Předměty denní potřeby

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Předměty denní potřeby

Post by Vichrice »

Někdo se mě ptal na tyto deky http://2.bp.blogspot.com/_vb_Yo_ELC48/S ... CN2827.jpg

Někde jsou zbytky použité i na vacích, moc se mu to nezdálo. Nastudovala jsem, že tento styl tkaní vlny, lnu a později i bavlny, je v Americe folklor. Přivezený pionýry z Evropy. Celkem velké deky používány na postele, ale i jako potahová látka na židle. Našel se dochovaný fragment z roku 1780 pojmenovaný vzor Bonapartes march.
Nechci tady dělat chytrou, jen píšu co jsem našla a používání, jestli ano, nebo ne, nechám na jiných.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by cossack »

Já myslím, že v dnešní době a v našem regionu nebude ani tak problém obhájit takové vzory na dekách používaných v hobby, jako spíš ten materiál ze kterého se v poslední době dělaly/dělají + použité barvy.
naklon
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Mon 28. Dec, 2009 21:31

Re: Předměty denní potřeby

Post by naklon »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli tu má někdo zkušenosti s výrobou bádoby na pití z tykve, respektive čím ji ošetřit, aby se v ní dal uschovat i alkohol?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by cossack »

http://www.irokezove.unas.cz/navody/tykve/tykve.htm

Na tvrdý alkohol + medovinu stačí včelí vosk. O pivu a vínu mi Šavlis říkal, že vosk může občas chytit divný čmach. Zatím jsem se nedostal k tomu to vyzkoušet.
naklon
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Mon 28. Dec, 2009 21:31

Re: Předměty denní potřeby

Post by naklon »

Na na ten návod jsem už taky koukal, ale měl jsem za to, že se ten včelí vosk v alkoholu rozpouští, budu to muset vyzkoušet, dík moc.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by Spící Medvěd »

naklon wrote:ale měl jsem za to, že se ten včelí vosk v alkoholu rozpouští, budu to muset vyzkoušet, dík moc.
Tvrdý alkohol rozpustí včelí vosk asi tak po měsíci a více usilovného naleptávání.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by cossack »

Nevím tedy jak se to bude chovat po měsíci, ale dělal jsem pokusy s různě silnými kořalkami a po týdnu nepřetržitého ponoření se s tím kouskem vosku nic nestalo. Pokud vím, tak Dano zkoušel nějaký extrémě silný špiritus se stejným výsledkem.
naklon
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Mon 28. Dec, 2009 21:31

Re: Předměty denní potřeby

Post by naklon »

A jak je na tom lněnej olej?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by cossack »

Tak v experimentování s lněným olejem coby impregnací tykve na pití máš volné pole působnosti :biggrin:
Malá nápověda: ne tohle není ta správná cesta, myslím :wink:
naklon
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Mon 28. Dec, 2009 21:31

Re: Předměty denní potřeby

Post by naklon »

No já jenom že když jsem pátral přes google, tak na jednom americkym fóru doporučovali lněnej, a tungovej olej, ale je fakt, že taky vodou ředitelnej lak, jo a jak s povrchovou úpravou zvenku, nechat, jak to je, nebo taky napustit voskem?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by Spící Medvěd »

Vnější povrch můžeš za tepla lehce navoskovat a nebo já používám šelak, který po zaschnutí přejedu jemným smirkem.
Joo a je tu ještě jedna varianta pro vnitřní úpravu ( já to ještě nezkoušel, ale chystám se na to ), vysmolit.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Předměty denní potřeby

Post by Dano »

Vosk som mal zaliaty 85% spiritusom...... a nic. Ale ine chcem povedat, neviem o akom objeme pouzivas tekvice, ja mam v priemere oklolo 1,5 litra, a z vlastnych skusenosti viem ze to je na akukolvek akciu MÁLO :) Preto by som odporucal na uskladnenie alkoholu 5 l dubovy sudok. (pozn. nepijem to sam).
naklon
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Mon 28. Dec, 2009 21:31

Re: Předměty denní potřeby

Post by naklon »

vysmolit nee, s tim mám zkušenosti při výrobě plošnejch spojů pro elektroniku, tam se používá kalafuna a ta se v alkoholu rozpouští výc než dobře
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by wolf »

cossack wrote:Tak v experimentování s lněným olejem coby impregnací tykve na pití máš volné pole působnosti.
Malá nápověda: ne tohle není ta správná cesta, myslím.
Můžeš to prosím rozvést? Tykev jsem nikdy neimpregnoval, ale s lněným olejem nějaké zkušenosti mám a je to velice příjemná věc - jedlý, bez zápachu, vysýchavý,...
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Předměty denní potřeby

Post by cossack »

Ale třeba kožené nádoby se právě tou pryskyřicí impregnovaly. Já to mám podobně jako Méďa - pořád se k tomu nemůžu propracovat, abych to vyzkoušel.

No lněný olej :-k , jestli je úplně bez zápachu... Jednou jsem si neprozřetelně hned do auta při cestě na akci navlékl gaitersy (ochrané návleky na nohy) čerstvě napuštěné olejem. Po hodině jsem se z toho smradu málem pozvracel. Možná je olej a "olej", nevím. Ale používám ten co je jím natírají vinné sudy.
Vosk na stěně tykve udělá vrstvu, která chrání tykev, aby zůstala suchá a stejně se čas od času musí voskování obnovit. Podle mne tenhle efekt žádný olej nedocílí - to aby se vlhkost nedostala do stěny tykve a ta pak neplesnivěla nebo nehnila. A to že lněný olej vysychá taky věci moc nepomůže.
Post Reply