Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Já bych doporučil se podívat do starších TB, kde jsou překlady od Klárky na toto téma a něco máme (opět od ní) i v knihovně.
Popravdě jste mne trochem překvapili :? Myslel jsem, že toto je jedna z mála věcí, kde máme celkem jasno.
Pokud si pamatuji, tak u bělochů staré doby se kytky skutečně nevyskytují, ale u MM ano! Amíci to vysvětlují tak, že buď si je prostě šili z obchodního materiálu původně určenému pro Indiány a nebo to prostě u nich byla módní záležitost. Pamatuji si, že s Klárou jsme se přeli o červených košilích MM. Tvrdila, že to je blbost, protože ta barva byla vůbec nejdražší a že by do toho určitě nebyli ochotni investovat. Nakonec sama přišla s tím, že to byla pravda, a to právě proto, že to bylo drahé - prostě frajeřina :wink:
Nutno ale podotknout, že to asi nebylo pravidlo a že nejspíše prostě chodili v těch košilích, které přivezli na rendezvous - jenže to asi byli právě košile určeny i pro obchod s Indiány, tak že ...... :wink:

Je tu ale ještě jedna maličkost, která je v té knize, co přeložila Tereza (a jaksi pořád čeká na tisk pro ostatní - já mám opis, proto jsem tak chytrej :badgrin: ) Asi takto - co to byla košile? Jde o to, že z našeho pohledu měli vlastně dvě (někdy dokonce i tři a více). Košilí je správně myšlena ta, co je na holém těle a ta skutečně většinou byla bílá a z tenčího materiálu (nahrazoval to dnešní tričko). Na ní se pak nosila další, ze silnějšího materiálu a ta bývý barevná či vzorovaná. U MM prý, podle této knihy byla nejčastější a to prý přímo typickou trapperskou košilí košile z vlny (čili naše flaušovka - ale bez té uměliny co tam mrzáci dneska dávají), a teď bacha - kostkovaná!!! Čili materiál ala Skotský tartan! Rozebírá se tam i velikost - jde o střední kostku, čili ani velkou, ale ani malou (cca 3 cm). Barvy co tam mají jsou modrá a zelená, ale nijak to nerozvádí.

Závěr je tedy ten, že i já bych se přikláněl spíše k bílé košili, eventuelně k barevné (jednobarevné - čili bez kytek) a na to košili z tartanu. Kytky bych ale nezavrhoval.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

To se nám ta diskuse pěkně rozjíždí. Během pár příspěvků jsme od mozkovek u tartanu. Ale pozor není kostka jako kostka. Kdysi jsme na téma kostkovaných látek vedli diskusi s Havranem a vyšlo nám z toho, že vyrobit na stavu kostku je snadnější než třeba proužek.A proto se používali dříve než ty proužky nebo kytky(třeba mne někdo opraví).Takže můj názor je takový: kostka na košili ano, nicméně taková ta jednobarevná. Jako třeba ubrus. Skotský tartan je totiž dosti komplikovaný vzor. Krom podkladové barvy se vetkává ta, nějak barevná kostka(a ta je rozhodně větší než 3cm) a do ní se třeba ještě vloží jinak barevný proužek. A aby toho nebylo málo ten proužek může být shora dolů třeba žlutý a zleva doprava např. oranžový.
Takže klasický tartan asi néé. Jedině snad ještě na Mr. Stewartovi co se o něm píše v knize Za širou Missouri.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Morrigna : Nooo, o filmu jsem v dotazu nemluvil a co se týče hobystů ve státech, takpředpokládám, že pracují na stejném základě jako my a tudíž , že se zajímají i o hodnověrnost svého činění. Patent na rozum jsme přeci nedostali jen my :wink: A vůbec nešlo o svůdnost vzorovaných košil, ale o to jak to vlastně tenkrát bylo :roll:

Joe : Jo, tak jem to nějak předpokládal. Jen jsem se potřeboval doujistit. Ona se ta květovaná košile občas mihne na fotkách z českých akcí a to i v kombinaci s třírohákem.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

SpiciMedved wrote:Ona se ta květovaná košile občas mihne na fotkách z českých akcí a to i v kombinaci s třírohákem.
Já mám taky jednu košili z pro mě naprosto nestylového flanelu s dokonce několikabarevnýma kytičkama :? Když von na mě v tom obchodě tak smutně koukal a úplně mě vyzýval: "vem si mě" a já jsem ho za tu 100,- za 4metry prostě nemohl nekoupit :oops: :wink:
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Awe : Jóó, takovej osamocenej lítostivej flanel , to je prevít vlezlá :mrgreen:
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha

Post by Mysakk »

Awe:tak tomu rozumim...když na tebe ta látka volá"vem si mě,vem"tak se nedá odolat :lol: jsem na tom úplně stejně a nejen v látkách :wink:

Myšák
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by eye »

Wothan: na šití bot se ve středověku ale asi spíše používala hovězina vydělaná něco jako dnes sedlářská řemenice, a ne jelenice. V takových kůžích je asi dost rozdíl. Jinak pokud vím, tak dnešní hovězina se stále činí tříslem, tedy alespoň ta ze které se dělá řemenice na boty či sedla. Mimochodem tříslem činili i lesní indiáni, zejména se používala tříslovina ze stromové kůry.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by eye »

Jeden kamarád indián strašně miloval veškeré zdechliny, zejména uhynulé krtky, které nosil běžně s sebou po kapsách a tak. Jednou navštívil prodejnu slevněných flaušů, kde dlouho vybíral tu správnou látku. Když se ho prodavačka zeptala "Tak kterou si vezmete mladý pane" ukázal na červenou se slovy "Tuhle". Prodavačka ji roztáhla na stůl, vytáhla nůžky a zeptala se "kolik toho chcete" a kamarád "Moment" a zašátral v kapse. Pak vytáhl zdechlého a mumifikované krtka, položil ho do rohu toho flauše a prstem obtáhnul jeho siluetu a řekl "Tolik" (Chtěl si z toho flauše na krtka ušít váček). Prodavačka málem omdlela.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

:biggrin:

to snad neni ani mozny ne? proc to sebou tahal?

fakt sem z toho smichy docela mrtvej...
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by eye »

Tohle se fakt stalo, i když jsem u toho nebyl, ale kámoš ano a vyprávěl to. Ten kluk byl tak trochu střelenej do veškerých zdechlých zvířat, jako svoje vizitky rozdával přejeté a vysušené žáby, dělal si náušnice z mrtvých krtků, kouřil ve fajfce peří z vycpanin a mazlil se s vypreparovanejma kočkama. Byl to moc fajn kluk, i když trochu samorost, často na něj myslím. Bohužel už tu s námi není, páč odešel "na druhou stranu".
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

no evidentne zajimavy clovek ;-)
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Ja si jen dovolim potvrdit tu kostku a prouzky v 18. stoleti. Dokonce v knize "Cesta na severozapad" popisuje autor cernobile kostkovanou kosili na indianovi slouzicimu u Rogers Rangers. Mimochodem jsem jednu takovou kostku taky poridil - smala se na me slevnena ve vyloze a stejne jak na Aweho, volala, vem si me :-)
Trosku vyhradu mam k "bilym lnenym kosilim". Jak se tak dozvidam, daleko beznejsi byly nebelene lnene kosile. Konkretne u jednotek French marine se mluvi o tom, ze belene lnene kosile nosili pouze dustojnici, z cehoz lze usoudit, ze byly asi drazsi.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Jo, vsiml jsem si, ze se pranim postupne beli sama :-) Barvil jsem orechem a myslim, ze jak ji poctvrte vyperu, uz bude zase jen bila :-)

Nicmene v clanku toto bylo rozdeleno, takze nejaky rozdil v nich prece jen asi byl. Zaujalo me, ze zminuji i bavlnene kosile, ovsem jako malo pouzivane a neoblibene.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Řek bych, že úplně stejně jako ve staré Anglii.A tam se to nebude lišit od ještě staršího kontinentu. Na přelom 18.-19. stol. mi chytré hlavy doporučili spodky do poloviny lýtek, v pase s rozparkem a stahování šňůrou. Ono ani nic moc jiného vymyslet nejde.Lišit se to bude max. použitým matriálem dle solventnosti majitele.Honorace si třeba přidá nějakou tu krajčičku.V případě RR to bude nejspíš len a kvůli krátkým kalhotám délka jen nad kolena(jestli rangers vůbec něco nosili).Někde jsem zaslechl, že rozparek často býval prodloužen skrze rozkrok hodně dozadu, ale ještě to ověřím.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Rikal tu nekdo "krajky na spodnim pradle"? Jako francouz bych o necem takovem mel zauvazovat :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine