Předměty denní potřeby

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Nemá někdo z přítomných povědomí o starých vzorech patchworku ?
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Nemáte niekto strih na punčochy ku krátkym nohaviciam. Aký materiál je na to vhodný.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Punčochy se šijí s jemné vlněné látky, stříhá se to šikmo vůči osnově, aby to bylo pružné, z čehož plyne, že pokud budeš dělat jen jeden pár, budeš mít prostřih jak sviňa :-) Střih, resp. návod, jak ho udělat jsem někde měl, ale jestli ho najdu...?
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

našel...? :wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Fakticky se to šije z vlny??? Já jen že naše kostkované podkolenky jsme byli nuceni provizorně udělat taky z metráže - ba/le , taky jsou stříhané na koso, ale že byto nějak extra pružilo.... :| Aby to člověk přetáhl přes patu musí se na achilovce přidat matroš a pak to tam nehezky přebývá. U těch našich záležitostí to zase až tak nevadí, ale u punčoch bych si představoval, že budou pěkně obepnuté.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Raiden: ani nehledal - mám teď jiné starosti
Cossack: nevím jak anglické, ale francouzské jsou skutečně šité z látky - je tam nějak zvlášť všívaná pata a chodidlo. Jinak co jsem si všiml, angličani nosili punčochy zastrčené do krátkých nohavic, zatímco u francouzů jsem je viděl na obrázcích přetažené přes nohavici a přichycené podvazkem podobně jako legíny, nebo spinky (gaiters). Nevím ale, jestli to má nějaký praktický význam, nebo je to jen módní výstřelek.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

na téma punčochy jsme narazili v baroku, tady; akorát nemám ponětí, jak se lišily renesančně-barokní punčochy od rokokových.
BTW přímý link na střih punčoch (http://www.vertetsable.com/demos_stockings.htm) nám tam zrovna nějak nefunguje, snad je to jenom momentální indispozice serveru...
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

nevím jestli se to sem hodí,ale přece

http://www.contouche.de/
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Vichrice »

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Tak jsem si zařádil a zvoral co se dalo - doufám že se tu najdete. Uf - málem jsem smazal celé toto téma ve snaze o rozdělaní - vono to v rubrice nejde :(
Joe M.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Nemáte někdo přehled ohledně přezek na FIW?
Mám takovouhle bestii (na řemen kolem 12 cm), náhodně vykopaná v ruinách statku z 19.stol. za naší chalupou, pravděpodobně z nějakého koňského postroje. Šla by použít i na člověka nebo na mě? Četl jsem že Indiáni různá kování z postrojů používali celkem rádi, ale netuším jak na tom byly bledé tváře...
Image
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Ano tohle je z koňského postroje. Někteří lidé dnes postrojové přezky na sobě nosí, ale nemyslím že by to v době rozvinutého internetového obchodování bylo nutné. Dřív to byla jedna z mála možností jak snadno získat alespoň trochu solidní a koukatelnou přezku. Myslím, že už jsme přece jen krapet dál. Postrojová přezka totiž pořád zůstane postrojovou přezkou, ikdyž konkrétně tahle není tolik okoukaná.
Taky záleží na jaké období to má být. Třeba na popruh batohu přes jedno rameno (18.stol.) by se dala použít.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Jo, myslel jsem právě na tu americkou sedmiletku a právě na něco takového jako ten bágl nebo podobná věc. Vcelku si dovedu představit že chlapík kterému se někde urve a ztratí přezka nebo který přijde o celý bágl a potřebuje si ušít nový klidně uřízne přezku ze starého nebo nepotřebného postroje a bouchne ji tam.
Ale právě proto se ptám jestli je košer, tohle období a kór Ameriku moc neznám a teprv se trochu rozkoukávám. Pokud je ta přezka blbá, nemám problém ji hodit zpátky do šuplíku, na druhou stranu pokud by byla použitelná tak bych ji s radostí někam přišil protože je pěkná. Samozřejmě bych musel ukovat nové trny a trochu ji přeleštit.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Knecht wrote: Vcelku si dovedu představit že chlapík kterému se někde urve a ztratí přezka nebo který přijde o celý bágl a potřebuje si ušít nový klidně uřízne přezku ze starého nebo nepotřebného postroje a bouchne ji tam.
Nepotřebné nebo staré postroje neexistovaly. Většinou ten postroj měl
tisíckrát větší cenu než batoh. Možná někoho napadně ještě nějaké jiné použití, mně akorát ten bágl - tam by šla.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

To se francouzských přezek týče, tam dominovaly ty dvojité přezky co vypadají jako zmáčknutá osmička.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Post Reply