leginy z hověziny či vapřovice dozajista nedělali Indiáni. Nahrazovalo to kamaše a určitě to mělo větší výdž a to nehovořím o jednuduchosti výroby.
Čili podle mne záleželo na místě a situaci a možné je oboje. Myslím, že ale tady jsme se možná trochu zamotali. Jde vlastně o dvě věci. Čili že zde paralerně vedle sebe byli dva zdroje těchto produktů a to Indiánský a bělošský a používali se nepochybně oboje. Otázkou je, který byli lepší :? O tom ale Tvá otázka nebyla. Pokud by jsi si chtěl vylepšit image Indiánskám prvkem, tak podle mne tomu z histoprického hlediska nic nebrání. Jiná otázka je pak vzor, čili musel by jsi vědět, kde vlastně hipoteticky sloužíš a podle toho si pak zjistit jaký knen tam působyl a podle toho pak si vybírat.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

je dolozeno ze na predsunutych postech obchodovali s indiany, tedy kupovali od nich leginy i mokasiny. Tezko asi urcit presne misto, kazdopadne byly kmeny, ktere tahli s francouzema a ty ktere s anglicany. To je asi to, ceho se da drzet.

Nicmene jde mi stale o to, kde a kdo pouzival ty s tou dirou na protazeni podvazku a kdo ty s vystrizenou chlopni v miste podvazku. Pokud to vubec melo nejake pravidlo.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Nemělo to pravidlo! Alespoň jsem na to nikde nenarazil.

Co se týká obchodu s Indiány - to je jasné. Jen by mne samotného zajímalo, zda dávali přednost věcem Indiánským a nebo bělošské výrobě :? O tom jsem polemizoval. Pokud bych to bral podle obrázků, tak mi připadá, že převládá jednoznačně bělošský model. Tedy ve vaší době! Podle mne to ale bylo podle situace a místa. Já bych si tím moc hlavu nelámal, protiže je jasné, že oboje je OK.
Jiná věc jsou vzory a tam by si si měl dát bacha. Dodnes se setzkávám s tím, že moula má třeba nůž na krk s kvilem a dělá starou dobu- Průser je ale v tom, že ne jen lesy nasili kudly na krku a kvilovali :| No a on má na sobě krásnou práci, jenže Vran z plání cca 1830 :roll: Čili toto rozhodně Long Hunter mít nemohl :badgrin:
Nedělám vaší dobu, čili to si musíte zjistit s kým jste byli kámoši a pak hledat v jejich materiálech.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

V tom mas asi pravdu - videl jsem obrazky marinaku, kdy vypadali jako vojaci a taky takove, kdy byli stezi rozeznatelni od indiana :-))
Na quilovane pouzdro se chystam taky a uz jsem narazil na to, ze vsude je kvantum vzoru, ovsem vetsinou z "nove doby"
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Vitous wrote:Nicmene jde mi stale o to, kde a kdo pouzival ty s tou dirou na protazeni podvazku a kdo ty s vystrizenou chlopni v miste podvazku. Pokud to vubec melo nejake pravidlo.
Nevím estli zrovna pravidlo, je to ale ROZHODNĚ záležitostí módy. Podvazky se používali asi tak 200-300 let. Takže je zapotřebí si uržit z jaké oblasti chci informaci o módním prvku získat a také z jakého období. A v tomto případě nestačí říci, stará nebo nová doba, ale určit alespoň desetiletí či dvacetiletí které tě zajímá.
Já se zajímám z vašeho pohledu o novou dobu, ale i ta se dělí na několik období a rovněž je zde možné mluvit o staré či nové době a přitom mluvím o letech 1820 a 1870. 8)
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

U nás se starou dobou myslí doba kolonií až Am.revoluce. Novou dobou je myšlena doba "Dobívání západu" čili do občanské války. Pak už je éra "Divokého západu" /u Indiánů doba rezervací že :wink: .
Zmiňuji se o tom proto, že pojem stará a nová doba mají u Indiánů jiný význam a to ještě s ohledem zda jde o lesy či pláně.
Jinak ale souhlas - to je jen upřesnění :wink:
Joe M.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Joe wrote:U nás se starou dobou myslí doba kolonií až Am.revoluce. Novou dobou je myšlena doba "Dobívání západu" čili do občanské války. Pak už je éra "Divokého západu" /u indiánů doba rezervací že :wink: .
Jó já vím, přesně proto jsem psal "z vašeho pohledu". :roll:
Joe wrote:pojem stará a nová doba mají u Indiánů jiný význam a to ještě s ohledem zda jde o lesy či pláně.
Nebo sever a jih. Rozdíl může dělat cca 15 let. :twisted:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jasně, rozumíme si :wink: U nás je to také. Když půjdeš do hloubky, tak je docela velký rozdíl mezi Mountain Manem do r.1830 a po roce 1830 a i po roce 1840. Dá se to poznat podle oblečení, ale rozdíl je i ve zbraních a nakonec i v těch ozdobách.
Joe M.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Malinko bych odbočil od nohavic.
Zajímaly by mně nitě. Vím, že Klárka a Dešťovka mají tohle téma docela zpracované a vy jste od nich určitě náležitě vzděláni.
Tak tedy jaké nitě pro 19. století. Zajímá mně jak počátek, tak konec. Bavlna? Len? Hedvábí? ještě něco jiného?
A kde je sháníte?

PS šlacha už mi leze krkem. :?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Velmi jednoduché - stará dobrá režná a na hrubší dratev - běžně k dostání :wink: a je to OK!
Teoreticky ale bylo možné vše co jsi vyjmenoval neb. v té době to všecho již prostě bylo. Nebo jinak - zde záleží co šiješ. Např. partizáni mohli být oblečeni podle poslední tehdejší Evropsé módy, čili tam už to mohlo být (přesnějí určitě i bylo) i to hedvábí apod.! V Americe ale paradoxně byla bavlněná niť (a i látka) dostupnější (ale až od MM) než len. Důvod je jednoduchý - len se na rozdíl od bavlny skoro nepěstoval nýbrž dovážel.
Joe M.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Jde mi hlavně o vyšívání, na sešití je šlacha asi nejlepší. Dratev je lněná, že? Hrubou se vyšívat nedá. Bavlna OK a co to hedvábí. Typuji, že je to nejpevnější a zároveň nejtenčí. Na moje oblíbené "mako" ideální. Na sehnání asi nejhorší. :?
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

a kde shanis ty slachy vhodnych rozmeru? a jak se s tim sije? vubec nemam predstavu
Post Reply