Předměty denní potřeby

Obchod a výroba

Moderator: Joe

cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

To samé u anglánů.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Hm, tak se nedá nic dělat, přezku nechám být.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Rád bych znal názor ostřílených praktiků na to, jak bych měl dále šít tříyardovky. Jde o to, že abych se přiblížil co možná nejvíce dobovému vzhledu, začal jsem při šití stanů stříhat metráž na polovinu, takže teď mám stany sešívané z cca 75cm pásů. Logicky by se tahle technologie měla promítnout i do konstrukce tříyardovky, ale přece jen se mi dá, že přidáním dalších dvou švů na ten kousek plachty je citelý zásah do designu. Co by jste preferovali? Pochopitelně bez toho, že vám ji vnucuji :wink: .
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Zásadní otázka, je tříyardovka dobová ?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

To už tu přece kdysi proběhlo. Asi ne typizovaný rozměr, ale plachty na přístřešky se zřejmě používaly. Od Aweho tady někde leží elaborát o voskovaných a olejovaných plachtách.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

cossack wrote:To už tu přece kdysi proběhlo. Asi ne typizovaný rozměr, ale plachty na přístřešky se zřejmě používaly. Od Aweho tady někde leží elaborát o voskovaných a olejovaných plachtách.
To jo, ale třiyardovka v provedení, jak jí používáme dneska je nedobová ( jak rozměrem, tak použitým materiálem ). Proto mi příde polemizovat nad tím, jestli ji šít z materiálu o šíři 150 nebo 75 celkem zbytečná. Můj názor.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Matriál ponechme stranou, když by se dala sehnat konopná nebo lněná stanovina, budu první kdo po ní šáhne. Jak už jsme psal - co možná nejvíce se přiblížit dobovému vzhledu.
Pomíjím i strojové šití. Tolik peněz běžný smrtelník nevydělá, abych šil v ruce.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Spící Medvěd wrote: Proto mi příde polemizovat nad tím, jestli ji šít z materiálu o šíři 150 nebo 75 celkem zbytečná. Můj názor.
Třeba na stanu je ten rozdíl dost zřetelný. Hoci je z bavlny.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

cossack wrote:
Spící Medvěd wrote: Proto mi příde polemizovat nad tím, jestli ji šít z materiálu o šíři 150 nebo 75 celkem zbytečná. Můj názor.
Třeba na stanu je ten rozdíl dost zřetelný. Hoci je z bavlny.
To joo, u stanu bych to vůbec nerozporoval, tam je to 100% další přiblíženíse dobovosti, ale u té tříyardovky mi to fakt příde zbytečné, ale jak říkám, je to pouze můj názor. Vzhledem k tomu, že tříyardovky mám čtyři, tak u mne by byl spíš posun kupředu plachta z oilcloth.( Sakra, že já jsem si ten matroš nenechal poslat ze států, když byl dolaz za hubičku ](*,) )
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

EXITUS IN DUBIO EST
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

S tou tříjardovkou je to tak, že to kdysi vyčet Wapusk, že šlo o tehdejší klasický výrobní rozmět běžné plachty jejiž využití bylo rozličné - od přikrývání nákladu po třeba právě použití pro přístřešek. Jde o pdobný případ jako třeba u dek, kdy náš středoevropský rozměr stavů byl a je jiný než v Anglii. On to tahdy vyřešil tak, že sešil dvě plachty aby dosáhl tohoto rozměru, který skutečně dle popisu měl mít ty tři yardy ;-) Pak v praxi zjistil, že to má něco do sebe, protože prostě ten rozmět je tak akorát pro jedince i s bagáží. Čili jde skutečně o jistý dobový prvek.
Nicméně pravdu má i Méďa v tom, že pro to nikdy nebylo žádné předpisové pravidlo a rozměr mohl být skutečně různý (např. Mexické rozměry byli zase menší než ty naše středoevropské). Skrátka a dobře, jakýkoliv rozměr je OK ;-) Popularita tříjardovek není tedy v tom, že by šlo o něco super stylově předepsaného, ale proto, že ten rozměr se skutečně osvěčil jako ten akorát! Ani moc malé a ani moc vleké.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Joe wrote: Popularita tříjardovek není tedy v tom, že by šlo o něco super stylově předepsaného, ale proto, že ten rozměr se skutečně osvěčil jako ten akorát! Ani moc malé a ani moc vleké.
Třeba na přikrytí plně naloženého nákladního sedla sedne tříyardovka jako pr**l na hrnec.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

cossack wrote:
Joe wrote: Popularita tříjardovek není tedy v tom, že by šlo o něco super stylově předepsaného, ale proto, že ten rozměr se skutečně osvěčil jako ten akorát! Ani moc malé a ani moc vleké.
Třeba na přikrytí plně naloženého nákladního sedla sedne tříyardovka jako pr**l na hrnec.
A tím jsi řekl vše ;-)
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Dano wrote:Spek z dnesneho vecera:
http://www.bobsphotogallery.com/gallery2/v/FurTrade/
Hezky, hezky, hezky. Škoda, že tam není nějaký ten artefaktík z mladší doby. Co to je za chlápka?
Budete teď v lese nosit prstýnky z pouti? :wink:
Post Reply