Předměty denní potřeby

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Medved: Az je budu mit v ruce, budu vedet i cenu, ale posledne byly myslim za 350 Kc

Image

Image

Image
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Tak mě napadlo - čím se tak psalo v koloniích (konkrétně kolem poloviny 18.stol.)?
Pominu skutečnost, že část osadníků / vojáků byla negramotná, spíš by mě zajímalo, jestli důstojníci na předsunutejch pevnůstkách (kde vázlo zásobování), nebo během tažení, používali taky brk s inkoustem, nebo nějakou náhražku.
A odkdy se vůbec používá stará dobrá tužka?

Mám vyzkoušeno, že psát do deníku brkem namáčeným do kalamáře není v polních podmínkách až tak triviální.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Psalo se skutečně jak brkem, tak i tužkama nebo olůvkem.

Historicky nejstarší je pasaní olůvkem, to se používalo už ve starověku. Výhodou bylo, že se dobře udržovalo a málo ubývalo, ale dělalo jen slabou čáru.

Grafitové tužky z řezaného grafitu jsou známé cca od poloviny 16. století. Začaly se dělat v z řezané tuhy z Cumbrie v Anglii(byly tam doly na tuhu).

Grafitová tužka, jak ji známe je patentovaná kolem roku 1795. První byly vyrobeny v Německu již kolem roku 1760 (Faber). V 19. stol. šlo už o výrobu ne z řezané tuhy, ale z tuhy mleté, smísené s pojicí hlinkou a přetvarované do tyčinky.

Tužky ve dřevě jsou z 19. století, např. výroba v Baltimoru je datovaná od 1812. Lepší ale byly stále evropské, hlavně z Anglie.

Krom toho se stále používaly držáky na olůvko nebo tuhu (kus grafitu). Byly to duté dřevěné násadky, na konci podálně naříznuté a s kroužkem, který po nasazení olůvka nebo tuhy stáhl násadku. Pokud najdu fotku, pošlu ji sem

Toto je nejstarší dochovaná tužka ze 17. století, dnes ve sbírce f. Faber-Castel:
Image
Peggy, Trappers´Corral
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jen bych ještě poznamenal, když už jste zmínili středověk - používaly se také voskové tabulky, do kterých se rylo spec. rydlem - stylem, ale to spíše pro záznamy krátkodobého charakteru, výpočty apod. Něco jako poznámkový blok.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

U psaní brkem jde hlavně o to, jak se umí správně seříznout a také asi hlavně o to, že se tím prostě musí umět psát - píše se tím trochu jinou technikou než jsme zviklí dneska. Mě to taky nejde, ale brácha to zvládá s přehledem.
Jinak bylo doslova jakousi módou si vést denníky a to ne jen u šéfů, ale každej kdo prostě uměl psát. Těch zase tak málo nebylo, protože právě v té době už se zaváděla povinná školní docházka.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

To seřezávání není až tak hrozné, když náš návod, ale psaní brkem chce hodně lehkou ruku. Píšu běžně plnícím perem, což vyžaduje taky jemný přístup, nicméně brk - ten se po tom papíře musí "jen vodit". Taky je potřeba mít solidní papír - běžný kancelářský moc saje a inkoust se vpíjí do vláken. Milanovi a následně mě se výborně osvědčil konopný papír.
Jinak na brk a inkoust se používala cestovní mosazná pouzdra - tubusy.

Image
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Takže jsem našel pár obrázků těch držáků na olůvko/tuhu. Toto jsou kusy ze sbírek, čili ty lepší, co se dochovaly (mosazné). Jinak jak jsem psdal - dřevěná trubička s kroužkem.:


Image

Image
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Vitous wrote:Taky je potřeba mít solidní papír - běžný kancelářský moc saje a inkoust se vpíjí do vláken.
K tomu jako papírák původní profesí mohu říci tolik - kancelářský papír není VŮBEC určený pro ruční psaní, natož perem a inkoustem. Je speciálně navržený pro použití v kopírkách a tiskárnách.

Pro psaní perem musí být totiž papír

a) hladký na povrchu

b) klížený (vysoko) tak, aby se inkoust nerozpíjel

Toto obvykle splňují školní sešity a lepší poznámkové bloky, prostě tam, kde se předpokládá, že bude psáno i plnicím perem. Výrobci kvalitních plnicích per obvykle nabízejí i vlastní papíry, z čehož je vidět, že to není až taková legrace.

Požadavek na psaní inkoustem by měl obecně splňovat i ruční papír, který se u nás stále vyrábí, a který je tradičně klížený povrchově (namáčením), nikoli do hmoty, jako moderní papíry. Prooto i při relativně drsném povrchu umožňuje psaní inkoustem - a navíc je stylový, že :wink:

Neodpustím si přitom jednu historku, která problém ilustruje:
V dobách mých studií na papírenské průmyslovce jsme měli na praxe externistu, který zároveň pracoval jako vedoucí technolog v místní papírně, která mimo jiné vyráběla školní sešity (Hostinné - Labský mlýn).
Jednou večer kontroloval synkovi úkoly, a zjistil, že má úkol rozpitý, načež ho hrubě napadl, jakým že to kopáčem píše. Kluk s brekem vysvětloval, že to není perem, ale sešitem - načež následovala rychlá detailní kontrole a úprk otce do fabriky, aby zjistil, kdo vyrobil a pustil ven příslušnou šarži - pointa - s blbě naklíženým papírem.
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Vitous wrote:To seřezávání není až tak hrozné, když náš návod, ale psaní brkem chce hodně lehkou ruku.
S tím problém nemám, seřezávání jsem se naučil metodou pokus-omyl.
Používám brko z nějakýho dravce, husí se kupodivu shání blbě (v době hysterie kolem tačí chřipky obzvlášť :mrgreen: ), akorát velikost písma je pochopitelně větší než u plnícího pera.
Takže zápisník formátu minimálně A5 a větší... :biggrin:

A propos - nemáte někdo zdroj husích brků? Využil bych jich do deseti kusů...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

A co takhle bílý krocan? Nebo černý.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Zkoušel jsem labuť, byla v pohodě, o huse jsem slyšel, že je měkká. Prý je dobrý ještě krocan a čáp. Taky mám teď nějaký dravce, tak uvidím, co to udělá.
Co se velikosti písma týče - jistěže psaní brkem ti umožňuje trochu jiné psaní, než kuličkové pero. Písmo se tomu musí zákonitě podřídit. Nicméně si myslím, že je to žádoucí - já se naopak snažím přiblížit se tehdejšímu krasopisu a věru je to fuška. Chtělo by to denní tréning, ale na to není moc času :-) JInak si ale nemyslím, že bych psal výrazně větším písmem, než obvykle.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Jinak se psaní brkem blíží tomu, čemu se dnes říká kaligrafické psaní (psaní s kaligrafickými pery), je to prostě krasopis a škrabat jako prase s tím jde trochu hůř (můj případ) :lol: :lol:
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Větším písmem píšu hlavně proto, že to brko je celkem silný a inkoust dost teče - kdybych psal jako propiskou, bude z toho jedna velká kaňka.
Mám pocit, že tehdejší inkoust byl hustší než ten dnešní (někde jsem měl ingredience, už si to celý nepamatuju, ale hlavní složkou byly saze).
Hustší inkoust zákonitě míň kaňkal :mrgreen:
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Omyl, používal se převážně duběnkový inkoust, a to co se dnes používá se mu dost podobá. Saze jsou hlavní ingrediencí tuše. Ropzdíl je v tom, že inkoust je rozpusné barvivo, kdežto tuš je disperze pigmentu.

BTW - recept na duběnkový inkoust jsem před nějakým časem poslal Milanovi (RR) a málem jsem byl nařčen z čarodějnictví :lol: :lol: Prej měl obavy, že by mu to něco ošklivého udělalo. (Přitom je to prostá chemie, i když s přírodními surovinami).

Pokud ho najdu (ten recept, ne Milana :) ) , tak ho sem postnu.
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

urcite... to uvitame i my za stredovek... btw. pri nasi navsteve Slovenksa jsme tech dubenek videli spoustu